Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sestru z Rumburku viněnou z šesti vražd přivedli k soudu, vinu odmítla

  8:11aktualizováno  8:40
Ústecký krajský soud začal projednávat případ zdravotní sestry Lužické nemocnice v Rumburku Věry Marešové, která je obžalovaná z vražd šesti pacientů. Pokud ji soud uzná vinnou, zařadí se mezi největší sériové vrahy české poválečné historie. Hrozí jí až doživotní vězení. Marešová vinu odmítla.

„Jsem nevinná. Je to absurdní. Dlouhou dobu jsem tomu ani nemohla uvěřit. Nikdy jsem žádnému pacientovi neublížila. Pracovala jsem, abych byla pacientům přínosem, ne abych je poškodila,“ vypověděla Marešová u soudu.

Osmnáct pozůstalých po poslední oběti po ní požaduje každý milion korun. Zatím poslední se připojil k požadavku na odškodné ráno. Rodina další oběti žádá náklady na pohřeb a odškodné 300 tisíc korun. Lužická nemocnice se nepřipojila, podle právního zástupce neumí vyčíslit škodu.

Fotogalerie

Marešovou z vazby přivezla eskorta v poutech, ale v civilním oblečení. Podle obžaloby tehdejší zdravotní sestra zavraždila v letech 2010 až 2014 pět žen a jednoho muže od 35 do 85 let. Byli to vesměs nemohoucí a převážně staří pacienti na jednotce intenzivní péče, kde Marešová sloužila. Státní zástupce v obžalobě tvrdí, že je Marešová zavraždila, aby se o ně nemusela starat.

„Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností,“ uvedl žalobce František Stibor.

Svým obětem podle něj Marešová píchla injekcí do žíly draslík, který jinak pacienti dostávají pozvolna infuzí.

„Tím vědomě na základě svých odborných znalostí způsobila rozvrat vnitřního prostředí, který měl za následek poruchy srdečního rytmu, takzvanou komorovou tachykardii s následnou zástavou srdeční činnosti a smrt,“ stojí v obžalobě.

Eutanazii vyšetřovatelé vyloučili

Krajský státní zástupce Jan Jakovec už dříve vyloučil, že by Marešová pacientům prováděla eutanazii. „Průběh úmrtí nebyl jednoduchý, nepatří mezi nenápadná a tichá usnutí. Taková smrt jistě nebyla příjemná, zástava srdce není nic, co by si pacient přál,“ řekl.

Marešová se při vyšetřování eutanazií ani nehájila. S kriminalisty příliš nespolupracovala. „Vyšetřovacích úkonů se zúčastnila, ale nedoznala se,“ poznamenal jeden z kriminalistů, který na případu pracoval.

U soudu však Marešová vypovídá. Zdůvodnila to tak, že policii nedůvěřuje. Znalci u ní neodhalili žádnou duševní nemoc ani poruchu.

Na případ upozornil loni v červnu lékař Petr Vondráček, kterému se zdálo podezřelé úmrtí sedmdesátileté pacientky. Nechal jí odebrat krev a zajistil rozbor, který potvrdil vysokou hladinu draslíku. Marešová u soudu uvedla, že žena zemřela ve chvíli, kdy jí dokapávala infuze, kterou zavedla kolegyně z denní směny.

Vondráček tehdy uvedl, že Marešové příliš nedůvěřoval, protože k práci přistupovala strojově. Její averze k nemohoucím pacientům si všímali i další zaměstnanci nemocnice.

Já jsem mrtvoly nikdy nepočítala, řekla Marešová

Marešová připustila, že u ní mohl nastat syndrom vyhoření, jak napovídají znalecké posudky. Žila sama s dcerou, neměla peníze a brala si proto víc služeb. Většina kolegyň podle ní odpracuje 30 až 40 přesčasových hodin měsíčně. „Sestry jsou permanentně přetěžovány,“ řekla.

Při své práci ale prý nikdy nepřekročila hranici lidskosti. „Byla jsem ambiciózní, dělala atestaci, pracovala v nemocnici v Praze. Kdybych nebyla dobrá sestra, nemohla bych to dělat,“ řekla u soudu.

Vícenásobné vraždy

V letech 1951-56 na Chomutovsku a Kladensku zavraždil a sexuálně zneužil pět žen Václav Mrázek. Většinu z nich zastřelil. Jeho šestou obětí se stal přítel jedné ze zavražděných dívek a sedmou zavraždil při loupeži. Odsouzen byl k trestu smrti.

