Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Po 30 letech mám jiný přístup než mladí, řekla soudu sestra z Rumburku

  15:05aktualizováno  15:05
Bývalá zdravotní sestra rumburské nemocnice Věra Marešová, obžalovaná z vražd šesti pacientů, odmítla u úterního jednání ústeckého krajského soudu výtky některých kolegyň, že se k pacientům chovala nevhodně. Zdůvodnila to délkou své praxe ve zdravotnictví.

Bývalá zdravotní sestra Lužické nemocnice v Rumburku Věra Marešová při zahájení hlavního líčení u Krajského soudu v Ústí nad Labem (22. červen 2015) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Jak tady už zaznělo, tak mladší sestry mají k pacientům jiný přístup než unavená sestra po třiceti letech,“ řekla Marešová.

Fotogalerie

Například staniční sestra jednotky intenzivní péče Kateřina Hakimi v úterý Marešovou popsala jako svéráznou a hlučnější. Totéž už dříve vypověděly další sestry z jednotky, kde Marešová pracovala a kde podle obžaloby pacienty zabíjela.

„Byla si sama sebou jistá, neuměla uznat chybu a vzít si výtky k srdci. Mávla nad tím jen rukou,“ řekla Hakimi.

Marešová podle ní byla občas na pacienty nepříjemná. Hakimi popsala případ umírajícího muže, který si stále sundával kyslíkovou masku.

„Ona mu ji stále násilím dávala zpátky. Řekla jsem jí, že pokud pacient nechce, ať mu ji nedává. Že je ve stavu, že by mu měla snést modré z nebe,“ doplnila Hakimi.

Byla vzdělaná a brala si služby navíc, řekla nadřízená

Naopak tehdejší hlavní sestra nemocnice Slavomila Danyiová v úterý u soudu označila Marešovou za vzdělanou sestru, která brala navíc služby na jiných odděleních a aktivně se snažila o změny v systému péče.

„Za sedm let mého působení ve funkci jsem na ni nedostala nic negativního. Za celou dobu jsem nedostala informaci, že by nedělala práci kvalitně, nebo že by dělala chyby,“ řekla u soudu Danyiová. Dodala, že na oddělení panovala řevnivost.

Marešová podle obžaloby pacienty zabíjela draslíkem od roku 2010 do loňského června. Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let. Marešová vinu odmítla.

Pro obžalobu jsou klíčovým důkazem znalecké posudky. Kriminalisté neměli k dispozici těla obětí, zaměřili se proto na zdravotní dokumentaci a křivky EKG.

Lékařka označila dvě z úmrtí za přirozená

V úterý u soudu vypovídala také lékařka Hana Froňková, která pečovala o dva pacienty, z jejich vraždy je Marešová obžalovaná také. Froňková se v obou případech kloní k tomu, že pacienti zemřeli v důsledku závažného zdravotního stavu.

„Nevidím nic abnormálního. Dokonce nevím, proč je tento případ zpochybňován,“ řekla Froňková po pročtení zdravotní dokumentace. První úmrtí seniorky z ledna 2010 podle jejího názoru odpovídalo vážnosti stavu.

Podobně to podle lékařky bylo i v případě muže, kterého Marešová podle obžaloby usmrtila loni v březnu. Dlouhodobě nemocného muže přivezla záchranná služba do nemocnice v bezvědomí. Podle odběrů lékaři usoudili, že u něj selhávaly ledviny. Pacient navíc dostával transfuze.

„V transfuzích jsou konzervační prostředky obsahující kalium,“ uvedla Froňková. Připustila, že muž mohl zemřít v důsledku vysoké dávky draslíku. „Byl to senior ve vážném stavu, zhoršoval se postupně několik dní. Nemůžu říct, že by toto úmrtí pro mě bylo překvapující,“ dodala Froňková.

Hlavní líčení je naplánováno na celý týden. Vypovídat budou další svědci, především z řad bývalých i současných zaměstnanců nemocnice. V pátek by podle mluvčí soudu Marcely Trejbalové měli přijít na řadu znalci.

Už na začátku soudu bývalá zdravotní sestra vinu na smrti pacientů odmítla:

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Najdete na iDNES.cz