Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud neuvěřil, že vrah chtěl taxikářku jen zastrašit. Dal mu 19 let

  10:46aktualizováno  12:04
Krajský soud v Ústí nad Labem poslal na 19 let do vězení dvacetiletého Tomáše Badiho, který v Ústí nad Labem ubodal taxikářku. K vraždě se přiznal už v přípravném řízení. Motiv byl podle soudu loupežný. Soud zároveň přiznal odškodnění přes milion korun manželovi a synovi zavražděné ženy.

Tomáš Badi se k vraždě taxikářky přiznal. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Bylo to úmyslné jednání, které vedlo k fatálnímu následku, tedy ke smrti poškozené. Obžalovanému nesvědčí ve prospěch nic snad kromě jeho věku. Pan obžalovaný se na to jednání připravil, vybral si ženu, což už je samo o sobě neakceptovatelné," řekl předseda senátu Ondřej Peřich.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i advokát Badiho si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Nejdřív si chtějí rozsudek prostudovat.

Případ se odehrál 28. července. Státní zástupce Vladimír Jan řekl, že Badi nasedl kolem druhé hodiny ranní do vozu taxislužby v centru Ústí nad Labem. "Do vozu nastoupil s cílem získat peníze, pod oblečením skrýval nůž s čepelí o délce sedmnáct centimetrů," řekl Jan.

Badi u soudu nechtěl vypovídat. Celou dobu se díval do země a nevyužil ani možnost vyjádřit se k jednotlivým výpovědím. Soud tedy přečetl jeho výpověď z přípravného řízení. V ní se k vraždě přiznal, odmítl ale, že by ji plánoval.

"Chtěl jsem auto a peníze, měl jsem nůž, abych někoho zastrašil, ne abych vraždil," řekl Badi v přípravném řízení.

Do vozu taxislužby nastoupil, jak uvedl, kolem druhé hodiny ráno v centru města. Víc než hodinu se nechal vozit po městě. Když po něm řidička chtěla zaplatit za jízdu, vytáhl nůž.

Taxikářce zasadil čtrnáct ran

"Chtěl jsem jí zastrašit, pak se to ale nějak zvrtlo a já jsem začal bodat," řekl Badi.

Podle obžaloby zasadil ženě rány většinou do hrudníku. Z auta potom utekl a kousek od místa činu nechal vražednou zbraň. Ve voze zapomněl mobilní telefon své přítelkyně, díky tomu ho kriminalisté dopadli po pár hodinách.

Těžce zraněnou ženu našel mladík, který projížděl kolem. "Zavolal jsem záchranku a snažil se na paní mluvit. Viděl jsem spoustu krve. Po chvíli se zeptala, kde je ten mladý kluk, že jí pobodal," řekl soudu svědek.

Badi podle obžaloby zasadil devětatřicetileté ženě 14 bodných ran. I přes péči lékařů zraněním podlehla v ústecké nemocnici. Ještě předtím stihla zavolat svému synovi.

"Mamka mi volala někdy mezi třetí a čtvrtou hodinou ráno a říkala, že ji bodl zákazník, že jde na operaci a že bude všechno v pořádku," řekl kriminalistům syn zavražděné Václav M.

Ženu nezachránila ani operace

Zranění ale byla podle patologa Jiřího Fialky závažná, žena zemřela tři hodiny po útoku na šok z velké ztráty krve. Badi jí poranil játra, bránici a srdce. Nezachránila ji ani okamžitá operace.

"Ze svých zkušeností můžu říct, že takto zraněné se povede zachránit jen ve výjimečných případech," řekl u soudu Fialka.

Badiho obhájce se snažil zpochybnit, že taxikářka zemřela přímo v důsledku útoku nožem a naznačil, že lékaři pobodané ženě neposkytli dostatečně rychlou pomoc. Soudce Peřich ale po provedení důkazů konstatoval, že lékaři postupovali správně.

Policie šla po ohledání místa činu najisto. Badiho zadržela v neděli kolem deváté hodiny dopoledne. Nezaměstnaný mladík má trvalé bydliště hlášené na úřadě, policie ale věděla, že občas pobývá v bytě v Klíšské ulici.

Po zadržení vyšetřovatelům řekl, že taxikářčino auto a peníze z tržby chtěl použít na cestu na Moravu za svou zesnulou expřítelkyní. Nakonec ale otočil a polici vypověděl, že se chtěl jen projet taxíkem a nožem si vynutit jízdu zadarmo.

"Najednou se to zvrtlo, ona po mě vystartovala a já jsem začal bodat," tlumočil soudce Badiho slova z výpovědi.

Žádný trest není dostatečný, řekl Badi

Státní zástupce Vladimír Jan oponoval, že Badi se chystal vraždit od první chvíle. Navrhoval mu proto trest v horní hranici sazby.

"Vyjádřil absolutní neúctu k lidskému životu. Nudil se a napadlo ho projet se taxíkem a za jízdu nezaplatit a vzal si k tomu nůž. Svým rozmarem zmařil život mladé ženy, matky," řekl v závěrečné řeči Jan.

Soudce Peřich se nakonec ztotožnil s obžalobou, Badimu verzi o vraždě v afektu neuvěřil.

Badimu hrozilo za vraždu s majetkovým prospěchem 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Badi se ve své závěrečné řeči omluvil. "Chtěl bych se omluvit všem. Žádný trest není dostatečný za to, co jsem udělal," řekl Badi.

Badi měl problémy se zákonem už dřív, souzený byl za drobnou trestnou činnost, vztahovala se na něj poslední amnestie. Podle psychologů je podprůměrně inteligentní se sklony ke lhaní a fabulacím.

"Prognózu do budoucnosti nevidím moc dobrou, jeho vývoj postupoval dosud negativně. Není tam nic, na co bychom mohli spoléhat, co by pomohlo k resocializaci," míní psycholožka Štěpánka Tůmová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Najdete na iDNES.cz