Komunální volby. Ilustrační foto

Komunální volby. Ilustrační foto | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Soud zrušil volby v Hřensku, 32 nově přistěhovaných volilo neoprávněně

  • 1
V Hřensku lidé půjdou znovu k volbám a všechna rozhodnutí zastupitelstva a obecní smlouvy od října 2010 mohou být neplatné. Krajský soud v Ústí nad Labem rozhodl, že v Hřensku před rokem 32 lidí volilo neoprávněně.

"Bylo to více než 17 procent voličů, takže mohli výsledky voleb významně ovlivnit," řekla soudkyně Markéta Lehká.

Volby v Hřensku

Před loňskými volbami se do Hřenska přihlásilo 67 lidí. Vzhledem k tomu, že v Hřensku volilo 189 lidí, byla to silná skupina. Nové voliče přitom přihlašovalo hned několik politiků napříč stranami.

Hřensko se před volbami rozrostlo o třetinu voličů. Do volební místnosti se trousili jednotlivě, vzali připravenou volební plachtu, odvolili a beze slov zmizeli (reportáž z voleb zde).

Na průběh voleb si stěžovala ODS. Krajský soud stížnost v listopadu zamítl, Ústavní soud ale v květnu uznal, že si strana stěžuje oprávněně, a krajský soud se stížností musel zabývat.

Soud od června vyslechl přes třicet svědků. Ti se vesměs netajili, že se do Hřenska přihlásili jen kvůli volbám. Přišlo jim to v pořádku, protože v Hřensku se podle nich takto volí odjakživa a dělají to všechny strany (více zde).

Měl jsem slíbené zakázky, tvrdil podnikatel

Například podnikatel Jiří Barcal vypověděl, že měl za hlasy slíbené stavební zakázky. Lidem prý proto slíbil 500 až 5 000 korun, pokud se přihlásí a zvolí stranu současného místostarosty Jana Havla. Získal tak několik lidí, peníze jim ale prý nevyplatil.

"Měla to být služba, dělal jsem to pro pana Havla," řekl u soudu.

Jan Havel, lídr kandidátky sdružení Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná, do své neobyvatelné bývalé prodejny na Labském nábřeží fiktivně přihlásil 37 lidí.

"Byla to reakce na to, že se přihlašovali jiní lidé, aby soutěsky ovládli," uvedl u soudu Havel. Tvrdí, že když se loni 12. října dozvěděl, že jeho političtí konkurenti hlásí k pobytu nové lidi, udělal to také.

Rozhodnutí zastupitelstva neplatí

Protože zastupitelstvo v Hřensku rok rozhodovalo, obec utrácela dotace, opravovala soutěsky a prodávala majetek, radnice zatím neví, co rozhodnutí o nových volbách znamená. Podobný případ, kdy soud zrušil volby v obci, kde nové zastupitelstvo již začalo fungovat, totiž zatím v Česku nenastal.

"Vzhledem k tomu, že krajský soud rozhodl o neplatnosti voleb, nemohlo dojít ani ke vzniku zastupitelstva. Veškerá rozhodnutí přijatá zastupitelstvem jsou tedy neplatná," uvedla Denisa Čermáková z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Jiné je to ale v případě rozhodnutí samotného starosty. To nadále platí, protože starosta Hřenska Josef Černý byl v čele obce i v minulém volebním období a zůstává tak starostou i v době mezi volbami, kdy nefunguje zastupitelstvo.

,