Na přelomu 50. a 60. let se zdravotní sestra Marie Fikáčková ze sušické nemocnice přiznala k vraždám deseti novorozenců. Nesnášela jejich pláč, tak je tloukla do měkkých míst na hlavě. V dubnu 1961 byla popravena.

Na konci února 1967 ubil v Jeseníku-Bukovicích Josef Svoboda sekerou své čtyři syny ve věku 10 až 17 let. Poté v osadě Vlčice těžce zranil tchána a jednu ze svých dvou dcer, oba následně zemřeli v nemocnici. Sedmou obětí byla dívka ze sousedství, která přiběhla na místo činu. Pachatel, který zřejmě neunesl rozvod, pak skočil do kamenolomu.

V červenci 1973 vjela v Praze Olga Hepnarová úmyslně nákladním autem mezi lidi na tramvajové zastávce. Osm jich zabila, šest zranila těžce a dalších šest lehce. V roce 1975 byla popravena.

V letech 2001 až 2003 Jaroslav a Dana Stodolovi bili, svazovali a nakonec uškrtili ze zištných důvodů osm převážně starších a bezmocných lidí. V dubnu 2004 dostali doživotí.

V únoru 2008 byl odsouzen na doživotí bývalý zaměstnanec nemocnice v Havlíčkově Brodě Petr Zelenka za to, že lékem na ředění krve heparin usmrtil sedm pacientů a dalších 10 se pokusil zavraždit. Podle vyšetřovatelů měl na svědomí ještě tři vraždy a jeden pokus, protože už ale nemohl dostat vyšší trest, policie jej dál nestíhala.

V uherskobrodské restauraci Družba zastřelil letos 24. února patrně kvůli osobním problémům třiašedesátiletý muž osm lidí. Krátce poté spáchal sebevraždu.

Její kolegyně podle ní vypovídaly pod vlivem médií a nebyly proto objektivní. Že jí po obvinění z první vraždy nemocnice propustila, vnímá jako křivdu.

Marešová ale měla problémy v rumburské nemocnici už dříve, když ještě nepracovala na jednotce intenzivní péče. Onkologicky nemocné matce své kolegyně dala namísto jednoho dva mililitry morfia, kolem roku 2005 se po zhoršení stavu jedné pacientky našla mezi dokumenty prázdná ampulka od léku, který v nemocnici nebyl běžně dostupný. Tehdy dostala výtku.

„Bránila jsem se, že jsem to neudělala já,“ řekla u soudu Marešová.

Na dotaz, kolik pacientů zemřelo na selhání srdce během její služby, u soudu odpověděla, že neví. „Já jsem mrtvoly nikdy nepočítala,“ řekla.

Posudek je chybný, hájí se žena

Na ostatní případy policisté přišli při zpětném prověřování všech úmrtí na jednotce intenzivní péče rumburské nemocnice. Protože neměli k dispozici těla, kontrolovali zdravotní karty a záznamy z nemocnice s křivkami EKG. Z jedenácti podezřelých případů nalezli důkazy u pěti.

„Znalec potvrdil, že se v těchto případech jedná o stejný způsob provedení, čili o shodný modus operandi,“ poznamenal už dříve dozorující státní zástupce František Stibor.

„Posudek je chybný,“ komentovala to Marešová.

Někteří pacienti podle ní umírali ještě před tím, než nastoupila službu.

„Jedna pacientka umřela půl hodiny před koncem mé služby. Jak bych si tím ulehčila práci, jak se píše v obžalobě?“ ptala se Marešová. 

Podrobně probrala jeden případ po druhém a výpověď uzavřela slovy: „Dělala jsem jen standardní ošetřovatelské úkony a odmítám, že jsem způsobila smrt.“

Soud bude pokračovat i v srpnu

Soud bude kauzu projednávat od pondělí do pátku. Pak bude v jednání pokračovat další týden v druhé polovině srpna.

„Červnový týden bude přistoupeno pouze k výslechu obžalované a výslechu svědků, jejichž výslech byl navrhovaný procesními stranami, případně tyto předvolává soud sám z vlastní iniciativy,“ řekla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Znalci, jejichž posudky jsou pro obžalobu klíčové, budou vypovídat nejdříve v srpnu. Ani to ale není podle Trejbalové jisté.

Autoři: , ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Najdete na iDNES.cz