Znalci obhajoby zpochybnili, že šlo následky havárie v Unipetrolu zmírnit

  13:39aktualizováno  13:39
Výslechem znalců obhajoby pokračovalo u mosteckého okresního soudu hlavní líčení v případu havárie v litvínovské chemičce z roku 2015. Čtveřice znalců, která společně vypracovala posudek, významně zpochybnila závěry odborníka, o jehož poznatky se opírá obžaloba.

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát Tomáš Sokol (vpravo). | foto: Monika Gordíková, MF DNES

Soud se týká události ze srpna 2015, kdy v litvínovském Unipetrolu unikl propylen, následovaly výbuchy a rozsáhlý požár. Obžalovaní za to jsou dva zaměstnanci, kterým hrozí až osmiletý trest za obecné ohrožení z nedbalosti.

Obžaloba jim klade za vinu, že při havárii na etylenové jednotce nespustili parní a vodní clony, čímž by snížili koncentraci unikajícího propylenu a minimálně by tak následky nehody zmírnili (výpověď znalce obžaloby zde).

Odborníci přizvaní obhajobou však uvedli, že obžalovaní zaměstnanci postupovali správně a spuštěním parní a vodní clony by ničemu nepomohli, možná spíše naopak.

„Použití clon by bylo zbytečné. Nemělo by to význam hned z několika důvodů,“ uvedl znalec Pavol Masaryk. Podle něj a jeho kolegů je zcela zřejmé, že únik propylenu byl mimo jejich dosah, jak už dříve uvedli i obžalovaní.

Fotogalerie

K tomuto závěru dospěli slovenští znalci na základě určení místa iniciace výbuchu. Podle nich to nebylo v kotelně, jak dříve uvedl znalec Pavel Danihelka, ale nad ní, kam už pára z clon v žádném případě nemohla dosáhnout.

Masaryk a jeho spolupracovníci také uvedli, že na spuštění clon navíc obžalovaní neměli dost času a že páry by bylo málo. 

„I kdyby clony na to místo dosáhly, tak by se ničemu nezabránilo, protože jsou konstruované na zvládnutí běžného provozního úniku. Tohle však byl únik masivní,“ prohlásil další z přítomných odborníků.

Spuštěním clony by hrozil výbuch, řekli znalci

Znalci také řekli, že spuštěním by potenciálně hrozil výbuch, čímž se obžalovaní také hájili. „Situaci by tím rozhodnutím skutečně mohli ještě zhoršit. To nelze vyloučit,“ podotkl znalec Pavol Hrdý.

Obhájce obžalovaných Tomáš Sokol poukázal na to, že čtvrteční výpovědi znalců jsou pro případ zásadní.

„Dnešní závěry významně zpochybňují konstrukci vzniku průmyslové havárie tak, jak je podána v obžalobě a tedy tak, jak na ní stojí obvinění mých klientů. Já se domnívám, že ty závěry dokazují jejich nevinu. Rozhodně nebyli těmi, kteří by zapříčinili čímkoli, ať už aktivním jednáním, nebo nějakou pasivitou, vznik průmyslové havárie,“ zdůraznil Sokol.

V jednací síni měl být ve čtvrtek přítomný i znalec Pavel Danihelka, aby se k závěrům protistrany vyjádřil. K soudu však nedorazil. 

Soudkyně Bohumila Huňáčková hlavní líčení odročila na 22. ledna příštího roku. Předpoklad, že by rozsudek mohl padnout právě v lednu, ale zpochybnila.

Archivní záběry z požáru po výbuchu v litvínovské chemičce: 


Výsledky voleb 2018

Připravili jsme pro vás přehledné zpracování volebních výsledků, statistiky, komentáře.

Výsledky komunálních voleb dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 v Ústeckém vyhrál v obvodu 5 - Chomutov: Přemysl Rabas, 29 - Litoměřice: Ladislav Chlupáč a 32 - Teplice: Jaroslav Kubera.Nejčtenější

Jana žila s dětmi v garáži deset měsíců kvůli dluhům, teď dostala byt

V těchto podmínkách matka s dětmi v garáži žila.

Sedmačtyřicetiletá Jana, která se svými dětmi žila v garáži v ústecké ulici Králova výšina, už má nové, lepší bydlení....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...ZVOLNĚNÍ: Sto milionů důvodů, proč Litvínov ční nad Chomutovem

Litvínovský František Lukeš slaví, překonal bratra Štěpána Lukeše z Chomutova.

Čmoudi a Primáti. Po silnici je dělí 25 kilometrů, v tabulce ale celá extraligová republika. Litvínov a Chomutov, dva...

Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Další z rubriky

Požár lesa u Sněžníku hasiči po dvou dnech zcela zlikvidovali

K požáru v oblasti Sněžník na Děčínsku vyjelo ve čtvrtek odpoledne jedenáct...

Požár v oblasti Sněžníku na Děčínsku, který vypukl ve čtvrtek kolem půl druhé odpoledne, se hasičům podařilo zcela...

Univerzita získala na další rozvoj stamiliony, chystá tři projekty

Kampus ústecké univerzity na Klíši

Bezmála 850 milionů korun se podařilo získat ústecké Univerzitě J. E. Purkyně na svůj další rozvoj z dotačního vládního...

Předávám Teplice dobře nastartované, říká Kubera mířící do čela Senátu

Jaroslav Kubera (8. 10. 2014)

Jaroslav Kubera, jednasedmdesátiletý muž známý z komunální a celostátní politiky, nechce být dál primátorem Teplic,...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz