Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než 22 milionů korun. Ilustrační snímek

Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než 22 milionů korun. Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Na akciích mohl Most vydělat víc, tvrdí žalobce. Politiky žene k soudu

  • 0
Před soud míří téměř celá bývalá rada města Most. Státní zástupce ji viní z nevýhodného prodeje městského majetku. Podle obžaloby tehdejší radní způsobili městu škodu za více než 22 milionů korun, když rozhodli o prodeji akcií teplárny United Energy.

Mezi obviněnými jsou lidé, kteří vedli Most před osmi lety a mnozí jsou v jeho čele dodnes. V roce 2005 se vedení města rozhodlo prodat 103 699 akcií United Energy, jejíž teplárna zásobuje Most, Litvínov a Chomutov s Jirkovem.

Pracovní skupina pro finanční investice města, v níž seděl i tehdejší primátor Vladimír Bártl, otevřela 20. dubna obálky s nabídkami zájemců o nákup akcií a následující den je projednali radní. Akcie doporučili prodat za 215 693 920 korun firmě Global Brokers, která je chtěla pro slovenskou skupinu J&T. Zastupitelstvo prodej 28. dubna 2005 schválilo.

Obžalovaní politici z Mostu

Vladimír Bártl, Eva Šmejkalová, Luděk Traxmandl, Luboš Pitín, Jiří Novák, Štefan Maronyák, Jiří Krbec, Vladimír Šenkýř, Milan Konečný, Václav Janout, Oldřich Klimecký, Pavel Weiss, František Kačer

Vyšetřovatelé ale tvrdí, že město mohlo vydělat víc, přesně o 22 295 285 korun. Obvinili proto radní a zastupitele, kteří pro prodej zvedli ruce. Před soudem skončí devět z jedenácti tehdejších radních a další tři zastupitelé.

"Jsem přesvědčený, že nikdo z obžalovaných město poškodit nechtěl," říká Vojtěch Krejčíř, jenž zastupuje šest obžalovaných.

Obžalobu odmítá. "Tím se kriminalizuje odvaha k jednání o čemkoli. Kdyby se počkalo s prodejem akcií, tak dnes už by byly bezcenné," míní Krejčíř.

Bártl od úterý nebere mobil, současný náměstek primátora Luboš Pitín, jenž je rovněž mezi obžalovanými, měl dovolenou.

Nechápu, proč se to vytahuje, postěžoval si primátor

Současné vedení Mostu je přesvědčeno, že jejich předchůdci zločin nespáchali.

"Prodej se řídí nabídkou a poptávkou, cenou v místě a čase obvyklou a znaleckým posudkem. Myslím, že to bylo v pořádku," poznamenal nynější náměstek mosteckého primátora Karel Novotný.

Podobný názor má i současný primátor Vlastimil Vozka. "Musíme uvažovat tak, že naši lidé nejsou žádní zločinci," řekl.

V zastupitelstvu seděl tehdy i on a také hlasoval pro prodej akcií. Vozka k tomu nejprve odmítal cokoli sdělit a opakoval, že to není důležité. Nakonec připustil, že pro prodej zvedl ruku.

"Vycházeli jsme z informací, že je lepší akcie prodat, když společnost nic nevyplácela. Nechápu ale, proč to teď vytahujete," dodal primátor.

Vyšetřovatelé mají nový posudek

Ústecký krajský soud případ už jednou řešil. V květnu 2008 ho ale soudce Ondřej Peřich zastavil. "Soud dospěl k závěru, že nebyl spáchán trestný čin," řekl.

Škoda se totiž tehdy soudu jevila jako sporná. Zvýšení hodnoty akcií, které město získalo zdarma od státu při privatizaci v 90. letech, mohlo být způsobeno i tím, že se prodaly a dostaly na trh.

Státní zástupce měl ale jiný názor a podal stížnost. Vrchní soud následně případ vrátil až do přípravného řízení, aby se jím vyšetřovatelé zabývali znovu.

Vyšetřovatelé nyní mají nový znalecký posudek, který má jejich názor o vině politiků podpořit. Za porušování povinností při správě cizího majetku hrozí obžalovaným až pětileté vězení.