Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bývalý voják obžalovaný z Houskovy vraždy u soudu odmítl vypovídat

  9:07aktualizováno  11:16
Ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem přivedla eskorta z vazby bývalého vojáka Michala Krnáče, který je obžalovaný z vraždy vlivného člena ČSSD Romana Housky. Krnáčovi hrozí 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Krnáč u soudu odmítl vypovídat.

Vražda se stala loni 18. listopadu před vilou v Chomutově, kde žil Houska se svou partenrkou, bývalou hejtmankou a nynější vicehejtmankou ČSSD Janou Vaňhovou. Podle obžaloby si Krnáč už od loňského dubna o obou zjišťoval informace a krátce před vraždou si koupil paralyzér, kterým Housku omráčil a pak na něj čtyřikrát vystřelil.

Fotogalerie

„Přiložil svoji legálně drženou zbraň značky Glock k jeho břichu, vystřelil a zasáhl vnitřní orgány včetně břišní tepny. Poté třikrát ze vzdálenosti ne větší než deset centimetrů zamířil a vystřelil na jeho hlavu,“ stojí v obžalobě.

Houska neměl šanci přežít. Ze spisu vyplývá, že měl prostřelené oba spánky. Krnáč pak podle obžaloby prohledal dům, kde vyrazil i dveře u pracovny Vaňhové.

Pozůstalí se však se závěry vyšetřování spokojit nechtějí. „Poškození tvrdí, že se jim z domu nic neztratilo,“ řekl právní zástupce Houskovy rodiny Michael Kis. Chtěli proto, aby soud případ vrátil k došetření, soudce to ale zamítl.

Potkali jsme se náhodou, tvrdil Krnáč policii

Krnáč se k vraždě po svém zadržení přiznal. Vypověděl, že jel do Chomutova do firmy, kde se ucházel o práci programátora, a chtěl přespat v lese. Tvrdil, že do slepé ulice, kde Houska bydlí, zabloudil při hledání nedaleké hospody Kamenný vrch. 

„Stál v osvětlené garáži a něco dělal u ponku. Chystal jsem se ho oslovit a zeptat se na cestu. On se otočil a strnul, jako by viděl ducha. Začal nadávat a mával rukama,“ přečetl soudce Krnáčovu tehdejší výpověď.

Krnáč tvrdil, že paralyzér u sebe měl náhodou, protože ho koupil k Vánocům partnerce a do bundy ho schoval narychlo po nabíjení, když přišla nečekaně domů. Uvedl, že Housku výbojem nezasáhl. „Chtěl jsem ho s ním jen odradit od útoku,“ řekl Krnáč.

Houska na něj ale prý zaútočil, on vytáhl pistoli a střílel pro výstrahu. „Po třetím výstřelu se začal hroutit jako hadrová panenka. Pak jsem ho zasáhnul ještě jednou,“ vypověděl Krnáč.

Poté si podle svých slov sedl v šoku vedle mrtvého těla, pak ho dotáhl a přikryl pončem, které dostal k osmnáctinám od matky. Proč byl v domě zdůvodnil tím, že si všiml kamer a chtěl najít a zničit záznam. Že zastřelil Housku se dozvěděl až z televize.

Houskova rodina chce odškodnění přes dva miliony

Policisté ale při vyšetřování tuto verzi vyvrátili. Krnáč například nedokázal vysvětlit, proč měl Houska stopy od výboje z paralyzéru pod levým zápěstím. Došli dokonce k závěru, že se Krnáč do Houskovy blízkosti vloudil pod záminkou, že je pracovník zásilkové služby PPL. Krnáč však už na otázky vyšetřovatelů nereagoval.

„Pan obžalovaný je koncovým článkem organizované skupiny, která to zosnovala a musela mít motiv. On nemohl mít motiv, on byl pouze najat na špinavou práci,“ řekla u soudu zmocněnkyně rodiny Marie Benešová. Kdo by si měl Houskovu vraždu objednat, ale neuvedla. „Myslím, že některá jména vyplývají z obžaloby,“ podotkla nekonkrétně.

Houskova rodina požaduje odškodné přesahující dva miliony korun. Nejvíc, milion, chtějí pro Houskovu třináctiletou dceru. Vaňhová požaduje kromě zákonné nemajetkové újmy ve výši 240 tisíc korun uhrazení 65 tisíc za pohřeb a 98 tisíc za hrob.

Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk, čelil i podezření z úplatkářství.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Najdete na iDNES.cz