Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žena podle obžaloby uspala vnuka a podpálila dům, aby uhořeli. Kvůli dluhům

  13:33aktualizováno  13:33
Až výjimečný trest hrozí ženě z Jílového u Děčína, která loni v červenci podle obžaloby uspala léky svého vnuka a zapálila domek, v němž oba bydleli. Přežili jen díky sousedce. Obžalovaná následně žádala vyplatit přes dva milionu z pojistky. U soudu veškerou vinu odmítá a tvrdí, že je obětí spiknutí.

Ilustrační snímek. | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Požáru předcházely spory o majetek a hrozba, že žena kvůli dluhům přijde o nemovitost. „To byla promyšlená krádež,“ řekla 58letá žena v pondělí před soudem o insolvenčním řízení.

Insolvenční správkyni vinila z toho, že jí nepomohla, ale naopak si „chtěla namastit kapsu“.

Proto žena poslala 29. července správkyni dopis, v němž psala, že „ji donutila svým jednáním k tomu nejhoršímu, a to si vzít život spolu se svým vnukem a má tak na svědomí dva životy“.

„Byla jsem zoufalá, takové bezpráví...,“ vysvětlovala obžalovaná dopis soudu. Prý ho nemyslela tak, že chce 13leté dítě i sebe zabít, ale chtěla tím jen sdělit, že správkyně svým jednáním oba připravuje o střechu nad hlavou.

Po odeslání dopisu koupila benzin. „Chtěla jsem ho do křovinořezu, aby mi soused posekal trávu pod trampolínou,“ tvrdí.

Jenže soused o ničem nevěděl a křovinořez ani jeho pozůstatky se později na spáleništi nenašly. „Mohli to ukrást nenechavci,“ nabídla žena vysvětlení.

Rozpustila léky ve víně a dala ho vnukovi. Omylem, tvrdí

Večer 30. července podle spisu podala vnukovi sklenici s vínem, v němž rozpustila své léky, které mají tlumicí a uspávací účinky. To obžalovaná potvrdila. Zdůvodnila to tím, že šlo o omyl. Běžně si prý léky rozpouští ve víně pro sebe a dítěti ho dala nedopatřením.

Zatímco šel chlapec spát, žena podle obžaloby rozlila benzin a založila požár. Pak šla k vnukovi do pokoje a ze své ložnice si vzala urnu s popelem svého syna. „Proč? Vzpomínky,“ řekla soudu.

Ohně si všimla sousedka a házela do pootevřeného okna chlapcova pokoje kamínky. Chlapec se vzbudil a pak probudil i babičku (její jméno redakce zná, nemůže ho však podle zákona zveřejnit s ohledem na ochranu oběti, neboť chlapec má stejné příjmení, pozn. red.).

Požár dům zcela zničil a pět dní na to se žena obrátila na pojišťovnu. Řekla, že hořelo „z nezjištěných příčin“ a chtěla peníze - celkem 2,25 milionu korun. Ty jí ale pojišťovna nevyplatila.

Nejsem superman, řekla obžalovaná

Za pokus o vraždu a pokus o pojistný podvod obžalované hrozí vězení na 15 až 20 let, případně výjimečný trest. Vnuk po ní navíc chce dva miliony kvůli posttraumatické poruše a ztrátě domova, přátel a důvěry v blízkou osobu.

„Věřím, že mě zprostíte obžaloby a pustíte domů,“ řekla žena soudu. Technicky by prý ani nestihla rozdělat oheň, rozšířit ho a usnout. „Nevím, jak kdo z vás, ale já superman nejsem,“ dodala.

Svědci jsou podle ní zmanipulovaní. „Někdo připravil falešné důkazy proti mně,“ řekla. Tvrdí, že jde o zločinné spolčení a pomstu rodiny kvůli ztrátě peněz z prodeje domu.

„Žádám o obnovu řízení a potrestání všech, kteří proti mně křivě vypovídali, a finanční vypořádání za dny strávené ve vazbě,“ řekla soudu.

Líčení bude pokračovat do konce týdne, kdy by mohl padnout rozsudek.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz