Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rok od smrti rumburské pacientky, blíží se soud se sestrou viněnou z vražd

  14:43aktualizováno  14:43
Rok od podezřelé smrti pacientky v rumburské nemocnici se přiblížil soud s tamní zdravotní sestrou Věrou Marešovou. Obžalovaná je nejen z vraždy této ženy, ale i dalších pěti pacientů. Hlavní líčení začne 22. června a soud kvůli očekávanému zájmu upraví i jednací síň.

Zdravotní sestra Věra Marešová u soudu, který rozhodoval o její vazbě. (27. 11. 2014) | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Nepamatuji si, že by se v poslední době na našem soudu projednávala věc, v níž šlo o šest vražd. Jednací síň bude jedna z těch větších. Navíc bude upravena tak, aby lavice pro více obžalovaných, která v tomto případě není zapotřebí, posloužila jako další místo pro veřejnost,“ sdělila mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Zájemci o účast na hlavním líčení si také budou muset předem zarezervovat místo.

Hlavní líčení je zatím naplánované do 26. června. Rozsudek ale ještě nepadne. „Líčení určitě neskončí po prvním týdnu, bude se pokračovat v srpnu,“ potvrzuje mluvčí Trejbalová.

Případ začal loni 6. června, když při noční službě zemřela 70letá pacientka. Lékaři Petru Vondráčkovi se její smrt nezdála. Zajistil laboratorní rozbory a důkazy, které nakonec přivedly vyšetřovatele k závěru, že sestra Marešová pacientce píchla dávku draslíku, který jí měla podat přes kapačku. Seniorka v důsledku toho zemřela na náhlou zástavu srdce.

Lékař později uvedl, že Marešové nikdy zcela nedůvěřoval. „Častěji jsem ji kontroloval, ale úplně všechno prověřit nejde,“ poznamenal lékař.

Kolegové si všímali, že nemohoucí pacienty nesnáší

V srpnu policie sestru obvinila z vraždy a současně začala prověřovat další podezřelé případy úmrtí. V listopadu pak kriminalisté připsali Marešové dalších pět podobných vražd.

„Znalec potvrdil, že se v těchto případech jedná o stejný způsob provedení, čili o shodný modus operandi,“ uvedl žalobce František Stibor.

Podle obžaloby sestra vraždila proto, že se o nemohoucí pacienty nechtěla starat. „Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností, které měla vůči pacientce, neboť se jednalo o osobu vysokého věku a nemohoucí vyžadující neustálou zdravotní péči,“ píše se v obžalobě, do níž MF DNES nahlédla.

Přístupu Marešové k pacientům si všiml i lékař Vondráček. „Ona to byla profesionální sestra, ale byla to v jejím podání taková odlidštěná medicína. Pracovala strojově, kontakt s pacienty nemívala,“ uvedl.

„Někteří zdravotníci si všímali její antipatie k nemohoucím pacientům, tedy k těm, kteří vyžadují nepřetržitou péči - přebalovat, umývat a podobně,“ doplnil krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Soud bude stát na posudcích znalců

Marešová své pohnutky příliš nerozváděla, s kriminalisty spolupracovala minimálně. „Vyšetřovacích úkonů se zúčastnila, ale nedoznala se,“ poznamenal jeden z kriminalistů, který na případu pracoval.

Marešová je podruhé ve vazbě. Po prvním obvinění v srpnu byla ve vazbě přes měsíc, na svobodu se dostala v září. Když ke konci listopadu policie rozšířila obvinění o dalších pět vražd, šla do vazby znovu. Soud se obává, že by mohla utéct.

Marešové v případě uznání viny hrozí za šest vražd až doživotní vězení. Protože policie neměla u starších úmrtí k dispozici těla, bude muset soud vycházet ze závěrů znalců. „Znalecké posudky budou jistě v tomto případě hrát důležitou úlohu,“ potvrdila mluvčí soudu Trejbalová

V Ústeckém kraji se jediný podobný případ sériových vražd za poslední roky odehrál v září 2008, tehdy Roman Postl z Proboštova na Teplicku během jednoho týdne zastřelil čtyři lidi. Bylo to přitom jen půl roku poté, co ho soud po 10 letech podmíněně propustil z vězení kvůli jiné vraždě. Postl se soudu nedožil, zemřel v Chomutově po přestřelce s policisty.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz