Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V rumburské nemocnici zabíjel draslík, potvrdili u soudu znalci

  18:20aktualizováno  18:20
V soudním procesu se zdravotní sestrou Věrou Marešovou, kterou žaloba viní ze smrti šesti pacientů v rumburské nemocnici, vypovídali soudní znalci. Ti potvrdili, že minimálně jedna nemocná žena zemřela po podání vysoké dávky draslíku. Právě ten obžaloba zmiňuje jako látku, kterou sestra usmrtila i ostatní oběti.

Věra Marešová při jednom ze soudních líčení | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Když nelze vysvětlit vysokou hladinu draslíku v krvi přirozenými pochody, jakým způsobem ji lze vysvětlit?,“ ptal se včera státní zástupce František Stibor jednoho ze dvou znalců, kteří pro obžalobu zpracovali klíčový znalecký posudek.

Jana K., pacientka jejíž smrt odstartovala policejní vyšetřování,  měla v době úmrtí koncentraci 10,8 milimolu draslíku na litr krve, obvyklé hodnoty se pohybují zhruba od 3 do 5 milimolu.

„Podáním většího množství kalia v jedné dávce,“ odpověděl Stiborovi znalec Jiří Závodský.

Podle něj to u Jany K. proběhlo následovně: „Já si to představuju tak, že místo toho, aby injekce byla dána do infuzního vaku, tak dávka byla podána přímo do žíly naráz. To má za následek selhání srdce.“

Stejně mluvil i druhý znalec Radek Matlach, který byl hlavním autorem posudku. „Já si tento stav neumím vysvětlit jiným způsobem, než náhlým vzestupem draslíku. Protože jinak k tomu nebyl důvod. Srdce u této pacientky bylo jeden z mála orgánů, který fungoval jako jeden z posledních normálně,“ podotkl Matlach.

Okolnostem smrti Jany K. se v pátek věnovalo nejvíc času, ale soudce Roman Felzmann se ptal znalců i na podrobnosti smrti ostatních pěti pacientů. Marešová je měla podle obžaloby zavraždit mezi lety 2010 a 2014.

„Když jsme udělali analýzu, shledali jsme, že úmrtí, která mají takový jev, že pacient je v podstatě stabilizován a náhle zmírá ve velice krátké době, je více. A ve všech případech měla paní Marešová službu,“ podotkl znalec Matlach.

U zbylých pěti pacientů sledovali znalci křivky EKG

Znalci prověřovali na 300 úmrtí. U zbylých pěti pacientů, jež Marešová podle žalobce usmrtila, vycházeli především ze záznamu EKG. Předávkování draslíkem signalizuje jedna z křivek, jíž se říká hyperkalemická. Znalci její výkyv zaznamenali u všech pěti.

„U takto změněných křivek jiné vysvětlení, než vysokou hladinu draslíku, neznám,“ uvedl Matlach.

Posudek zadaný obhajobou naopak soud upozorňoval na to, že vysoká dávka draslíku mohla být způsobená také transfuzí, jeho přirozeným nárůstem v těle po smrti nebo resuscitací. „Ale ty změny hladiny draslíku by nebyly tak prudké,“ oponoval znalec Matlach.

Na druhou stranu Matlach upozornil, že u zbylých pěti případů nemůže pouze samotné EKG jednoznačně prokázat příčinnou souvislost smrti s podáním velké dávky draslíku.

„Není to jednoznačně průkazné, na druhou stranu to není jednoznačně vylučující. Je to jeden z obrazů,“ poznamenal. O něco ostřeji svůj názor formuloval znalec Závodský.

„Bude velmi těžké to paní obžalované prokázat. Já bych se vracel jenom k paní K. a k těmto důkazům. Tříhodinová přednáška z kardiologie je na nic,“ glosoval Zábrodský průběh pátečního líčení.

Věra Marešová podle obžaloby vraždila své pacienty proto, že se o ně nechtěla starat. „Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností, které měla vůči pacientce, neboť se jednalo o osobu vysokého věku a nemohoucí, vyžadující neustálou zdravotní péči,“ stojí v obžalobě státního zástupce Stibora.

Marešová je od loňského listopadu ve vazbě a v případě odsouzení jí hrozí až doživotní trest.

Soud bude pokračovat dál 5. a 6. října, kdy přijde vypovídat znalec obhajoby Zdeněk Šňupárek.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz