Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud vyslechl otce útočníků z Duchcova a kumpány za zpackanou pomstu

  14:54aktualizováno  14:54
Teplický soud začal projednávat případ čtyř Romů, kteří si chtěli vyřídit účty s organizátorem protiromské demonstrace v Duchcově. Místo něj zbili dva jiné muže. Obžalovaní násilníci jsou blízcí útočníků, kteří před tím v Duchcově surově napadli manželský pár.

Jindřich Svoboda, kterého Romové chtěli zbít za vyvolávání protiromských vášní, spolupořádal v Duchcově po napadení manželského páru první demonstraci. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Začátek čtvrtečního soudního líčení provázela bouřlivá atmosféra. Do budovy soudu dorazilo početné příbuzenstvo a zaplnilo chodbu před jednací místností.

"Chování ze strany některých příbuzných před jednací síni bylo chvílemi emotivní, obzvláště, když byli obžalovaní eskortováni v poutech do jednací síně," uvedl předseda teplického soudu Roman Dobeš. Příbuzní se ale nakonec zklidnili, takže policie ani justiční stráž zasahovat nemusely.

Čtveřice obžalovaných Romů je souzena kvůli hanobení národa a rasy, ublížení na zdraví, výtržnictví, násilí proti skupině a jednotlivci a vyhrožování úřední osobě. Násilníkům hrozí až pětileté vězení.

"Postoj obžalovaných je prozatím neměnný, dva z nich nevypovídali a další dva trestnou činnost popřeli," přiblížil Dobeš.

Útočníci si v opilosti spletli organizátora demonstrace

"Trestnou výpravu" inicioval podle obžaloby otec dvou aktérů známého útoku z 18. května, při kterém skupina Romů ztloukla manželský pár (viz box). Když pak vzal soud v červenci po průtazích útočníky náhle do vazby, muž se rozhodl pomstít.

Květnový útok v Duchcově

Skupina obžalovaných, kteří v noci na 18. května napadli v Duchcově manželskou dvojici a především ženu surově stloukli, ještě souzena není.

Vše začali dva mladí Romové, kteří krátce předtím zkopali muže, jemuž se pokusili ukrást motokolo.

Když se poté romští mladíci míjeli s manželským párem, Romové prohodili: "Bílí gadžové jsou tu."

Muž se zastavil, otočil a přestože ho manželka tahala za ruku pryč, došlo k hádce, která přerostla ve rvačku.

Seběhli se další Romové a na oba manžele se zuřivě vrhli. Bili ženu pěstmi, když bezbranně ležela na zemi, tloukli jí hlavou o zem a šestnáctiletý Rom na ní dupal. Zraněným nadával i ve chvíli, kdy je lékaři ošetřovali.

Policie zatkla pět násilníků, tři skončili ve vazbě. Všichni byli obvinění z výtržnictví a pokusu o ublížení na zdraví. Rasový motiv činu žalobci nenašli, Vrchní státní zastupitelství ale připustilo, že není vyloučen. Případ ještě není uzavřený.

Spolu s třemi dalšími se 13. července mezi desátou a jedenáctou hodinou večer vydali hledat spoluorganizátora první duchcovské demonstrace Jindřicha Svobodu. Vinili ho z podněcování protiromských nálad, které se podle jejich mínění odrazily i na rozhodnutí soudu o vazbě.

"Chtěli si s ním vyřídit účty," poznamenala starostka Duchcova Jitka Bártová.

Jenže se spletli. V Teplické ulici zbili jiného muže, který právě vycházel z hospody U Svatýho a oni ho v opilosti považovali za Svobodu.

Soud vyslechne 11 svědků

Napadený šel hledat pomoc a na místo dorazil druhý muž, který však po střetu s opilou čtveřicí skončil ještě hůř. Zatímco prvního zbitého muže lékaři po ošetření oděrek propustili, druhý v nemocnici zůstal.

Romové při útocích oba muže rasisticky uráželi, zpacifikovat je museli až strážníci spolu se státními policisty. Jeden ze zadržených podle obvinění napadl i je.

Tři útočníci skončili ve vazbě kvůli obavě, že by mohli zaútočit na další lidi. Čtvrtý putoval rovnou do vězení, protože byl už dříve odsouzený a do věznice nenastoupil.

Hlavní líčení před teplickým soudem bude pokračovat v lednu, kdy má soudce vyslechnout jedenáct navržených svědků. "Pokud dorazí všichni, je možné, že by padl rozsudek," sdělil soudce Jaroslav Malchus, který případ řeší.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Najdete na iDNES.cz