Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud začal projednávat zbití vandasovců při vylepování plakátů

  16:53aktualizováno  16:53
Okresní soud v Mostě projednával případ rvačky mezi příznivci a třemi odpůrci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), kteří se loni na podzim střetli při vylepování předvolebních plakátů před senátními volbami na Mostecku. Dva útočníci už byli trestním příkazem odsouzeni k roční podmínce, třetí obžalovaný se rozsudku nedočkal. Verdikt se očekává až v lednu 2012.

Podle obžaloby zaútočila skupinka tří odpůrců DSSS na muže lepícího plakát lídra a senátního kandidáta Tomáše Vandase. Toho snímek zachycuje při návštěvě romského sídliště Chanov. (13. října 2010) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Incident se odehrál v říjnu 2010. Nedaleko chemičky v Záluží zastavilo auto, v němž seděli čtyři lidé spjatí s DSSS - dívka, která se stranou sympatizuje, dva řadoví členové a severočeský šéf Petr Kotáb. Prý zastavili, aby si jeden z nich odskočil na toaletu, a mimochodem přelepili jeden předvolební plakát svým vlastním.

K nim pak přijelo druhé auto se čtyřmi odpůrci, z nichž dva byli Romové. Pak se rozpoutala potyčka, při níž čtveřice zbila dva členy DSSS. Kotáb z místa ze strachu ujel, načež zavolal policii.

O tom, jak potyčka začala, existují dvě verze. Členové DSSS tvrdí, že je osádka druhého auta prostě napadla bez varování, obžalovaní zase trvají na tom, že jeli společně z práce a cestou jim hodili zástupci DSSS na auto kámen. Když zastavili a v relativním klidu se s nimi dohadovali, byli sami napadeni.

"To, co tam lepili, se mě dotklo, protože jsem černý, ale napadl nás on (muž lepící plakát)," prohlásil u soudu Jozef Lacko, který už byl pravomocně odsouzen k ročnímu podmíněnému trestu.

Jsem nevinný, ale černý, brání se obžalovaný

Soudí, že on i jeho kamarádi jsou nevinní. "Jenže koho zajímá, co mluvím, když jsem černý," dodal Lacko pracující v současné době v pekárně stejně jako obžalovaný Josef Kotrč.

Podobně hovořil i on. Když ho ale jeden z napadených obvinil, že hned po zastavení hodil po plakátujícím muži křížový klíč na utahování kol, reagoval tím, že to byl bratr Václav.

Muž lepící plakát skončil na zemi zbitý a zkopaný a léčil se pak skoro měsíc. Vzduchem létaly kromě pěstí a boxerů i rasistické nadávky na adresu "bílých sviní" a výhrůžky zabitím, tvrdí napadení.

Zmlácený byl i druhý muž, který se údajně snažil situaci urovnat a nabádal obě strany, aby si vše vyříkaly v klidu. Ten z DSSS později vystoupil. Vadí mu rostoucí provázanost strany s rváči blízkými neonacistickým skupinám.

Rozsudek padne v lednu

Důvodem k odchodu ze strany prý bylo ale i to, že šéf severočeské organizace DSSS Kotáb z místa hned po začátku rvačky ujel. "Říkal, že se bojí o auto, které měl čerstvě zpátky ze servisu," řekl u soudu muž.

Dva z útočníků - Lacko a Václav Kotrč - už byli odsouzeni dřív trestním příkazem k ročnímu trestu s dvouletým odkladem. Nyní soud tedy projednává pochybení třetího aktéra bitky - Josefa Kotrče.

Tomu hrozí za ublížení na zdraví s rasovým či politickým podtextem až pětiletý trest. Možná to ale bude ještě víc, protože ve svém původním bydlišti na jihu Čech kradl a nedávno tam dostal čtrnáctiměsíční trest. Právě kvůli tomu se soud dál protahuje. Proces bude pokračovat 13. ledna 2012.

Autor:


Nejčtenější

Vlk strhl laň přímo před fotopastí v Českém Švýcarsku, pak se fotil znovu

Fotopast umístěná u jednoho z krmelců v Národním parku České Švýcarsko...

Jedna z fotopastí u krmelce v Národním parku České Švýcarsko vydala zajímavé svědectví o výskytu vlků na tomto území....

Je to pitomec, prohlásila školačka oceněná za zákrok proti lupiči

Školačka pomohla okradené ženě

Třináctiletá Eliška Holakovská z Ústí nad Labem se před pár týdny stala svědkem přepadení. Muž chtěl na ulici oloupit...Výstavba arabské vesnice u Teplic se znovu přiblížila, kraj není proti

Arabští investoři skoupili v modlanských částech Drahkov, Suché a také Kvítkov...

Výstavba arabské vesnice v Modlanech u Teplic se opět přiblížila. Projekt kuvajtského developera jménem Ali Ali, který...

Mariánská skála v Ústí skrývá poklady, starý plán nacistů na tunel ožívá

Vstup do útrob Mariánské skály.

Bez baterky v ruce nebo na čele nemá nikdo šanci prohlédnout si, co ukrývají útroby Mariánské skály v Ústí nad Labem za...

Soud dal exředitelce České Miss podmínku za dotační podvod s publikací

Marcela Krplová u ústeckého okresního soudu

Bývalou ředitelku soutěže Česká Miss Marcelu Krplovou a jejího spolupracovníka Petra Hartmanna potrestal ústecký...

Další z rubriky

Soud dal exředitelce České Miss podmínku za dotační podvod s publikací

Marcela Krplová u ústeckého okresního soudu

Bývalou ředitelku soutěže Česká Miss Marcelu Krplovou a jejího spolupracovníka Petra Hartmanna potrestal ústecký...

Staví model rodného Litvínova z roku 1938, pak se pustí do roku 1715

Petr Kašprák se svým modelem Litvínova. Tak město vypadalo v roce 1938.

Petr Kašprák z Litvínova staví už téměř rok model města z roku 1938, aby ukázal jeho starou tvář. Všechny stavby...

Univerzita prodala bývalou kolej s podmínkou, že z ní nebudou sociální byty

Bývalá vysokoškolská kolej, kterou UJEP prodal soukromému vlastníkovi.

Bývalá vysokoškolská kolej K5 v ústecké čtvrti Klíše po čtyřech letech znovu ožije. Univerzita Jana Evangelisty Purkyně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz