Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


K snídani půl rohlíku, plena na den. Svědci popisovali soudu stacionář

  17:01aktualizováno  17:01
S otřesným svědectvím vystoupily u soudu v Chomutově svědkyně v kauze chomutovského stacionáře Naděje 2000. Jeho ředitelce Jaroslavě Lochařové a hlavní sestře Šárce Hatašové hrozí až osm let vězení za týrání svěřené osoby.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Klienti, když nás viděli, tak říkali: konečně jste tady, konečně s tím někdo něco udělá," líčila soudu policistka Jaroslava Šebestová, co se dělo, když před třemi lety do stacionáře přijela prověřit trestní oznámení na vedení ústavu pro staré a nemocné lidi.

Podle obžaloby měli důchodci, trpící stařeckou demencí či Alzheimerovou chorobou, málo jídla, pití a nefungovala ani péče o jejich zdraví a hygienu.

"První, co jsem zaregistrovala, byl hrozný zápach. Chápu, že péče o lidi s takovým postižením není snadná. Ale byla jsem z toho prostředí v šoku. Byla tam paní, která mě prosila o pomoc. Nemohla sedět, na lavici polehávala. Lékař, který tam byl s námi, řekl, že žena patří úplně jinam, do zdravotnického zařízení," vylíčila policistka.

Hlavní sestra Hatašová na to u soudu reagovala tím, že to byly jen běžné příznaky stařecké demence.

Klientka zemřela na dehydrataci, uvedla bývalá praktikantka

Poměry ve stacionáři ale popsala i Kateřina Trávníčková, která tam v roce 2006 několik měsíců chodila jako studující pečovatelka na praxi. O klienty se podle ní personál nestaral.

Třeba na snídani podle ní míval každý důchodce půlku rohlíku, a to ještě překrojenou napůl. Pití byl nedostatek, protože nikde nebyly barely s vodou. Čaj kuchařka uvařila, jen když o to praktikantky opakovaně žádaly.

"To není pravda, byly tam barely s pitím. Paní svědkyně se ale asi nepohybovala po zařízení dostatečně," hájila se ředitelka Lochařová.

Podle praktikantky Trávníčkové ale dokonce jedna klientka zemřela na dehydrataci poté, co ji do stacionáře přivezli příbuzní na dobu, kdy odjížděli na dovolenou. Slyšela to prý od lékaře, který přijel konstatovat smrt.

Zbývá vyslechnout deset svědků

"Neměly jsem ani rukavice, ale i tak jsem klienty vždy ráno přebalila, bylo mi jich líto. Ale když se za hodinu nebo dvě pokáleli znovu, už jsem je přebalit nemohla. Bylo nám řečeno, že to musí vydržet do druhého dne, protože je jen jeden a půl pleny na osobu a den," popisovala Trávníčková.

Právě na praktikantky se paradoxně obraceli příbuzní, když přišli na návštěvu a chtěli informaci o zdravotním stavu nebo si přímo postěžovat.

"Měli jsme totiž na sobě zdravotnické oblečení, jak mají pečovatelky mít. Zdravotní sestry tam chodily v civilu nebo v teplácích," přidala další poznatek Trávníčková.

Kdy soud vynese rozsudek nad oběma ženami, není zatím jasné. "Chybí nám výslech asi deseti svědků. Kdy budeme pokračovat v hlavním líčení, to musíme teprve rozhodnout," řekla předsedkyně trestního senátu Lenka Chalupová.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Najdete na iDNES.cz