Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud vyslechl otce útočníků z Duchcova a kumpány za zpackanou pomstu

  14:54aktualizováno  14:54
Teplický soud začal projednávat případ čtyř Romů, kteří si chtěli vyřídit účty s organizátorem protiromské demonstrace v Duchcově. Místo něj zbili dva jiné muže. Obžalovaní násilníci jsou blízcí útočníků, kteří před tím v Duchcově surově napadli manželský pár.

Jindřich Svoboda, kterého Romové chtěli zbít za vyvolávání protiromských vášní, spolupořádal v Duchcově po napadení manželského páru první demonstraci. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Začátek čtvrtečního soudního líčení provázela bouřlivá atmosféra. Do budovy soudu dorazilo početné příbuzenstvo a zaplnilo chodbu před jednací místností.

"Chování ze strany některých příbuzných před jednací síni bylo chvílemi emotivní, obzvláště, když byli obžalovaní eskortováni v poutech do jednací síně," uvedl předseda teplického soudu Roman Dobeš. Příbuzní se ale nakonec zklidnili, takže policie ani justiční stráž zasahovat nemusely.

Čtveřice obžalovaných Romů je souzena kvůli hanobení národa a rasy, ublížení na zdraví, výtržnictví, násilí proti skupině a jednotlivci a vyhrožování úřední osobě. Násilníkům hrozí až pětileté vězení.

"Postoj obžalovaných je prozatím neměnný, dva z nich nevypovídali a další dva trestnou činnost popřeli," přiblížil Dobeš.

Útočníci si v opilosti spletli organizátora demonstrace

"Trestnou výpravu" inicioval podle obžaloby otec dvou aktérů známého útoku z 18. května, při kterém skupina Romů ztloukla manželský pár (viz box). Když pak vzal soud v červenci po průtazích útočníky náhle do vazby, muž se rozhodl pomstít.

Květnový útok v Duchcově

Skupina obžalovaných, kteří v noci na 18. května napadli v Duchcově manželskou dvojici a především ženu surově stloukli, ještě souzena není.

Vše začali dva mladí Romové, kteří krátce předtím zkopali muže, jemuž se pokusili ukrást motokolo.

Když se poté romští mladíci míjeli s manželským párem, Romové prohodili: "Bílí gadžové jsou tu."

Muž se zastavil, otočil a přestože ho manželka tahala za ruku pryč, došlo k hádce, která přerostla ve rvačku.

Seběhli se další Romové a na oba manžele se zuřivě vrhli. Bili ženu pěstmi, když bezbranně ležela na zemi, tloukli jí hlavou o zem a šestnáctiletý Rom na ní dupal. Zraněným nadával i ve chvíli, kdy je lékaři ošetřovali.

Policie zatkla pět násilníků, tři skončili ve vazbě. Všichni byli obvinění z výtržnictví a pokusu o ublížení na zdraví. Rasový motiv činu žalobci nenašli, Vrchní státní zastupitelství ale připustilo, že není vyloučen. Případ ještě není uzavřený.

Spolu s třemi dalšími se 13. července mezi desátou a jedenáctou hodinou večer vydali hledat spoluorganizátora první duchcovské demonstrace Jindřicha Svobodu. Vinili ho z podněcování protiromských nálad, které se podle jejich mínění odrazily i na rozhodnutí soudu o vazbě.

"Chtěli si s ním vyřídit účty," poznamenala starostka Duchcova Jitka Bártová.

Jenže se spletli. V Teplické ulici zbili jiného muže, který právě vycházel z hospody U Svatýho a oni ho v opilosti považovali za Svobodu.

Soud vyslechne 11 svědků

Napadený šel hledat pomoc a na místo dorazil druhý muž, který však po střetu s opilou čtveřicí skončil ještě hůř. Zatímco prvního zbitého muže lékaři po ošetření oděrek propustili, druhý v nemocnici zůstal.

Romové při útocích oba muže rasisticky uráželi, zpacifikovat je museli až strážníci spolu se státními policisty. Jeden ze zadržených podle obvinění napadl i je.

Tři útočníci skončili ve vazbě kvůli obavě, že by mohli zaútočit na další lidi. Čtvrtý putoval rovnou do vězení, protože byl už dříve odsouzený a do věznice nenastoupil.

Hlavní líčení před teplickým soudem bude pokračovat v lednu, kdy má soudce vyslechnout jedenáct navržených svědků. "Pokud dorazí všichni, je možné, že by padl rozsudek," sdělil soudce Jaroslav Malchus, který případ řeší.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz