Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud zamítl žalobu učitelky propuštěné kvůli chybějící kvalifikaci

  9:57aktualizováno  9:57
Učitelka Kateřina Beranová neuspěla s žalobou na Základní školu Buzulucká v Teplicích, která ji propustila kvůli nedostatečné kvalifikaci. Odvolací Krajský soud v Ústí nad Labem potvrdil rozhodnutí Okresního soudu v Teplicích, jenž žalobu o vrácení místa zamítl.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Soud prvního stupně provedl správně dokazování a správně zamítl žalobu nejenom na neplatnost výpovědi, ale i doplnění mzdy. Žalující nezahájila studium a tehdy byl předpoklad, že ho do konce roku 2014 nedokončí,“ zdůvodnil rozhodnutí soudce Radek Pavelka.

Beranová na škole začala vyučovat v roce 2007. „Tehdy jsem musela sehnat čtyři češtináře,“ říká ředitelka školy Milena Hodková.

Kateřina Beranová v konkurzu uspěla i díky tomu, že předtím češtinu prezenční formou studovala, ale z osobních důvodů studium předčasně ukončila. „Slíbila, že si pedagogické vzdělání doplní,“ upřesňuje ředitelka, proč nekvalifikovanou učitelku zaměstnala.

Zákon nařizující nekvalifikovaným učitelům doplnit si vzdělání začal platit v roce 2004. Termín, dokdy musí až na výjimky začít studovat, se několikrát posunul. Posledním datem je 31. prosinec 2014.

Učitelka studovala, ale na inženýra

Kateřina Beranová učila český jazyk, občanskou výchovu a volbu povolání. V té době už třetím rokem dálkově navštěvovala obor veřejná správa a politika na ekonomické fakultě České zemědělské univerzity. Myslela, že díky tomu získá kvalifikaci pro výuku občanské výchovy a volby povolání. Tvrdí, že jí ani nic jiného nezbývalo.

„Žádná pedagogická fakulta v České republice tehdy nenabízela dálkové studium žádného předmětu pro druhý stupeň základních škol,“ řekla Beranová a doložila prohlášení děkanů. Její slova potvrdil třeba proděkan pro studium ústecké univerzity Jiří Škoda.

„Proto jsem musela najít náhradní řešení. Měla jsem informaci z ministerstva školství, že veřejná správa a politika svým charakterem odpovídají předmětu občanská výchova a volba povolání,“ řekla.

Jenže ředitelka Hodková namítá, že její bývalá kolegyně mohla studovat prezenčně, tedy chodit na fakultu denně. „Tak jako jiní naši učitelé. Když řekli, že mají důležitou přednášku, vždycky jsme jim vyšli vstříc,“ říká ředitelka.

Po výpovědi si kvalifikaci doplnila, nyní učí jinde

V roce 2008 získala učitelka Beranová na České zemědělské univerzitě titul bakalář a později inženýr. Pedagogické vzdělání to však nebylo a v dubnu 2012 jí vedení školy dalo výpověď a převedlo na jinou práci za nižší plat.

Žalobu podala Kateřina Beranová v srpnu 2012. Domáhala se zrušení výpovědi a doplacení mzdy, o kterou přišla přeřazením na jinou práci. „Jde mi o princip. Dostala jsem výpověď dva a půl roku před vypršením lhůty na doplnění kvalifikace,“ řekla.

V roce 2012 začala studovat pedagogiku, psychologii a didaktiku na pedagogické fakultě ústecké univerzity a v dubnu 2014 studium úspěšně dokončila. Od loňska studuje v Liberci český jazyk a literaturu pro druhý stupeň základních škol. Nyní dokonce učí na jiné škole v Ústí nad Labem.

Ředitelka Hodková však oponuje, že zákon ředitelům nenařizuje, aby si drželi učitele, se kterými nejsou spokojeni.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Najdete na iDNES.cz