Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Psycholožka nenašla motiv, proč by měla sestra z Rumburku vraždit

  15:19aktualizováno  15:19
Psycholožka Štěpánka Tůmová nenašla vysvětlení, proč by bývalá zdravotní sestra z Lužické nemocnice v Rumburku měla vraždit pacienty. U ústeckého krajského soudu vystoupila jako znalkyně a zpochybnila tvrzení obžaloby, že si Marešová chtěla ulehčit práci, a tak postupně zavraždila šest lidí.

Věra Marešová u Krajského soudu v Ústí nad Labem (5. října 2015) | foto: Artur Janoušek, MF DNES

„Nezjistila jsem žádný psychologicky vysvětlitelný motiv,“ prohlásila u soudu Tůmová.

V obsáhlé řeči vylíčila Marešovou jako dominantní osobu se sebestřednými projevy. Obžalovaná je podle ní emočně labilní a není schopná pěstovat funkční mezilidské vztahy, což v ní pak vyvolává pocity nespokojenosti s vlastním životem. Navíc trpí syndromem vyhoření.

Psycholožka u ní ale nezjistila poruchu osobnosti, duševní chorobu, ani agresivní projevy. „Je schopná se ovládat a její intelekt je mírně nad průměrem,“ řekla Tůmová.

Marešová i při sezení s psycholožkou působila svérázně. Hned při prvním prohlásila o pacientech, že jsou nevděční, nepoděkují za péče, jednají s personálem jako s kusem hadru a dělají si ze sester služky.

„Bylo to netaktické,“ komentovala to Tůmová. Zvláště, když jiné rumburské zdravotnice o Marešové řekli, že je chladná, bez potřebné empatie.

„Jenže ona taková je, upřímná. Co na srdci to na jazyku, i když si tím naštve lidi kolem sebe. V průběhu soudního řízení se naučila být diplomatičtější,“ podotkla psycholožka. Dodala, že stejné pocity mívají na jednotkách intenzivní péče jistě i další zdravotníci, ale nemluví o nich.

Marešová také prohlásila, že zdravotní sestrou byla jen kvůli penězům. „Ve 52 letech je těžké opustit zaměstnání a najít si jinou práci. Člověk raději leccos skousne,“ komentovala to psycholožka.

Úmrtím se její pracovní doba jen prodloužila, namítla Tůmová

Hlavní část věnovala motivaci. „Kdo by byl schopen takového činu?“ položila Tůmová otázku. A vzápětí na ni odpověděla. „Někdo, kdo trpí poruchou osobnosti, je necitlivý, nemorální, nemá rád lidi. Obžalovaná poruchou netrpí. Dovede být hubatá, ale neznamená to, že by v ní nebyly city. Není nemorální, ani protispolečenská, vždy se snažila povinnosti plnit. Kdyby neměla ráda lidi, nemohla by takovou práci dělat,“ řekla psycholožka.

„Někdo by mohl namítnout, že se její postoj mohl během kariéry změnit. Ano, asi každý ztratí entusiasmus potom, co na jednotce intenzivní péče zažije. Ale že by nenáviděla lidi? Prostě jsem nenašla adekvátní motiv k takovému činu,“ shrnula Tůmová.

Zabývala se i tím, co by Marešová vražděním získala. „Odstranění jednoho pacienta není řešení. Místo něho přijde jiný, třeba s ještě horší diagnózou. Na jednotce intenzivní péče jsou samé vážné případy,“ řekla.

Motiv, že si Marešová chtěla ulehčit práci, tak podle ní nesedí. K některým úmrtím navíc došlo na konci pracovní doby Marešové. „Vždyť úmrtím se její pracovní doba naopak ještě prodloužila, musela obstarat spoustu věcí spojených se smrtí,“ podotkla Tůmová.

