Spoluobviněný Roman Tancoš u lounského soudu. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Měl se stěhovat nábytek, ne běženci, tvrdí spoluobžalovaný z převaděčství

  • 6
Okresní soud v Lounech v pondělí dál rozplétal případ dvou převaděčů, kteří se loni pokusili převézt afgánské uprchlíky z Maďarska do Německa. Jejich cesta skončila v havarované dodávce na českém území.

Jednatřicetiletému Jakubu Šámalovi a dvaačtyřicetiletému Romanu Tancošovi, oběma z Mostu, hrozí za organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice až osm let vězení (o případu jsme psali zde).

Dodávku řídil Šámal. Podle státní zástupkyně ale převoz zorganizoval Tancoš s další osobou vystupující pod přezdívkou Viky. Tu se ale policistům nepodařilo dohledat.

Tancoš, na rozdíl od spoluobžalovaného Šámala, vinu popírá a tvrdí, že Šámalovi jen pomohl sehnat dodávku na stěhování nábytku z ciziny.

Potlučení a dezorientovaní uprchlíci

Místo nábytku ale Šámal převážel v dodávce Peugeot Boxer uprchlíky. Několik hodin tak cestovali ve velmi stísněném prostoru, bez možnosti pohybu, bez jídla a dostatku pití.

Převoz a následná nehoda

Jakub Šámal se podle obžaloby do Maďarska vypravil 14. července 2015 ráno. Do Budapešti dorazil odpoledne. Tam se setkal s Maďarem, který ho navedl do centra k parku. Následně mu do auta nastoupili běženci, dvěma nejmladším chlapcům bylo pět let.

S dodávkou havaroval 15. července v ranních hodinách u Dobroměřic na Lounsku. Prvním policistům, kteří k nehodě dorazili, tvrdil, že se vrací ze Slovenska, kam vezl nábytek. Že si vymýšlí, prozradila krev v nákladovém prostoru.

Deset ze zadržených utečenců mělo požádáno o azyl v Maďarsku. Než byli na základě Dublinského nařízení předáni do Maďarska, bylo pět dospělých umístěno v záchytném zařízení pro cizince a pětice mladistvých v zařízeních pro mládež.

Se zbylými deseti Afghánci bylo zahájené správní řízení o vyhoštění z členských států EU. Jsou mezi nimi tři mladiství, u nichž bude správní vyhoštění platné až dovrší plnoletosti, do té doby jsou v zařízeních pro mladistvé.

Unavený Šámal cestou havaroval a zranění imigranti se rozprchli po okolí. Policista, který na místě nehody zasahoval, popsal skupinu uprchlíků jako dezorientovanou a potlučenou.

„U nedaleké benzinové pumpy jsme s kolegou zadrželi deset cizinců. Od jednoho z nich, který mluvil anglicky, jsem se dozvěděl, že jsou z nabourané dodávky. Vůbec nevěděli, kde aktuálně jsou,“ vypověděl policista.

Další líčení v říjnu

Dalších jedenáct uprchlíků zajistili v okolí Červeného vrchu přivolané posily s psovodem. „Byli mezi nimi malé děti. Někteří měli lehká zranění, jako oděrky, modřiny, rozseklé obočí,“ dodal policista.

Šámal k převozu imigrantů u soudu řekl, že cestu organizoval Tancoš. On měl jako řidič touto službou splatit dluh, který u Tancoše měl, a ještě si něco vydělat navíc.

Několik hodin před cestou si to Jakub Šámal chtěl podle svých slov rozmyslet a převozu se nezúčastnit, Tancoš mu prý ale vyhrožoval likvidací (o Šámalově výpovědi zde).

„Dva dny před cestou byl Jakub velmi nervózní. Nechtěl mi říct, co tam bude dělat, ale měla jsem z toho špatný pocit. Bylo mi jasné, že jede pro lidi. Chtěla jsem, aby to nahlásil polici. Odmítl to s tím, že mě a dceru nechce dostat do problémů,“ uvedla v přípravném řízení Šámalova družka.

„Následně mi ve vězení řekl, že byl vydírán,“ podotkla. U soudu ale žena svá slova nezopakovala a využila právo nevypovídat.

Kvůli výslechu dalších svědků soudce jednání odročil na říjen.