Krajský soud řeší, zda se v Ústí nad Labem kupovaly volební hlasy

  16:15aktualizováno  16:15
Krajský soud se začal zabývat trojím napadením voleb v Ústí nad Labem. Stížnosti se týkaly hlasování do ústeckého zastupitelstva, centrálního obvodu a čtvrti Neštěmice. Podaly je TOP 09, STAN a KDU-ČSL, které při komunálních volbách kandidovaly společně a neúspěšně, kvůli údajnému kupování hlasů.

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Martin Adamec, MAFRA

Zástupci těchto stran s ním spojují Ústecké fórum občanů (UFO), které nyní ve městě spoluvládne. 

Konkrétně upozorňují na lokality Předlice, které spadají pod centrální část, a Krásné Březno, jež patří do Neštěmic. Údajné kupčení s hlasy v těchto dvou oblastech pak podle nich mělo vliv i na volby týkající se magistrátu.

„Je pro mě nepřijatelné, aby bylo akceptováno uplácení voličů. Toto počínání považuji za amorální,“ uvedl Zbyněk Novák, jenž podal stížnosti ohledně voleb do zastupitelstva města a v centrální části, kde kandidoval. Pro Neštěmice ji podala Venuše Studničková.

Pokud jde o Předlice, UFO tam získalo 76 procent hlasů, přičemž volební účast byla necelých 15 procent. V Krásném Březně dostalo také nejvíce hlasů, konkrétně 21,39 procenta. Volební účast zde byla necelých 21 procent. V centrálním obvodu zvítězilo PRO! Ústí, v Neštěmicích pak Vaše Ústí.

Soud se v souvislosti se stížnostmi obrátil na Český statistický úřad, aby přepočítal výsledky, pokud by se nezapočítaly výsledky z Předlic a Krásného Března. 

Podle statistiků by to nemělo vliv na rozložení mandátů do zastupitelstva města a v centrálním obvodu. Ovlivnilo by to však výsledky v Neštěmicích. UFO by tam získalo jen jeden mandát místo dvou a hnutí Vaše Ústí by si o jeden polepšilo na šest křesel.

UFO bylo v souvislosti s možným nakupováním hlasů zmiňováno v médiích či na sociálních sítích.

Před soudem dnes vypovídal redaktor MF DNES Artur Janoušek, jenž se tématem zabýval. Jeho výpověď se týkala pouze Krásného Března. Tam se v době konání voleb vydal poté, co se v online zpravodajství dozvěděl, že se tam vypravilo naráz k volbám nezvyklé množství lidí. „Od lidí jsem se dozvídal, že to má souviset s UFO,“ vypověděl.

UFO, za něhož se u soudu objevil současný náměstek primátorky Jiří Madar, už dříve odmítlo, že by kupčilo s hlasy.

Rozhodnutí padne v úterý

Volby v Krásném Březně řeší i policie. „Zatím nebylo zahájeno trestní stíhání žádné osoby,“ sdělil MF DNES policejní mluvčí Daniel Vítek. Soud o třech stížnostech rozhodne v úterý.

Mezitím pokračuje vyjednávání o nové magistrátní vládnoucí koalici. Vítězné ANO jedná s třetím hnutím UFO, s ODS a PRO Zdraví a Sport. Na facebookovém profilu ANO se nyní objevila informace, že se jeho zastupitelský klub jednohlasně vyslovil právě pro tuto koalici.

Pokud jde o stížnosti na volby, krajský soud jich přijal celkem 27. Několik jich už zamítl. Například tři stížnosti z Mostu a dále také na volby v Trmicích, Bitozevsi, Jiříkově či Chabařovicích. Vedle Ústí nad Labem pak bude ještě rozhodovat o podnětech týkajících se Bíliny, Litvínova, Chomutova či Moldavy.

Na Moldavě soud zkoumá podezřelý nárůst voličů těsně před volbami, přičemž někteří noví voliči se přihlásili k trvalému pobytu v hotelích, které patří starostovi Jaroslavu Pokovi a jeho družce Ivetě Boudišové.

Upozorňovala na to politická opozice podle které v tom byla jasná snaha volby ovlivnit. Stížnost v souvislosti s tím však podala paradoxně Boudišová, jež si stěžuje, že stranu, za níž kandidoval Pok i ona takové zvěsti poškodily. Jejich partaj skončila druhá a mohla by být v opozici. Také v tomto případě padne rozhodnutí v úterý.

Nejčtenější

Novým šéfem Senátu je Jaroslav Kubera, Štěch bude místopředsedou

Jaroslav Kubera z ODS se stal novým předsedou Senátu na ustavující schůzi horní...

Novým předsedou Senátu byl zvolen Jaroslav Kubera z ODS. Ve finále tajné volby porazil Václava Hampla nominovaného za...

Šest Čechů otročilo v britské myčce, jeli pro ně čeští kriminalisté

Ilustrační snímek

Šest Čechů ve věku od dvaceti do třiceti let z Mostecka bylo zotročeno v britském Manchesteru, kde museli nelegálně...

Za vybržďování s otočkou ve smyku policie muže obvinila z obecného ohrožení

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který opakovaně...

Policie obvinila dvaačtyřicetiletého řidiče z Chomutovska, který koncem října opakovaně vybržďoval na silnici z Bíliny...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Mladík se v Děčíně pokusil znásilnit čtrnáctiletou, skončil ve vazbě

Násilník v pátek večer napadl za hlavním vlakovým nádražím dívku

Policie v Děčíně obvinila místního dvaadvacetiletého muže z pokusu o znásilnění nezletilé dívky. Násilník ji napadl v...

Další z rubriky

Primátorem Ústí nad Labem zvolili zastupitelé Petra Nedvědického z ANO

Lídr hnutí ANO v Ústí nad Labem Petr Nedvědický.

Primátorem Ústí nad Labem zvolili noví zastupitelé na svém ustavujícím zasedání Petra Nedvědického z hnutí ANO....

Soud dal podmínku úřednici, jež neodvolala kandidaturu senátorky Dernerové

Ilustrační snímek

Podmínkou a zákazem činnosti potrestal soud bývalou tajemnici mosteckého magistrátu Janu Čejkovou za to, že se před...

Za zneužití dětí dostal muž z Mostu pět let. Soud čekal, až dívka dospěje

Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal pětiletým vězením muže z Mostu, který podle obžaloby nalákal k sobě do bytu dvě...

Najdete na iDNES.cz