Věra Marešová při jednom ze soudních líčení

Věra Marešová při jednom ze soudních líčení | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

V rumburské nemocnici zabíjel draslík, potvrdili u soudu znalci

  • 0
V soudním procesu se zdravotní sestrou Věrou Marešovou, kterou žaloba viní ze smrti šesti pacientů v rumburské nemocnici, vypovídali soudní znalci. Ti potvrdili, že minimálně jedna nemocná žena zemřela po podání vysoké dávky draslíku. Právě ten obžaloba zmiňuje jako látku, kterou sestra usmrtila i ostatní oběti.

„Když nelze vysvětlit vysokou hladinu draslíku v krvi přirozenými pochody, jakým způsobem ji lze vysvětlit?,“ ptal se včera státní zástupce František Stibor jednoho ze dvou znalců, kteří pro obžalobu zpracovali klíčový znalecký posudek.

Jana K., pacientka jejíž smrt odstartovala policejní vyšetřování,  měla v době úmrtí koncentraci 10,8 milimolu draslíku na litr krve, obvyklé hodnoty se pohybují zhruba od 3 do 5 milimolu.

„Podáním většího množství kalia v jedné dávce,“ odpověděl Stiborovi znalec Jiří Závodský.

Podle něj to u Jany K. proběhlo následovně: „Já si to představuju tak, že místo toho, aby injekce byla dána do infuzního vaku, tak dávka byla podána přímo do žíly naráz. To má za následek selhání srdce.“

Stejně mluvil i druhý znalec Radek Matlach, který byl hlavním autorem posudku. „Já si tento stav neumím vysvětlit jiným způsobem, než náhlým vzestupem draslíku. Protože jinak k tomu nebyl důvod. Srdce u této pacientky bylo jeden z mála orgánů, který fungoval jako jeden z posledních normálně,“ podotkl Matlach.

Okolnostem smrti Jany K. se v pátek věnovalo nejvíc času, ale soudce Roman Felzmann se ptal znalců i na podrobnosti smrti ostatních pěti pacientů. Marešová je měla podle obžaloby zavraždit mezi lety 2010 a 2014.

„Když jsme udělali analýzu, shledali jsme, že úmrtí, která mají takový jev, že pacient je v podstatě stabilizován a náhle zmírá ve velice krátké době, je více. A ve všech případech měla paní Marešová službu,“ podotkl znalec Matlach.

U zbylých pěti pacientů sledovali znalci křivky EKG

Znalci prověřovali na 300 úmrtí. U zbylých pěti pacientů, jež Marešová podle žalobce usmrtila, vycházeli především ze záznamu EKG. Předávkování draslíkem signalizuje jedna z křivek, jíž se říká hyperkalemická. Znalci její výkyv zaznamenali u všech pěti.

„U takto změněných křivek jiné vysvětlení, než vysokou hladinu draslíku, neznám,“ uvedl Matlach.

Posudek zadaný obhajobou naopak soud upozorňoval na to, že vysoká dávka draslíku mohla být způsobená také transfuzí, jeho přirozeným nárůstem v těle po smrti nebo resuscitací. „Ale ty změny hladiny draslíku by nebyly tak prudké,“ oponoval znalec Matlach.

Na druhou stranu Matlach upozornil, že u zbylých pěti případů nemůže pouze samotné EKG jednoznačně prokázat příčinnou souvislost smrti s podáním velké dávky draslíku.

„Není to jednoznačně průkazné, na druhou stranu to není jednoznačně vylučující. Je to jeden z obrazů,“ poznamenal. O něco ostřeji svůj názor formuloval znalec Závodský.

„Bude velmi těžké to paní obžalované prokázat. Já bych se vracel jenom k paní K. a k těmto důkazům. Tříhodinová přednáška z kardiologie je na nic,“ glosoval Zábrodský průběh pátečního líčení.

Věra Marešová podle obžaloby vraždila své pacienty proto, že se o ně nechtěla starat. „Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností, které měla vůči pacientce, neboť se jednalo o osobu vysokého věku a nemohoucí, vyžadující neustálou zdravotní péči,“ stojí v obžalobě státního zástupce Stibora.

Marešová je od loňského listopadu ve vazbě a v případě odsouzení jí hrozí až doživotní trest.

Soud bude pokračovat dál 5. a 6. října, kdy přijde vypovídat znalec obhajoby Zdeněk Šňupárek.