Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sebeobrana, loupež, likvidace, znělo na závěr soudu o Houskově vraždě

  12:28aktualizováno  12:28
Smrt vlivného muže ČSSD Romana Housky mohla být podle závěrečných řečí u ústeckého krajského soudu čímkoliv od zabití v sebeobraně přes loupežnou vraždu po likvidaci za účasti armádních složek. Rozsudek nad bývalým vojákem Michalem Krnáčem, který je z činu obžalovaný, soud vynese v pátek.

Michal Krnáč u Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Podle mého názoru není pochyb o tom, že na místě činu byl a jednání popsaného v obžalobě se dopustil, neboť jeho vědomosti o stopách a detailech na místě činu zjevně svědčí o jeho účasti na trestném činu,“ řekl státní zástupce Vladimír Jan.

Co na případu nesedí

  • Krnáč sice prohledal dům, před nímž Housku zabil, ale podle rodiny se z něj nic neztratilo. Zvláštní také je, že vykopl dveře právě od pracovny Houskovy partnerky, náměstkyně ústeckého hejtmana Jany Vaňhové.
  • Vyšetřovatelé na místě činu nenašli žádnou ze čtyř nábojnic z Krnáčova glocku, Krnáč přitom odmítl, že je posbíral. Balistická expertiza pak stoprocentně nepotvrdila, že vražednou zbraní byla právě jeho pistole Glock. Na místě činu se nenašly ani Krnáčovy pachové a daktyloskopické stopy.
  • Svědci mluvili o muži, který před vraždou obhlížel okolí. Nikdo z nich ale neřekl, že to byl právě Krnáč.

Jan má za dostatečně prokázané, že si Krnáč od dubna 2013 zjišťoval o Houskovi a Vaňhové informace, před činem si byl obhlédnout Houskovo bydliště a pár dní před vraždou si opatřil paralyzér. Podle Jana vše svědčí o tom, že Krnáč svůj čin plánoval a prohledání Houskova domu po střelbě dokazuje, že vražda měla loupežný motiv.

Žalobce poznamenal, že policie prověřovala i možnost vraždy na objednávku a účast více pachatelů na činu.

„Nebyly ale zjištěny žádné poznatky, které by svědčily o tom, že by pachatelem mohl být někdo jiný než obžalovaný,“ uvedl Jan. Zdůraznil, že trvá na naplánovaném činu jednotlivce s motivem majetkového prospěchu.

Na závěr své řeči poukázal na to, že Krnáč má k životu bezohledný vztah. Navrhl pro něj trest v dolní polovině sazby v rozmezí od 15 do 20 let, tedy ne více než 17,5 roku vězení.

Někdo zahlazoval stopy, tvrdí zmocněnci pozůstalých

Zmocněnci Houskovy partnerky Jany Vaňhové Michael Kis a Marie Benešová však celou obžalobu zásadně zpochybnili. Podle nich bylo pozadí činu úplně jiné.

„Pan Krnáč je pouze koncovým článkem organizované skupiny, která tu vraždu zosnovala, pečlivě naplánovala a pana Krnáče vybrala jako člověka, který to vezme na svá bedra,“ uvedla Benešová.

Fotogalerie

Kis se tuto verzi snažil podložit tím, že se třeba na místě nenašly vystřelené nábojnice. Krnáč přitom popřel, že by je sesbíral. „Muselo dojít k tomu, že někdo zahlazoval stopy, někdo posbíral nábojnice a nebylo vyloučeno, že vražda byla provedena na objednávku,“ podotkl Kis.

Podle něj ani zajištěný paralyzér neodpovídá zraněním, které Houska před střelbou utrpěl. Zdůraznil také, že nikdo se stoprocentní jistotou neurčil vražednou zbraň.

„Jsem nucen konstatovat, že policie neodvedla kvalitní práci. Možná proto, že není školena na to pracovat s příslušníky zpravodajských služeb,“ poukázal na Krnáčovu vojenskou minulost a možnou účast dalších lidí na vraždě.

Byla to sebeobrana, trvá na svém obhajoba

Nejvíce se pak do obžaloby pustil Krnáčův advokát Tomáš Oujezký. Ten svou řeč postavil na verzi, že se náhodně procházející Krnáč jen bránil výpadu agresivního Housky. Plánovanou vraždu odmítl. Řekl, že tomu neodpovídá její provedení.

„Těžko by si k tomu vybral všední den 18 hodin večer, kdy se tam čtyři lidé pohybovali v ulici. Těžko by také na místě činu zapomněl paralyzér,“ podotkl Oujezký.

Poukázal také na důležitou skutečnost, že se u soudu nepodařilo zrekonstruovat přesný průběh střelby. „Za takové důkazní nouze vůbec nelze uvažovat o tom, že šlo o vraždu spáchanou po předchozím uvážení,“ řekl Oujezký.

Zlehčil i tvrzení žalobce Jana, že chtěl Krnáč v domě něco ukradnout. „Obžalovaný se šel podle obžaloby zmocnit něčeho, nevíme ale čeho a ani nevíme, jestli se toho zmocnil, protože poškozená (Vaňhová) tvrdí, že jí nic nechybí,“ vyvolal Oujezký úsměv i u několika přítomných.

Podle Oujezkého se tak obžalobě nepodařilo vyvrátit Krnáčovu verzi o sebeobraně a šlo „jen“ o zabití.

Ke které verzi se soudce Jiří Bednář přikloní, bude jasné v pátek, kdy vynese rozsudek.

„Chtěl bych se hluboce omluvit všem lidem, kterým jsem zasáhl do života a kterým jsem způsobil bolest. Hluboce toho činu lituju,“ řekl na závěr řečí Krnáč.

.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Najdete na iDNES.cz