Navíc Marešovou označila za workoholičku, která vnímala zaměstnání jako jednu ze svých hlavních priorit. „Partnerství selhávalo, žila sama a musela dělat věci, o které se jiní lidé dělili. Dcera byla problematická, obžalovaná byla v životě nespokojená, a práci proto brala jako něco, kde se mohla realizovat,“ líčila Tůmová.

Proto také podle ní Marešová prohlásila, že vyhození z práce pro ni bylo největší urážkou.

Někdo manipuloval s důkazy, tvrdí Marešová

Celý příběh začal loni v noci na 5. června, kdy na JIP interního oddělení rumburské nemocnice zemřela 72letá pacientka na zástavu srdce. U jejího lůžka stála Marešová a manipulovala s jehlou a stříkačkou.

Pacientka ale před tím srdeční potíže neměla. Lékař Petr Vondráček pojal podezření, odebral okamžitě krev a laboratoř odhalila vysokou dávku draslíku.
Marešová byla obviněná z toho, že ženě úmyslně píchla draslík přímo do žíly, místo do infuze. Byla vyhozena a vyšetřovatelé následně našli dalších pět podobných úmrtí od roku 2010, při kterých měla Marešová službu.

Marešová v pondělí před soudem naznačovala, že někdo mohl manipulovat s důkazy. Soud má k dispozici infuzní vak, stříkačku a set s hadičkou z loňského 5. června. Marešová namítla, že znalkyně z oboru toxikologie u soudu řekla, že měla k dispozici jen vak a stříkačku, nikoliv infuzní set.

„Pokud by tam set nebyl, obsah vaku by vytekl, protože při zavádění setu se prorazí membrána. Tady je vak plný i se setem. Domnívám se, že bylo s důkazy nějakým způsobem manipulováno,“ řekla Marešová.

Líčení bude pokračovat, v úterý u soudu promluví další znalci. Marešové hrozí až doživotní trest.
Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Pronajmeme klášter na 100 let za korunu ročně. Jen ho opravte, láká církev

Klášter v Ročově.

Augustiniáni v Česku investují peníze z církevních restitucí do školství a na opravy. „Kněží si na sebe vydělají sami a...Za pád rentgenu na pacientku může vadná součástka, zjistila MF DNES

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem

Nekvalitní součástka v teleskopickém tubusu rentgenu s největší pravděpodobností zavinila neštěstí, při němž 12. října...

VIDEO: Vítr převracel přívěsy nákladních aut na dálnici D8

Vítr převrátil náklaďák a uzavřel dálnici D8 u Roudnice

Provoz na dálnici D8 od dopoledne komplikoval silný vítr, který převrátil přívěsy dvou nákladních aut. Nejprve se...

V Krušných horách zapadl autobus plný seniorů, evakuovali je na skútru

Horští záchranáři evakuovali v Krušných horách ze zapadlého autobusu 48 seniorů...

Nevšední zážitek má za sebou padesátka seniorů, s nimiž cestou z výletu zapadl v Krušných horách autobus. Uvázl na...Další z rubriky

Litoměřice mají druhou solární lavičku, která má wi-fi a nabije mobil

Solární panel, baterie a USB přípojky umožňují lidem nabít mobil nebo využívat...

Druhou solární lavičku, která poskytuje wi-fi připojení a může i dobít mobil, pořídilo město Litoměřice. První chytrá...

Muž bránil ženu před agresivním psem, od jeho majitele dostal pěstí

AMERICKÝ STAFORDŠIRSKÝ TERIÉR. Odborníci tvrdí, že zejména takzvaná bojová

Policie stíhá čtyřicetiletého muže, který si v Mostě nehlídal své dva psy bojového plemene. Jeden z nich napadl...

Za pobodání české expřítelkyně soud potrestal Němce pěti lety vězení

Obžalovaný Němec před Krajským soudem v Ústí nad Labem.

Ústecký krajský soud poslal na pět let do vězení čtyřiadvacetiletého Němce Nilse Antonia Matiase Tesouru. Muž loni v...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz