Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žena podle obžaloby uspala vnuka a podpálila dům, aby uhořeli. Kvůli dluhům

  13:33aktualizováno  13:33
Až výjimečný trest hrozí ženě z Jílového u Děčína, která loni v červenci podle obžaloby uspala léky svého vnuka a zapálila domek, v němž oba bydleli. Přežili jen díky sousedce. Obžalovaná následně žádala vyplatit přes dva milionu z pojistky. U soudu veškerou vinu odmítá a tvrdí, že je obětí spiknutí.

Ilustrační snímek. | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Požáru předcházely spory o majetek a hrozba, že žena kvůli dluhům přijde o nemovitost. „To byla promyšlená krádež,“ řekla 58letá žena v pondělí před soudem o insolvenčním řízení.

Insolvenční správkyni vinila z toho, že jí nepomohla, ale naopak si „chtěla namastit kapsu“.

Proto žena poslala 29. července správkyni dopis, v němž psala, že „ji donutila svým jednáním k tomu nejhoršímu, a to si vzít život spolu se svým vnukem a má tak na svědomí dva životy“.

„Byla jsem zoufalá, takové bezpráví...,“ vysvětlovala obžalovaná dopis soudu. Prý ho nemyslela tak, že chce 13leté dítě i sebe zabít, ale chtěla tím jen sdělit, že správkyně svým jednáním oba připravuje o střechu nad hlavou.

Po odeslání dopisu koupila benzin. „Chtěla jsem ho do křovinořezu, aby mi soused posekal trávu pod trampolínou,“ tvrdí.

Jenže soused o ničem nevěděl a křovinořez ani jeho pozůstatky se později na spáleništi nenašly. „Mohli to ukrást nenechavci,“ nabídla žena vysvětlení.

Rozpustila léky ve víně a dala ho vnukovi. Omylem, tvrdí

Večer 30. července podle spisu podala vnukovi sklenici s vínem, v němž rozpustila své léky, které mají tlumicí a uspávací účinky. To obžalovaná potvrdila. Zdůvodnila to tím, že šlo o omyl. Běžně si prý léky rozpouští ve víně pro sebe a dítěti ho dala nedopatřením.

Zatímco šel chlapec spát, žena podle obžaloby rozlila benzin a založila požár. Pak šla k vnukovi do pokoje a ze své ložnice si vzala urnu s popelem svého syna. „Proč? Vzpomínky,“ řekla soudu.

Ohně si všimla sousedka a házela do pootevřeného okna chlapcova pokoje kamínky. Chlapec se vzbudil a pak probudil i babičku (její jméno redakce zná, nemůže ho však podle zákona zveřejnit s ohledem na ochranu oběti, neboť chlapec má stejné příjmení, pozn. red.).

Požár dům zcela zničil a pět dní na to se žena obrátila na pojišťovnu. Řekla, že hořelo „z nezjištěných příčin“ a chtěla peníze - celkem 2,25 milionu korun. Ty jí ale pojišťovna nevyplatila.

Nejsem superman, řekla obžalovaná

Za pokus o vraždu a pokus o pojistný podvod obžalované hrozí vězení na 15 až 20 let, případně výjimečný trest. Vnuk po ní navíc chce dva miliony kvůli posttraumatické poruše a ztrátě domova, přátel a důvěry v blízkou osobu.

„Věřím, že mě zprostíte obžaloby a pustíte domů,“ řekla žena soudu. Technicky by prý ani nestihla rozdělat oheň, rozšířit ho a usnout. „Nevím, jak kdo z vás, ale já superman nejsem,“ dodala.

Svědci jsou podle ní zmanipulovaní. „Někdo připravil falešné důkazy proti mně,“ řekla. Tvrdí, že jde o zločinné spolčení a pomstu rodiny kvůli ztrátě peněz z prodeje domu.

„Žádám o obnovu řízení a potrestání všech, kteří proti mně křivě vypovídali, a finanční vypořádání za dny strávené ve vazbě,“ řekla soudu.

Líčení bude pokračovat do konce týdne, kdy by mohl padnout rozsudek.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Najdete na iDNES.cz