Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mladík bil rodiče podle obžaloby několik let. Stačila prskající pánev

  17:20aktualizováno  17:20
Chomutovský soud začal projednávat případ 21letého Jiřího Longauera z Klášterce na Ohří, který podle obžaloby několik let týral matku a nevlastního otce. Bil je, když mu nechtěli dát peníze, aby mohl popíjet, rozčílilo ho i o to, že mu matka uklidila pokoj a vyhodila prázdné lahve od alkoholu.

Jiřího Longauera přivedla k soudu eskorta z vazební věznice, kde byl od října. Soudkyně ho pak z vazby pustila. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Opakovaně matku tloukl pěstmi, fackoval, strkal do ní, rozbíjel nábytek. Jednou po matce hodil knihu a bil ji plastovou lopatkou. Když ji jeho nevlastní otec bránil, napadl i jeho. Oběma často vulgárně nadával a vyhrožoval jim zabitím. Psychicky a fyzicky je týral,“ shrnula v obžalobě státní zástupkyně Jaroslava Macháčková.

Rodiče, kteří jsou v důchodu, syn podle obžaloby týral od roku 2011. U soudu se sice za své chování omluvil, některé události ale podle něj jeho rodiče zveličili.

„Většina z toho je pravda, ale matku jsem nikdy pěstí neuhodil. Byl jsem sprostý, rozbíjel věci, či do rodičů strkal, rozčílilo mě, že nemám peníze a oni mi je nechtějí dát. Nebo se mi hrabali ve věcech. Za všechno mohl alkohol, který jsem pil hodně,“ vypověděl Longauer.

Mladého muže, který dokončil jen základní školu a je dlouhodobě nezaměstnaný, rozčilovaly maličkosti - uklizený pokoj či běžný ruch v domácnosti.

Vytočila ho i tekoucí voda

Jednu ze šarvátek, po které ho policisté vykázali z bydliště, například vyprovokovala tekoucí voda. Matka si ji chtěla napustit, aby si před odchodem do práce udělala kávu.

„Vzbudil mě hluk z kuchyně v pět hodin ráno. V deset hodin jsem měl jít přitom na pracovní pohovor. Rozčílilo mě to,“ uvedl Longauer.

Podle obžaloby pak matku udeřil pěstí zezadu do hlavy, vylil na ni vodu, praštil sklenicí a několikrát ženu švihl přes obličej mikinou s kovovým zipem.

„Všechno ho vytáčelo. Jsem přesvědčená, že za to mohl alkohol. Stávalo se, že ani druhý den nevěděl, co vyváděl. Když vyspával z alkoholu, doma jsme se snažili být co nejvíce potichu, abychom ho nevzbudili. S manželem jsme na sebe ani nemluvili,“ vypověděla matka obžalovaného.

Jindy Longauera podle spisu vytočilo, že vajíčka, která si připravoval na pánvi, prskají. Obvinil matku, že mu do oleje nalila vodu. Hodil pánev s jídlem na zem a když se žena pokusila nepořádek uklidit, vytrhl jí lopatku a tloukl ji s ní přes ruce.

Na otce podle obžaloby vytáhl dva nože

Na jaře 2014 byl Longauer kvůli týrání rodičů u přestupkové komise. Několik týdnů byl klid, od léta ale podle obžaloby začal nadávky a rány rozdávat znovu. Jeho řádění skončilo loni 9. října. Po domácí šarvátce, kdy nevlastního otce ohrožoval dvěma kuchyňskými noži, skončil ve vazbě.

„Přišel domů opilý a chtěl půjčit dvacet korun. Odmítla jsem a poslala ho spát, aby to neskončilo jako o týden dřív, kdy ve vzteku prorazil skleněnou výplň dveří. Začal na mě sprostě křičet a strkat do mě. Muž mě přišel bránit, tak schytal facku. Z kuchyně pak Jirka přinesl dva nože a řval na něj, ať drží hubu. Někdo zavolal policii, než ale přijela, Jirka z bytu odešel,“ popsala matka.

Když policisté Longauera zatkli, obvinil své rodiče, že ho napadli a že mu nevlastní otec způsobil řeznou ránu nad okem.

„Vychovával jsem Jirku jako vlastního syna. Z jeho chování jsem velmi špatný. Poslední noc mě uhodil do obličeje a vytáhl na mě nože. S jedním odešel ven a když se vrátil, měl na čele řeznou ránu. Zřejmě si ji způsobil sám,“ vypověděl na policii nevlastní otec obžalovaného. U soudu odmítal vypovídat. Řekl, že už všechno uvedl do protokolu.

Soudkyně muže pustila z vazby. Nedá se tam spát, stěžoval si

Soudkyně líčení odročila na únor, kdy vyslechne svědky. Longauera zároveň propustila z vazby. Nesmí ale vkročit do bydliště rodičů a pít alkohol ani užívat drogy. Pravidelně se také musí hlásit probačnímu úředníkovi.

„Tři měsíce ve vazbě byly hrozný. Mám omezení svobody dost. Nemohu usnout, zdají se mi špatné sny a přes den se tam spát nedá. Ničí mě to,“ postěžoval si u soudu Longauer a slíbil, že své chování změní.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Najdete na iDNES.cz