Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Má přesvědčovací talent, řekl muž o obžalovaném. Přišel o deset milionů

  19:05aktualizováno  19:05
Před ústeckým krajským soudem stanul Miloslav Kovač z Litvínova. Obžaloba ho viní z toho, že od svého kamaráda vylákal deset milionů korun, které použil na zaplacení svých četných dluhů. Šestapadesátiletého muže obžaloba viní z podvodu, za což mu hrozí až deset let vězení.
Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek)

Krajský soud v Ústí nad Labem (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Kamarád Kovačovi peníze půjčil v červenci 2010 na to, aby koupil pohledávku a mohl ovlivnit projekt stavby továrny na výrobu bioetanolu na Mostecku.

„Při jednání o půjčce obviněný poškozenému sdělil, že pohledávka bude stát 22 milionů korun a nepravdivě ho informoval o tom, že mu na její zakoupení schází pouze deset milionů,“ stojí v obžalobě.

Jenže Kovač ani jeho firma B.E.A. Trade LLP žádné peníze neměli a navíc se topili v dluzích. Podvod podle státního zástupce spočíval v tom, že Kovač před svým kamarádem zatajil, že celou sumu 22 milionů má ve skutečnosti zaplatit domluvený zahraniční investor, společnost Lushbury International Limited se sídlem v Londýně.

Poté, co Kovač desetimilionovou částku od kamaráda dostal na bankovní konto, podle spisu takřka polovinu použil na zaplacení dluhů své firmy a 2,8 milionu půjčil obchodnímu partnerovi.

Kovač před soudem odmítl vypovídat. „Využívám svého práva a vypovídat nebudu,“ prohlásil pouze.

Považoval jsem ho za přítele, vypověděl podvedený muž

Poškozený muž však senátu obšírně vysvětloval, proč na půjčku nakonec kývl. „Mně se do toho nejprve nechtělo, ale on má neuvěřitelný přesvědčovací talent,“ líčil.

Na obchodu měl vydělat, s Kovačem totiž podepsal směnku na 15 milionů. „Řekl mi: Půjč mi deset, já ti vrátím patnáct. Je to skvělý kšeft,“ popisoval věřitel.

Hlavní roli nakonec sehrála důvěra. „Považoval jsem ho za přítele, znali jsme se od střední školy. Naše manželky byly nejlepší přítelkyně, jezdily spolu na dovolenou,“ uvedl muž.

Kovač podle něj vrácení milionů neustále oddaloval. Když s poškozeným přestal komunikovat, obrátil se jeho věřitel na policii. „S hrůzou jsem pak zjistil, že dalších věřitelů je asi třicet,“ řekl poškozený. Své peníze dosud neviděl.

Výroba bioetanolu dodnes shání investora

Kauza souvisí s nedokončeným projektem fabriky na výrobu bioetanolu na Mostecku. Ta se před lety sice začala stavět, indická obchodní skupina Spice Energy, která její stavbu za necelé dvě miliardy měla zaplatit, však od projektu ustoupila.

Vlastník pozemků a projektu se kvůli tomu dostal do finančních nesnází, s nimiž se potýká dodnes. Pohledávka 22 milionů, kterou chtěl Kovač koupit, vznikla firmě Metrostav, která nedostala zaplaceno za prvotní stavební práce.

Pohledávku nakonec koupily dvě fyzické osoby, zainteresované strany nyní hledají investora, který by celý projekt pomohl dotáhnout do zdárného konce.

Soud případ odročil. Nedorazil totiž jako svědek údajný Kovačův zahraniční obchodní partner, který by objasnil svou roli v celé transakci.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Advantage Consulting, s.r.o.
LEAN SPECIALISTA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz