Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud zakázal hnutí Severočeši.cz volby. Pochybuje, zda je demokratické

  10:41aktualizováno  10:41
Okresní soud v Mostě vydal předběžné opatření, kterým zakázal hnutí Severočeši.cz kandidovat v podzimních komunálních volbách. Vedení Severočechů.cz chce zákaz zvrátit a v krajním případě je odhodlané volby napadnout.

Předseda Severočechů.cz a poslanec ANO Bronislav Schwarz říká, že pokud hnutí neuspěje s odvoláním u krajského soudu, komunální volby napadne. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Soud zjistil pochybnosti o demokratických principech uvnitř hnutí," sdělil hlavní důvod předběžného opatření mluvčí soudu Rudolf Malý.

Návrh soudu podal náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín, kterému vedení Severočechů.cz letos na jaře v hnutí anulovalo členství.

Severočeši.cz

V roce 2006 založil podnikatel Jiří Zelenka hnutí Mostečané Mostu, základnou pro něj bylo bytové družstvo Krušnohor, které ovládá František Ryba. Z Mostečanů později vzešlo hnutí Severočeši.cz.

Letos v únoru a březnu vyeskalovalo napětí uvnitř hnutí, které se kontroverzně zbavilo řady členů včetně Ryby, Jeníčkové či Pitína.

Podle nynějšího předsedy Severočechů.cz Bronislava Schwarze byli za Rybova šéfování do hnutí přijímáni členové proti stanovám, byly chyby v účetnictví a vznikl dluh ve výši 11 milionů korun.

"Jde mi o to, aby se vyčistily poměry v severních Čechách. Prvotní zájem je o to, narovnat hnutí Severočeši.cz," říká Pitín.

Předseda Severočechů.cz Bronislav Schwarz však doufá, že hnutí do voleb nakonec půjde. "Věřím ve spravedlnost, věřím v Severočechy a budeme kandidovat," tvrdí Schwarz.

Standardní cesta to není, říká politolog

Podle politologa z ústecké univerzity Lukáše Novotného je rozhodnutí soudu zvláštní. "Nic podobného jsem nezažil. A nejsem si jistý, že by praxe podobného typu byla," říká Novotný.

Standardní postup by podle něj měl být jiný.

"Když nějaká strana není demokratická, tak je extremistická a má být zrušená. V takovém případě se má podat žaloba k Nejvyššímu správnímu soudu a ten rozhodne, jestli je nebo není demokratická. To je standardní cesta. Ale není možné, aby okresní soud rozhodl o polovičním odsouzení. Nepovažuji to za šťastné. Severočeši.cz zakázaným subjektem není, tím pádem by měl být do soutěže připuštěn," uvedl Novotný.

Pro hnutí Severočeši.cz bude mít podle něj zákaz citelné dopady. "Už jen v tom, že nebudou kandidovat a nebudou tím pádem vidět, je to poškodí," poznamenal Novotný.

Spor se vede o vyloučení členů

Napětí v hnutí panuje minimálně od loňského podzimu. Tehdy po sporech se zakladatelem hnutí, podnikatelem Jiřím Zelenkou, rezignoval předseda Severočechů.cz František Ryba.

Letos v únoru pak valná hromada údajně bez vědomí většiny členů zvolila nové předsednictvo, poté zrušila členství Rybovi, Pitínovi a náměstkyni mosteckého primátora Haně Jeníčkové. Severočeši.cz se tím zbavili představitelů hnutí Mostečané Mostu, z něhož před lety sami vzešli.

Pitín se na jaře obrátil správní žalobou na mostecký soud, aby valnou hromadu anuloval. "Podle mého názoru došlo k manipulaci s členskou základnou, a to nedemokratickým způsobem," míní Pitín.

Součástí žaloby byl i návrh na předběžné opatření, kterému soud nyní vyhověl. "Předmětné řízení (správní žaloba) není dosud skončeno. Avšak ze všeho, co soud dosud uvedl, vyplývá, že procesy v hnutí jsou nedemokratické. A nejde o nějaká nedbalostní pochybení, ale o jednání vědomé, cílené," stojí v rozhodnutí soudu.

Pitín předběžné opatření vítá. "Nedovedu si představit, co by se stalo, kdyby soud označil valnou hromadu za neplatnou, mezitím by ale proběhly volby a lidé za Severočechy.cz by seděli v jakémkoliv zastupitelstvu. Upřímně jsem rád, že to dopadlo tak, že nemůže dojít ke zpochybnění voleb v Mostě," říká.

Severočeši.cz se odvolají, času ale moc není

Hnutí se nicméně hodlá v nejbližší možné době odvolat k ústeckému krajskému soudu, který by mohl opatření zrušit.

"Odvoláme se, odvolání už se píše," potvrdil předseda Schwarz.

Času na rozhodnutí ale moc nezbývá. Termín pro podání kandidátních listin totiž uplyne už 5. srpna.

"Jestli nebude vydáno jiné rozhodnutí do doby, než se uzavře termín pro podání kandidátních listin, tak předběžné opatření platí a je účinné," upozornil mluvčí mosteckého soudu Malý.

Záložní variantu hnutí nemá

Severočeši.cz už jednou s odvoláním uspěli, mostecký soud totiž vydal stejné předběžné opatření už v květnu. Krajský soud ale poté odvolání vyhověl jen kvůli procesní chybě mosteckého soudu, protože opatření tehdy vydal jiný soudní senát, než který vypořádává správní žalobu náměstka Pitína.

Hnutí podle předsedy Schwarze nemá připravený jiný registrovaný subjekt, pod který by své kandidáty převedlo.

"Nemáme záložní variantu. My jsme ale nic neudělali, mám důkazy a vyzvu soud, aby rozhodl okamžitě. Jinak bychom napadli volby," upozornil Schwarz, který za rozhodnutím soudu vidí snahu Mostečanů Mostu zbavit se politického konkurenta.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Město chce akce bez záplavy kelímků, pivo bude ve vratných pohárcích

Ilustrační snímek.

Pivní slavnosti, jež se dnes konají na Mírovém náměstí v Litoměřicích, už nebudou jako v minulých letech provázet koše...

Najdete na iDNES.cz