Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rázná, dominantní, hlučná, popsaly kolegyně soudu sestru z Rumburku

  11:47aktualizováno  14:24
Zdravotní sestry z rumburské nemocnice popsaly u soudu svoji kolegyni Věru Marešovou, obžalovanou z vraždy šesti pacientů, jako ráznou, dominantní a hlučnou. Její přístup k pacientům byl podle nich čistě pracovní, nijak vstřícný. Kromě posledního případu si jiná podivná úmrtí nevybavily.

Bývalá zdravotní sestra Lužické nemocnice v Rumburku Věra Marešová při zahájení hlavního líčení u Krajského soudu v Ústí nad Labem (22. červen 2015) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Pacientku s jaterním onemocněním předávala 5. června 2014 večer Marešové na jednotce intenzivní péče sestra Iva Uriková. „Řekla jsem jí, ať se mi o paní hezky postará,“ řekla soudu.

Když pak při noční směně třiasedmdesátiletá pacientka zemřela a sloužící lékař Petr Vondráček na podivné úmrtí upozornil, personál vyhodil infuzní vaky, které slouží jako důkaz. Neobsahovaly totiž předepsané množství draslíku, který se tak do těla pacientky musel dostat jinak a ve vysoké koncentraci ji způsobil zástavu srdce (o průběhu noční služby zde).

Fotogalerie

Uriková vaky následně na základě Vondráčkovy prosby vytáhla z koše. Tři sestry potvrdily, že příkaz k likvidaci důkazů dal tehdejší primář interny Richard Bína. On sám to u soudu popřel (výpověď Bíny zde).

Jedna ze sester měla s Marešovou v dřívější době konflikt kvůli podávání tišicích léků pacientům. Když pak loni nemocnice Marešovou po obvinění z vraždy propustila, objevily sestry při vyklízení jejích osobních věcí v její skříňce ampuli tišicího léku dolsin.

„Mohl mi ji tam někdo dát,“ řekla první den hlavního líčení obžalovaná.

Chyběla jí empatie, říká sanitářka

Vrchní sestra Andrea Prchalová u soudu řekla, že se poté, co loni v červnu zemřela poslední oběť, dozvěděla o údajných dalších nestandardních krocích Marešové.

„Zaznělo, že problém se měl řešit dávno, že dříve už měla problémy na oddělení. Že pacienti bývali utlumení a ztrácely se krabičky s tlumícími léky,“ řekla Prchalová. Dodala, že Marešové nedůvěřovaly ani kolegyně.

Její přístup k pacientům byl podle svědkyň spíše čistě pracovní, nijak vstřícný. „Chyběla jí empatie,“ řekla u soudu sanitářka z oddělení.

Marešová podle žalobce pacienty zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska. Za motivaci obžaloba označila to, že si zdravotní sestra chtěla ulehčit v práci. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let.

Obžalovaná vinu u soudu odmítla, zpochybnila i znalecké posudky (výpověď obžalované zde). Znalce soud předvolává na polovinu srpna.

Autoři: ,


Článek se mi líbí

Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Najdete na iDNES.cz