Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Houskovi někdo vyhrožoval, vypověděla u soudu jeho partnerka Vaňhová

  9:55aktualizováno  9:55
Vlivnému politikovi severočeské ČSSD Romanu Houskovi někdo před vraždou vyhrožoval. Tvrdí to jeho partnerka, vicehejtmanka Jana Vaňhová, která u soudu vypověděla, že Houska dostal tři měsíce před smrtí výhrůžnou SMS. Někteří lidé podle ní chtěli Housku dostat pryč z politiky.

První náměstkyně ústeckého hejtmana Jana Vaňhová vypovídala u soudu s Michalem Krnáčem, který je obžalovaný z vraždy jejího partnera Romana Housky. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Přišla mu SMS zpráva, kterou mi nechtěl ukázat. Bylo v ní, že mu někdo ustřelí hlavu. Říkala jsem mu, aby šel na policii, ale nechtěl,“ řekla před soudem Vaňhová.

Upřesnila, že zpráva přišla loni v létě v době, kdy se sestavovaly kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny. Houska měl podle ní spory i v rámci domovské ČSSD.

„Při jednání o sestavování kandidátky nám pan Prokeš z Teplic (člen teplické ČSSD) řekl, že pan Benda (Petr Benda, bývalý krajský šéf ČSSD) má za úkol dostat pana Housku z politiky,“ doplnila Vaňhová. Dodala, že výhrůžky chodily i jí.

Benda, který ČSSD opustil v roce 2011 společně s někdejším předsedou Jiřím Paroubkem, vyjádření někdejší hejtmanky odmítl. „Je to nesmysl, není to pravda. Je mi paní Vaňhové líto a nebudu její výroky nijak komentovat,“ řekl ČTK.

V okolí se několikrát objevil neznámý muž, řekla Vaňhová

Podle Vaňhové se v okolí domu, kde s Houskou žila, několik týdnů před vraždou opakovaně objevil neznámý muž.

Fotogalerie

„„Nejsem schopná to určit časově, ale když jsem jednou vjížděla do ulice, viděla jsem muže zahaleného v bundě s kapucí. Když jsem k němu přijížděla, tak odvrátil obličej,“ řekla Vaňhová.

Podruhé stejného muže zahlédla, když byla v kuchyni a přes okno se podívala směrem ke svému služebnímu vozu. „Zahlédla jsem stejnou bundu, stejného muže v kapuci. Podíval se na mě, na patě se otočil a odkráčel pryč,“ dodala Vaňhová. Pohyb neznámých mužů v okolí potvrdily už dříve před soudem sousedky Housky a Vaňhové (výpovědi sousedek zde).

Z domu se podle Vaňhové zřejmě nic neztratilo. Kromě vykopnutých dveří své pracovny, shozené velké květiny a bláta na schodech, si ničeho zvláštního nevšimla. Postrádá ale klíče od domu a dálkový ovladač od garáže, které měl u sebe její zavražděný partner. 

Podle obžaloby Housku zastřelil loni 18. listopadu před domem v Chomutově bývalý voják Michal Krnáč. Ten v přípravném řízení řekl, že klíče zahodil. Tvrdil, že do ulice zabloudil náhodou a s Houskou se dostal do sporu.

Balistická expertiza Krnáčovu zbraň nepotvrdila stoprocentně

Podle žalobce se ale Krnáč na vraždu připravoval, o Houskovi a Vaňhové měsíce zjišťoval informace. Krátce před činem si koupil elektrický paralyzér, kterým Housku omráčil a pak na něj čtyřikrát vystřelil. Podle policie poté prohledal dům.

Balistická expertiza však stoprocentně nepotvrdila, že samonabíjecí pistole Glock, kterou Krnáč odevzdal policii, byla skutečně vražednou zbraní. Na místě činu nezůstaly nábojnice a znalci tak mohli zkoumat jen střely. Ty podle soudního znalce Milana Fencla mohly pocházet i z pistole výrobce Heckler&Koch.

„Nebylo prokázáno, že by střely z místa činu pocházely z této pistole. Nebyly ale ani zjištěny skutečnosti, které by to vylučovaly,“ řekl Fencl. Z dřívějších posudků je patrné, že se na místě činu nenašly ani Krnáčovy pachové a daktyloskopické stopy.

Kvůli nejasnostem kolem zbraně chtěl Krnáčův advokát i zmocněnci Houskových blízkých doplnit důkazy o svědectví výrobce zbraně Glock. Soud ale veškeré návrhy na další důkazy zamítl. „Společnost Glock není způsobilá k podání posudků v trestním řízení. Firma zbraně vyrábí, není to kriminalistický ústav,“ zdůvodnil rozhodnutí soudce Jiří Bednář.

Ve čtvrtek u soudu zazní závěrečné řeči, v pátek by měl padnout rozsudek. Krnáčovi hrozí za vraždu s loupežným motivem 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

„Pokud je v této místnosti vrah, doufám, že bude potrestán. Mám ve výchově čtrnáctiletou dceru, které těžko vysvětlím, že nemá tátu,“ dodala Vaňhová po čtyřicetiminutové výpovědi, během které se na Krnáče ani jednou nepodívala. Odmítla to i ve chvíli, kdy ji k tomu soudce vyzval kvůli identifikaci.

Houska byl mocný muž s nejasným podnikáním

Roman Houska byl vlivný podnikatel a šedá eminence ČSSD. V čem konkrétně podnikal, ale nevěděli ani mnozí jeho známí. Policie při vyšetřování jeho vraždy prověřovala informace, že bral provize za zprostředkování eurodotací a přidělování veřejných zakázek.

Měl vliv na sestavování kandidátek ČSSD, své partnerce Vaňhové dopomohl až do funkce místopředsedkyně ČSSD a na post hejtmanky (nyní je první náměstkyní hejtmana).

Houska byl vznětlivý, dokázal se ostře pohádat se spolustraníky na sněmech, nosil zbraň. Ve sporech uvnitř ČSSD v Ústeckém kraji patřil do skupiny, která se vymezovala vůči skupině vedené bývalým krajským šéfem ČSSD Petrem Bendou, věrným stoupencem tehdejšího předsedy Jiřího Paroubka.

Figuroval v řadě různých kauz, nikdy však nebyl odsouzen. V říjnu 2003 přejel nohu strážníkovi, který ho chtěl pokutovat za špatné parkování. Krajský soud v září 2009 překvalifikoval trestný čin na přestupek a chomutovská radnice ho nechala promlčet bez potrestání.

Další obžaloba Housku vinila, že v devadesátých letech vydíral podnikatele a vyhrožoval jim kvůli tomu, že se účastnili dražeb budov, které chtěl získat. Krajský soud ale v roce 2005 stíhání zastavil, protože se příliš vleklo.

Autoři: , ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz