Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud začal projednávat zbití vandasovců při vylepování plakátů

  16:53aktualizováno  16:53
Okresní soud v Mostě projednával případ rvačky mezi příznivci a třemi odpůrci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kteří se loni na podzim střetli při vylepování předvolebních plakátů před senátními volbami na Mostecku. Dva útočníci už byli trestním příkazem odsouzeni k roční podmínce, třetí obžalovaný se rozsudku nedočkal. Verdikt se očekává až v lednu 2012.

Podle obžaloby zaútočila skupinka tří odpůrců DSSS na muže lepícího plakát lídra a senátního kandidáta Tomáše Vandase. Toho snímek zachycuje při návštěvě romského sídliště Chanov. (13. října 2010) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Incident se odehrál v říjnu 2010. Nedaleko chemičky v Záluží zastavilo auto, v němž seděli čtyři lidé spjatí s DSSS - dívka, která se stranou sympatizuje, dva řadoví členové a severočeský šéf Petr Kotáb. Prý zastavili, aby si jeden z nich odskočil na toaletu, a mimochodem přelepili jeden předvolební plakát svým vlastním.

K nim pak přijelo druhé auto se čtyřmi odpůrci, z nichž dva byli Romové. Pak se rozpoutala potyčka, při níž čtveřice zbila dva členy DSSS. Kotáb z místa ze strachu ujel, načež zavolal policii.

O tom, jak potyčka začala, existují dvě verze. Členové DSSS tvrdí, že je osádka druhého auta prostě napadla bez varování, obžalovaní zase trvají na tom, že jeli společně z práce a cestou jim hodili zástupci DSSS na auto kámen. Když zastavili a v relativním klidu se s nimi dohadovali, byli sami napadeni.

"To, co tam lepili, se mě dotklo, protože jsem černý, ale napadl nás on (muž lepící plakát)," prohlásil u soudu Jozef Lacko, který už byl pravomocně odsouzen k ročnímu podmíněnému trestu.

Jsem nevinný, ale černý, brání se obžalovaný

Soudí, že on i jeho kamarádi jsou nevinní. "Jenže koho zajímá, co mluvím, když jsem černý," dodal Lacko pracující v současné době v pekárně stejně jako obžalovaný Josef Kotrč.

Podobně hovořil i on. Když ho ale jeden z napadených obvinil, že hned po zastavení hodil po plakátujícím muži křížový klíč na utahování kol, reagoval tím, že to byl bratr Václav.

Muž lepící plakát skončil na zemi zbitý a zkopaný a léčil se pak skoro měsíc. Vzduchem létaly kromě pěstí a boxerů i rasistické nadávky na adresu "bílých sviní" a výhrůžky zabitím, tvrdí napadení.

Zmlácený byl i druhý muž, který se údajně snažil situaci urovnat a nabádal obě strany, aby si vše vyříkaly v klidu. Ten z DSSS později vystoupil. Vadí mu rostoucí provázanost strany s rváči blízkými neonacistickým skupinám.

Rozsudek padne v lednu

Důvodem k odchodu ze strany prý bylo ale i to, že šéf severočeské organizace DSSS Kotáb z místa hned po začátku rvačky ujel. "Říkal, že se bojí o auto, které měl čerstvě zpátky ze servisu," řekl u soudu muž.

Dva z útočníků - Lacko a Václav Kotrč - už byli odsouzeni dřív trestním příkazem k ročnímu trestu s dvouletým odkladem. Nyní soud tedy projednává pochybení třetího aktéra bitky - Josefa Kotrče.

Tomu hrozí za ublížení na zdraví s rasovým či politickým podtextem až pětiletý trest. Možná to ale bude ještě víc, protože ve svém původním bydlišti na jihu Čech kradl a nedávno tam dostal čtrnáctiměsíční trest. Právě kvůli tomu se soud dál protahuje. Proces bude pokračovat 13. ledna 2012.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Najdete na iDNES.cz