Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nevím, co se se mnou stalo, řekl obžalovaný z vraždy dívky v Klášterci

  9:00aktualizováno  9:00
Ústecký krajský soud začal projednávat znásilnění a vraždu devítileté dívky z Klášterce nad Ohří. Obžalovaný pětadvacetiletý Roman Kalužík, který patří k širšímu okruhu příbuzných zavražděné školačky, u soudu odmítl vypovídat. Za čin mu hrozí až výjimečný trest.

„Chci se omluvit. Kdyby se to dalo vrátit, tak bych to vrátil. Nevím, co se to se mnou stalo. Lituju toho,“ řekl Kalužík u soudu. Dál už nevypovídal.

Kalužík přijel loni 9. září dopoledne do Klášterce nad Ohří z Chomutova, kde bydlel. Na dívku podle obžaloby počkal před školou už s úmyslem, že ji vyláká na odlehlé místo, znásilní a zabije. Dívka ze školy vyšla v jednu odpoledne. Kalužíkovi důvěřovala, protože je bratrancem její matky.

„Zlákal ji ke společné cestě mimo obydlenou část města Klášterec nad Ohří ve směru na obec Hradiště, kde s ní odešel do lesního porostu, v jehož blízkosti vede Podkrušnohorský přivaděč,“ stojí v obžalobě.

Kolem půl třetí odpoledne ji v křoví nedaleko Ciboušova povalil obličejem na zem. „Svlékl ji oblečení z dolní poloviny těla, přimáčkl obličej do zeminy a začal rdousit,“ píše žalobce.

Pak Kalužík podle spisu dívku znásilnil a škrtil kalhotami, aby ho nemohla udat. „Poté při odchodu z místa činu postupně odhazoval věci poškozené nezletilé. Na místo činu se znovu vrátil v přesně nezjištěné době kolem 18:00, aby se přesvědčil, že dívka skutečně nežije. Když si tuto skutečnost ověřil, tak odešel na nedaleký posed, kde přespal,“ píše státní zástupce v obžalobě.

Zlom přišel ve chvíli, kdy dívka potřebovala na záchod

Na policii Kalužík vypověděl, že od 19 let užívá pervitin, nemá žádný příjem, jen občas něco vydělá na brigádách. Uvedl, že má sebevražedné sklony.

Fotogalerie

„Chtěl jsem skočit z mostu. Stál jsem také na kolejišti, na poslední chvíli mě odtáhl dobrovolný hasič. Zabít jsem se chtěl proto, že jsem všechno ztratil, rodinu, práci, teď nemám nic,“ řekl policistům.

V Klášterci prý hledal tetu, dívčinu babičku, protože po ní chtěl peníze. Ke škole se šel podívat, jestli tam na dívku nečeká, ale nebyla tam. Místo ní potkal bývalou přítelkyni a svého syna a hrál si s ním. S přítelkyní se Kalužík rozešel v roce 2014, pak bydlel u své matky.

Když Kalužíkova bývalá přítelkyně se synem odešli, dívka vyšla ze školy. Řekla mu, že babička žádné peníze nemá. Pak spolu odešli. „Šla dobrovolně, bez mého nátlaku. Cestou jsme hledali houby, našli jsme tři,“ popsal Kalužík.

Zlom podle něj přišel v okamžiku, kdy dívka potřebovala na záchod.

„Řekla, že potřebuje čůrat. Řekla, abych se otočil. Já řekl, že o nic nejde, je to jen čůrání. Ona řekla, že to řekne babičce a na policii, že jsem se na ní koukal při čůrání. V afektu jsem jí řekl, aby se svlékla. Řekl jsem, aby mi ukázala pipinu, sáhl jsem si na penis přes šusťáky. Onanoval jsem. Trochu roztáhla nohy. Sáhl jsem jí na pipinu, ale jen jedním prstem. Říkala, že to na mě řekne. Stála v bílém triku, vzal jsem její kalhoty a škrtil ji ve stoje i v leže. Zahodil jsem její tašku, vzal kalhoty a boty a odešel k panelce a po cestě je odhazoval,“ popsal Kalužík policii.

Na otázku, proč čin spáchal, Kalužík nedokázal odpovědět.

„Nevím, byl to zkrat. To, že ji zabiju, mě napadlo až v tom lese, když pořád říkala, že to na mě řekne,“ odpověděl.

Kalužík přiznává vraždu, znásilnění odmítá

Po vraždě napsal SMS bývalé přítelkyni, jestli by se mohli vidět. Byl s ní asi hodinu a hrál si se synem, který jezdil na odrážedle. Lidé z Klášterce Kalužíka údajně viděli i zapalovat za dívku svíčku, když byla nalezena mrtvá.

Při druhém policejním výslechu Kalužík znásilnění výslovně popřel. „Zabil jsem ji, ale neznásilnil. Vrátil se ještě jednou na to místo, abych zjistil, jestli je opravdu mrtvá. Vůbec netuším, jak se dostaly spermie do její pochvy,“ tvrdil.

Sexuologické vyšetření u něj odhalilo sadismus a to, že ho vzrušuje pohled na krev. „Nedokážu to vysvětlit,“ řekl k tomu.

Roman Kalužík byl podle svědků dříve bezproblémový, to se ale změnilo, když přišel o práci. Začal fetovat, byl agresivní, skákal například po autě nebo vykopl dveře bytu.

„Choval se jako psychopat. Třeba se schoval do kuchyňské linky a pak vyskočil na přítelkyni,“ vypověděl například otec zavražděné dívky.

Kalužík pochází ze sedmi dětí. „Ve škole byl hodný, takový ten typ - kam jste ho posadili, tam jste ho našli. Vyučil se farmářem. Svůj pokoj měl vždycky uklizený, ani nevypadal, že tam bydlel kluk,“ řekla o něm policii jeho matka. K hlavnímu líčení se kvůli špatnému psychickému stavu nebyla schopná dostavit.

Matka a babička požadují náhradu za útrapy

Po školačce ještě večer pátraly v okolí Klášterce desítky policistů, hasičů a dobrovolníků. Tělo našli druhý den. Kalužíka kriminalisté zadrželi za několik desítek hodin, v přípravném řízení se k činu přiznal.

Matka dítěte chce 250 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy za útrapy. „Žádné peníze nemůžou obnovit mé životní štěstí, ale pomůžou uctít její památku tak, jak v budoucnu chci,“ zdůvodnila.

Babička, u které dívka žila, požaduje jako nemajetkovou újmu 450 tisíc korun, ušlou mzdu 9 358 korun a tři tisíce korun za náhrobek. Kvůli psychickému zhroucení byla dva měsíce v pracovní neschopnosti a stále je v péči lékařů. Se ztrátou vnučky se stále nedokáže vyrovnat, zažívá akutní poststresovou reakci a není schopná se dostavit k hlavnímu líčení. 

Dívka bydlela u ní, protože dcera se o ni po rozchodu s přítelem nebyla schopná postarat. Ten den odvedla dívku do školy v 7:45 a to bylo naposled, co ji viděla. Dívka v minulosti přišla ze školy později jen jednou, babička jí vyčinila a od té doby to dívka neudělala.

Hlavní líčení je naplánované do čtvrtka, kdy by mohl padnout rozsudek.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Najdete na iDNES.cz