Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Působil klidně, vypověděla policistka, jak Paur nahlásil zmizení ženy

  15:35aktualizováno  15:35
Výpovědi sousedů manželů Paurových ze Slavětína na Lounsku přinášejí zcela odlišné pohledy na jejich soužití. Ani při sedmém pokračování soudního líčení tak není jasné, zda Pavel Paur svoji manželku Janu týral, jak o tom mluví obžaloba. Matka čtyř dětí Jana Paurová je už rok a půl nezvěstná.

Pavel Paur je obžalovaný z týrání své manželky Jany. Žena před rokem a půl záhadně zmizela a policie ji dodnes nenašla. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Několikrát jsem Janu prosila, aby nepila. Řekla mi, že to dělá proto, že ji manžel doma mlátí a močí na ni,“ vypověděla v pondělí u soudu kamarádka Paurové.

Jana Paurová

Jana Paurová

nar. 9. 8. 1980

Výška 160 až 168 cm

Postava střední

Vlasy hnědočerné, rovné

Oči šedé

Paurová k ní prý chodila několikrát denně, protože kamarádka doma měla alkohol. Při návštěvách si Paurová na soužití s manželem často stěžovala a kamarádka si na ní při dvou návštěvách všimla velkých modřin na rukou, těla a na obličeji.

Na dotaz soudce, proč Paurová od manžela neodešla, svědkyně řekla, že se ho žena bála a nechtěla přijít o děti. „Paur je falešný člověk, vím to. Zakazoval Janě ke mně chodit,“ prohlásila.

V Paurův prospěch naopak svědčil soused rodiny. Soudu popsal, že z domku Paurových slyšel často hádky.

„Hádky byly pokaždé, když se opila. Myslím si, že se její manžel bránil. Slyšel jsem ho třeba říkat 'nedělej to, polož ten nůž'. Myslím si, že to ona spíš vyvolávala hádky. Několikrát jsem ji viděl opilou upadnout. Třeba když lezla domů přes vrata, spadla zpátky na chodník,“ vypověděl.

Podobně reagoval na otázku soudce, co si myslí o zmizení Paurové. „Povídá se ledacos, jsou to spíš fámy. Nemyslím si, že by jí manžel něco udělal, přijde mi klidný. Podle mě někam utekla,“ řekl.

Policistka: Působil klidně a řekl, že hledá manželku

Jana Paurová zmizela na začátku února 2013. Nedlouho před tím se o Paura začala zajímat policie, protože na něj úřednice oddělení sociálně-právní ochrany dětí Městského úřadu v Lounech podala trestní oznámení. U soudu nyní vypovídala také policistka, která se oznámením zabývala.

„Paurová prý úřednici řekla, že ji manžel bije a že jí znemožňuje, aby se starala o rodinu. Že zamyká jídlo ve sklepě v mrazáku,“ líčila policistka.

Paurové osobně předala předvolání, ta už ale na policii nepřišla. Zmizela během víkendu. „V pondělí ráno, v den kdy se měla dostavit Paurová, přijel její manžel. Působil klidně a řekl, že hledá manželku,“ vypověděla policistka. 

Jedním z důkazů proti Paurovi je psychologický posudek, který absolvoval v pozici svědka po zmizení manželky. Vyšetření ukázalo, že Paurovy intelektuální schopnosti jsou podprůměrné, ale že netrpí žádnou psychopatologickou poruchou. Podle psycholožky se neumí vžít do pocitů druhého, kterému může ubližovat duševně či fyzicky.

Paur při vyšetření nepopřel, že když jeho manželka byla v opilosti agresivní, že se choval jako ona.

U manželů byla kvůli hádkám několikrát policie

Paurovi se kvůli manželčině pití často hádali, a to i před jejich nezletilými čtyřmi dětmi. Oba měli i mimomanželské vztahy. Před třemi lety podal Paur žádost o rozvod, k němu ale nakonec nedošlo.

Policie u Paurových zasahovala několikrát. Ze záznamů vyplynulo, že je volal Paur, který nechtěl, aby opilá žena vyváděla před dětmi. Jednou měla při hádce v ruce i nůž.

Paurová policistům tvrdila, že opilá není a že si manžel vymýšlí. Dechová zkouška ale prokázala opak. Paurová pak vyhrožovala sebevraždou, policisty dokonce žádala, aby jí dali služební pistoli, že všechny problémy vyřeší sama. Přivolaný lékař však neshledal důvod k hospitalizaci a policisté Paurovou odvezli k rodičům.

Líčení s Paurem bylo odročené kvůli výslechům dalších svědků a získání dalších znaleckých posudků z líčení, při kterém se rozhoduje o svěření dětí do péče.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Najdete na iDNES.cz