Zdravotní sestra Věra Marešová u soudu, který rozhodoval o její vazbě. (27. 11. 2014)

Zdravotní sestra Věra Marešová u soudu, který rozhodoval o její vazbě. (27. 11. 2014) | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Rok od smrti rumburské pacientky, blíží se soud se sestrou viněnou z vražd

  • 0
Rok od podezřelé smrti pacientky v rumburské nemocnici se přiblížil soud s tamní zdravotní sestrou Věrou Marešovou. Obžalovaná je nejen z vraždy této ženy, ale i dalších pěti pacientů. Hlavní líčení začne 22. června a soud kvůli očekávanému zájmu upraví i jednací síň.

„Nepamatuji si, že by se v poslední době na našem soudu projednávala věc, v níž šlo o šest vražd. Jednací síň bude jedna z těch větších. Navíc bude upravena tak, aby lavice pro více obžalovaných, která v tomto případě není zapotřebí, posloužila jako další místo pro veřejnost,“ sdělila mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Zájemci o účast na hlavním líčení si také budou muset předem zarezervovat místo.

Hlavní líčení je zatím naplánované do 26. června. Rozsudek ale ještě nepadne. „Líčení určitě neskončí po prvním týdnu, bude se pokračovat v srpnu,“ potvrzuje mluvčí Trejbalová.

Případ začal loni 6. června, když při noční službě zemřela 70letá pacientka. Lékaři Petru Vondráčkovi se její smrt nezdála. Zajistil laboratorní rozbory a důkazy, které nakonec přivedly vyšetřovatele k závěru, že sestra Marešová pacientce píchla dávku draslíku, který jí měla podat přes kapačku. Seniorka v důsledku toho zemřela na náhlou zástavu srdce.

Lékař později uvedl, že Marešové nikdy zcela nedůvěřoval. „Častěji jsem ji kontroloval, ale úplně všechno prověřit nejde,“ poznamenal lékař.

Kolegové si všímali, že nemohoucí pacienty nesnáší

V srpnu policie sestru obvinila z vraždy a současně začala prověřovat další podezřelé případy úmrtí. V listopadu pak kriminalisté připsali Marešové dalších pět podobných vražd.

„Znalec potvrdil, že se v těchto případech jedná o stejný způsob provedení, čili o shodný modus operandi,“ uvedl žalobce František Stibor.

Podle obžaloby sestra vraždila proto, že se o nemohoucí pacienty nechtěla starat. „Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností, které měla vůči pacientce, neboť se jednalo o osobu vysokého věku a nemohoucí vyžadující neustálou zdravotní péči,“ píše se v obžalobě, do níž MF DNES nahlédla.

Přístupu Marešové k pacientům si všiml i lékař Vondráček. „Ona to byla profesionální sestra, ale byla to v jejím podání taková odlidštěná medicína. Pracovala strojově, kontakt s pacienty nemívala,“ uvedl.

„Někteří zdravotníci si všímali její antipatie k nemohoucím pacientům, tedy k těm, kteří vyžadují nepřetržitou péči - přebalovat, umývat a podobně,“ doplnil krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Soud bude stát na posudcích znalců

Marešová své pohnutky příliš nerozváděla, s kriminalisty spolupracovala minimálně. „Vyšetřovacích úkonů se zúčastnila, ale nedoznala se,“ poznamenal jeden z kriminalistů, který na případu pracoval.

Marešová je podruhé ve vazbě. Po prvním obvinění v srpnu byla ve vazbě přes měsíc, na svobodu se dostala v září. Když ke konci listopadu policie rozšířila obvinění o dalších pět vražd, šla do vazby znovu. Soud se obává, že by mohla utéct.

Marešové v případě uznání viny hrozí za šest vražd až doživotní vězení. Protože policie neměla u starších úmrtí k dispozici těla, bude muset soud vycházet ze závěrů znalců. „Znalecké posudky budou jistě v tomto případě hrát důležitou úlohu,“ potvrdila mluvčí soudu Trejbalová

V Ústeckém kraji se jediný podobný případ sériových vražd za poslední roky odehrál v září 2008, tehdy Roman Postl z Proboštova na Teplicku během jednoho týdne zastřelil čtyři lidi. Bylo to přitom jen půl roku poté, co ho soud po 10 letech podmíněně propustil z vězení kvůli jiné vraždě. Postl se soudu nedožil, zemřel v Chomutově po přestřelce s policisty.