Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muž odhalený rozsáhlým odběrem DNA u soudu o vraždě a znásilnění mlčel

  13:31aktualizováno  13:31
Krajský soud v Ústí nad Labem začal řešit případ vraždy ženy z Rumburku, kterou kriminalisté objasnili díky nejrozsáhlejšímu odběru DNA v historii české policie. Obžalovanému Zdeňkovi Streleckému hrozí za znásilnění a vraždu vězení až na 20 let.

Zdeněk Strelecký je obžalovaný z vraždy a znásilnění mladé ženy z Rumburku na Děčínsku. (16. července 2015) | foto: ČTK

Vražda se stala 28. června 2014 krátce po poledni. Sedmadvacetiletá žena se ten den rozhodla jít na procházku. „Řekla, že se za chvilku vrátí,“ vzpomínala u soudu se slzami v očích její matka.

Žena došla až k Pivovarskému rybníku, kde ji zastihl déšť. Ukryla se pod stromy. Právě v tu chvíli šel kolem Strelecký. Muž, jenž před devíti lety brutálně napadl dvojici starších bratrů z Německa a jednomu vypíchl oko, za což ho soud poslal do vězení na šest let. Z vězení se dostal v roce 2012.

Strelecký ženu oslovil. Podle obžaloby od ní získal dvě cigarety, o jeho přítomnost však žena nestála a posílala ho pryč. Strelecký byl neodbytný. Nakonec se na ni vrhl a povalil ji.

Podle spisu ji jednou rukou rdousil, druhou zakryl ústa, aby nemohla dýchat. Když přestala klást odpor, vysvlékl ji a znásilnil. Tělo odtáhl asi 40 metrů do lesíku, otočil obličejem dolů a zaházel listím.

Pak vzal mikinu, kalhoty i kalhotky, kabelku, mobil, klíče a občanku. „Aby nebyla identifikovatelná,“ řekl později policii. Věci odhazoval cestou domů.

Odběr DNA podstoupilo 1 500 mužů z Rumburku

Když se žena nevracela, rodina ji začala hledat. Do pátrání se zapojily desítky lidí, policisté ji nakonec nalezli po dvou dnech.

Kriminalisté neměli stopu vedoucí k pachateli. Strelecký se totiž s obětí neznal. Policie se nakonec rozhodla odebrat sliny mužům ve věku 25 až 35 let a pachatele najít pomocí genetického materiálu, který byl nalezen na těle po znásilnění. Šlo o dosud největší plošný screening DNA, který podstoupilo zhruba 1 500 mužů z Rumburku. Na pachatele ukázal až vzorek číslo 1002.

Strelecký nejprve odmítal s vyšetřovateli spolupracovat. Pak ale vraždu přiznal a při prověrce výpovědi na místě činu přesně popsal, co se stalo. Znásilnění ale popřel. Na dotaz, jak je možné, že se na ženě našlo jeho DNA, se zatvářil překvapeně. „Tomu nevěřím,“ řekl a dodal: „Neměl jsem s ní pohlavní styk.“

V další výpovědi už přiznal i znásilnění. Prý se vzrušil poté, kdy ženu škrtil. Později však řekl, že když oběť znásilňoval, ještě žila, a uškrtil ji až potom.

Patoložka Andrea Vlčková uvedla, že nenašla žádná zranění svědčící o tom, že by se žena bránila před sexuálním útokem. Je ale možné, že byla v bezvědomí, nebo už mrtvá.

Kdybych ti řekl, co si přeju, bála by ses, řekl bývalé partnerce

Před soudem už Strelecký vypovídat odmítl. Celou dobu líčení seděl v předklonu a snažil se ukrývat obličej za listy papíru. Také změnil vizáž. Zatímco na záběrech z rekonstrukce měl tvář oholenou a na očích dioptrické brýle, před soudem byl bez brýlí, zato s plnovousem.

Podle znalců trpí Strelecký sexuální deviací, konkrétně útočným sadismem. „Jeho pohyb na svobodě je nebezpečný. Hrozí, že by se dopustil činu opakovaně, pokud se dostane do podobné situace,“ upozornil sexuolog Luděk Daneš a navrhl ochrannou ústavní léčbu.

Podle něj Strelecký musel tušit, že s ním není něco v pořádku. Jako příklad uvedl, že když se Streleckého jeho bývalá partnerka ptala, co by chtěl v sexu zkusit, odpověděl: „Kdybych ti to řekl, bála by ses.“

Pozůstalí po Streleckém žádají statisícové odškodnění. „Nespím, stále se s tím nemůžu vyrovnat,“ řekla matka oběti.

Soudní líčení pokračuje v pátek, rozsudek nejspíš padne při dalším líčení za 14 dní.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz