Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nemocnou matku zbil tak, že dodnes potřebuje pomoc. Dostal 16 let vězení

  16:12aktualizováno  16:12
Ústecký krajský soud poslal na šestnáct let do vězení sedmatřicetiletého Petra Neufusse z Rumburka, který mimořádně surovým způsobem napadl svou matku. Přestože věděl, že má rakovinu, zaútočil na ni, bil ji pěstmi, házel s ní o zeď, dveře a o zem, kde do ní ještě kopal.

Petr Neufuss při poradě s advokátkou | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Obžalovaný dosud nebyl trestán, k činu se doznal a litoval ho," zdůvodnila rozsudek soudkyně Kamila Krejcarová. Neufussovi hrozilo za pokus o vraždu 15 až 20 let.

Neshody v rodině začaly poté, kdy se Neufuss po rozchodu s přítelkyní k matce nastěhoval, začal brát pervitin a choval se agresivně. Z matčiny vkladní knížky vybral 84 tisíc, za které si koupil drogy, s matkou se často hádal. Zoufalá žena několikrát volala policii, která Neufusse jednou i vykázala z bytu. Matka se nad ním ale pokaždé slitovala a vzala ho zpět.

Petra Neufusse k soudu přivedla eskorta z vazební věznice.

Tak to v bytě panelového domu v Rumburku chodilo dva roky. Vše vyvrcholilo loni 30. listopadu, kdy si matka uvědomila, že se syna tak bojí, že už ho v bytě nechce. Spolu s druhým synem se rozhodla, že pro jistotu vymění zámek vchodových dveří.

Do bytu ten den šel i Neufuss. Na dotaz policie, proč tam šel, u výslechu odpověděl chladnokrevně. "Asi zavraždit matku, ne? Chtěl jsem ji zabít, protože nemůžu sehnat práci, nemám nic," řekl, i když pak několikrát zopakoval, že zabíjet nechtěl.

Osudného listopadového dne byl opět pod vlivem drog. Když viděl bratra, jak manipuluje se zámkem, rozzuřil se. Zaútočil na něj a bratr před ním po pár ranách utekl. Pak udeřil dvaasedmdesátiletou matku pěstí, až upadla na zem, a vyřítil se z paneláku za bratrem.

"Utekl, místo aby chránil matku," komentoval to Neufuss později na policii.

Byl úplně nepříčetný, vypověděl soused

Když se vrátil zpět na chodbu domu, matka stále ležela na zemi. Podle sousedů s ní házel o zeď a dveře, škrtil jí, bil pěstmi a když ležela na zemi, zuřivě do ní kopal. Při tom křičel, že ji zabije. Neufussův bratr několikrát vběhl do domu, aby pozornost útočníka vztáhl na sebe. Ten se za ním opět rozběhl, ale vždy se vrátil.

"Byl úplně nepříčetný," řekl u soudu jeden ze sousedů. To byl také důvod, proč se nikdo neodvážil ženě pomoci. Sousedé tak zavolali alespoň policii a záchranku.

Po příjezdu policie Neufuss zkrotl a nechal se odvézt. "Maminko, neboj se, už se ti nic nestane, jsem u tebe," utěšoval těžce zraněnou ženu druhý bratr.

Vrtulník ji transportoval do nemocnice se spoustou zlomenin, modřin a tržných ran. Okamžitě prodělala operaci. Dodnes nemůže jíst, má sdrátovanou čelist a bez pomoci se ani nezvedne z postele.

Neufuss řekl, že je mu to líto. Před soudem však odmítl vypovídat. Obhajoba se snažila jeho čin svést na drogy, soudkyně ale poznamenala, že obžalovaný musel znát jejich účinek. Neufuss nakonec trest přijal.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz