Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud zamítl žalobu učitelky propuštěné kvůli chybějící kvalifikaci

  9:57aktualizováno  9:57
Učitelka Kateřina Beranová neuspěla s žalobou na Základní školu Buzulucká v Teplicích, která ji propustila kvůli nedostatečné kvalifikaci. Odvolací Krajský soud v Ústí nad Labem potvrdil rozhodnutí Okresního soudu v Teplicích, jenž žalobu o vrácení místa zamítl.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Soud prvního stupně provedl správně dokazování a správně zamítl žalobu nejenom na neplatnost výpovědi, ale i doplnění mzdy. Žalující nezahájila studium a tehdy byl předpoklad, že ho do konce roku 2014 nedokončí,“ zdůvodnil rozhodnutí soudce Radek Pavelka.

Beranová na škole začala vyučovat v roce 2007. „Tehdy jsem musela sehnat čtyři češtináře,“ říká ředitelka školy Milena Hodková.

Kateřina Beranová v konkurzu uspěla i díky tomu, že předtím češtinu prezenční formou studovala, ale z osobních důvodů studium předčasně ukončila. „Slíbila, že si pedagogické vzdělání doplní,“ upřesňuje ředitelka, proč nekvalifikovanou učitelku zaměstnala.

Zákon nařizující nekvalifikovaným učitelům doplnit si vzdělání začal platit v roce 2004. Termín, dokdy musí až na výjimky začít studovat, se několikrát posunul. Posledním datem je 31. prosinec 2014.

Učitelka studovala, ale na inženýra

Kateřina Beranová učila český jazyk, občanskou výchovu a volbu povolání. V té době už třetím rokem dálkově navštěvovala obor veřejná správa a politika na ekonomické fakultě České zemědělské univerzity. Myslela, že díky tomu získá kvalifikaci pro výuku občanské výchovy a volby povolání. Tvrdí, že jí ani nic jiného nezbývalo.

„Žádná pedagogická fakulta v České republice tehdy nenabízela dálkové studium žádného předmětu pro druhý stupeň základních škol,“ řekla Beranová a doložila prohlášení děkanů. Její slova potvrdil třeba proděkan pro studium ústecké univerzity Jiří Škoda.

„Proto jsem musela najít náhradní řešení. Měla jsem informaci z ministerstva školství, že veřejná správa a politika svým charakterem odpovídají předmětu občanská výchova a volba povolání,“ řekla.

Jenže ředitelka Hodková namítá, že její bývalá kolegyně mohla studovat prezenčně, tedy chodit na fakultu denně. „Tak jako jiní naši učitelé. Když řekli, že mají důležitou přednášku, vždycky jsme jim vyšli vstříc,“ říká ředitelka.

Po výpovědi si kvalifikaci doplnila, nyní učí jinde

V roce 2008 získala učitelka Beranová na České zemědělské univerzitě titul bakalář a později inženýr. Pedagogické vzdělání to však nebylo a v dubnu 2012 jí vedení školy dalo výpověď a převedlo na jinou práci za nižší plat.

Žalobu podala Kateřina Beranová v srpnu 2012. Domáhala se zrušení výpovědi a doplacení mzdy, o kterou přišla přeřazením na jinou práci. „Jde mi o princip. Dostala jsem výpověď dva a půl roku před vypršením lhůty na doplnění kvalifikace,“ řekla.

V roce 2012 začala studovat pedagogiku, psychologii a didaktiku na pedagogické fakultě ústecké univerzity a v dubnu 2014 studium úspěšně dokončila. Od loňska studuje v Liberci český jazyk a literaturu pro druhý stupeň základních škol. Nyní dokonce učí na jiné škole v Ústí nad Labem.

Ředitelka Hodková však oponuje, že zákon ředitelům nenařizuje, aby si drželi učitele, se kterými nejsou spokojeni.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz