Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úředník se soudí o místo. Vyhodili ho ve vazbě, ve vězení ale neskončil

  • 5
Teplický soud začal projednávat případ bývalého úředníka dopravního odboru v Bílině Tomáše Nováka, který se domáhá vrácení místa. Radnice ho propustila poté, co loni v březnu skončil v německé vazbě, soud ho ale později osvobodil. Na mimosoudním řešení sporu se Novák s radnicí nedohodl.

„Ve věci mohu říci, že u stran nedošlo ke smírnému vyřešení,“ potvrdila soudkyně Diana Fujdiak, která případ vyřizuje.

První den jednání soud probíral, zda Novák o svém zadržení v německé vazbě svého zaměstnavatele řádně informoval. Někdejší úředníkův nadřízený vypověděl, že oficiální oznámení o stíhání svého pracovníka úřad neměl.

„Poslal mi SMS ohledně dovolené na celý týden z rodinných důvodů. Pak už jsem o něm nevěděl,“ řekl soudu šéf dopravního odboru Miroslav Jedlička, který vypovídal jako svědek.

Novák skončil ve vazbě 26. března loňského roku, když ho německá policie začala stíhat v případě souvisejícím s krádežemi aut. Protože kvůli tomu nemohl chodit do práce, tajemník městského úřadu Ladislav Kvěch mu dal loni v červnu výpověď (o výpovědi zde).

„Pracovní poměr byl ukončen, neboť nebyly splněny povinnosti ze strany zaměstnance,“ uvedl právní zástupce radnice Pavel Sorokáč.

Žádal jsem o volno, tvrdí úředník. Důkaz ale chybí

Novák se hájí, že městský úřad o důvodech jeho absence věděl a že on sám kvůli tomu písemně žádal o neplacené volno. Jenže soud konstatoval, že kromě oficiálního sdělení o jeho vazbě chybí i oficiální záznam o jeho žádosti.

„Tvrzení v žalobě o tom, že formuloval písemnou žádost o neplacené volno a že ji odeslal, není doložené žádným důkazem,“ pronesla soudkyně Fujdiak.

Šéf dopravního odboru Jedlička k tomu pak doplnil, že o Novákově stíhání věděl pouze ústně od tehdejší úředníkovy partnerky a že následné propuštění Nováka z práce vyřizoval přímo tajemník.

"Pokud jde o argumenty žalované strany, že neobdržela mou žádost o neplacené volno, nemohu toto skutečně nijak prokázat, neboť odeslat osobně doporučený dopis do cizího státu z německé vazební věznice je úkol podle mého názoru neproveditelný. U dalšího argumentu, že zaměstnavatel nikdy neobdržel oficiální dokument o mém zadržení a mou novou korespondenční adresu, na které měl možnost mě obesílat, musím trvat na tom, že tuto informaci k dispozici měl a také se pokusím to soudu prokázat," reagoval pro MF DNES Novák.

Pro propuštění Nováka stačilo, že nechodil do práce a neměl neplacené volno. „Takový (vazebně stíhaný) člověk není v ochranné době. Zaměstnavatel mu mohl dát výpověď,“ míní advokát Narcis Tomášek.

Klíčové pro Nováka je však to, že soud ho z vazby propustil a neposlal ho do vězení. V takovém případě totiž zanikly důvody, pro které byl propuštěn.

Tajemník úřadu Kvěch se nechtěl ke kauze vyjádřit. „Nemám k tomu komentář,“ sdělil pouze.