Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nemocnou matku zbil tak, že dodnes potřebuje pomoc. Dostal 16 let vězení

  16:12aktualizováno  16:12
Ústecký krajský soud poslal na šestnáct let do vězení sedmatřicetiletého Petra Neufusse z Rumburka, který mimořádně surovým způsobem napadl svou matku. Přestože věděl, že má rakovinu, zaútočil na ni, bil ji pěstmi, házel s ní o zeď, dveře a o zem, kde do ní ještě kopal.

Petr Neufuss při poradě s advokátkou | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Obžalovaný dosud nebyl trestán, k činu se doznal a litoval ho," zdůvodnila rozsudek soudkyně Kamila Krejcarová. Neufussovi hrozilo za pokus o vraždu 15 až 20 let.

Neshody v rodině začaly poté, kdy se Neufuss po rozchodu s přítelkyní k matce nastěhoval, začal brát pervitin a choval se agresivně. Z matčiny vkladní knížky vybral 84 tisíc, za které si koupil drogy, s matkou se často hádal. Zoufalá žena několikrát volala policii, která Neufusse jednou i vykázala z bytu. Matka se nad ním ale pokaždé slitovala a vzala ho zpět.

Petra Neufusse k soudu přivedla eskorta z vazební věznice.

Tak to v bytě panelového domu v Rumburku chodilo dva roky. Vše vyvrcholilo loni 30. listopadu, kdy si matka uvědomila, že se syna tak bojí, že už ho v bytě nechce. Spolu s druhým synem se rozhodla, že pro jistotu vymění zámek vchodových dveří.

Do bytu ten den šel i Neufuss. Na dotaz policie, proč tam šel, u výslechu odpověděl chladnokrevně. "Asi zavraždit matku, ne? Chtěl jsem ji zabít, protože nemůžu sehnat práci, nemám nic," řekl, i když pak několikrát zopakoval, že zabíjet nechtěl.

Osudného listopadového dne byl opět pod vlivem drog. Když viděl bratra, jak manipuluje se zámkem, rozzuřil se. Zaútočil na něj a bratr před ním po pár ranách utekl. Pak udeřil dvaasedmdesátiletou matku pěstí, až upadla na zem, a vyřítil se z paneláku za bratrem.

"Utekl, místo aby chránil matku," komentoval to Neufuss později na policii.

Byl úplně nepříčetný, vypověděl soused

Když se vrátil zpět na chodbu domu, matka stále ležela na zemi. Podle sousedů s ní házel o zeď a dveře, škrtil jí, bil pěstmi a když ležela na zemi, zuřivě do ní kopal. Při tom křičel, že ji zabije. Neufussův bratr několikrát vběhl do domu, aby pozornost útočníka vztáhl na sebe. Ten se za ním opět rozběhl, ale vždy se vrátil.

"Byl úplně nepříčetný," řekl u soudu jeden ze sousedů. To byl také důvod, proč se nikdo neodvážil ženě pomoci. Sousedé tak zavolali alespoň policii a záchranku.

Po příjezdu policie Neufuss zkrotl a nechal se odvézt. "Maminko, neboj se, už se ti nic nestane, jsem u tebe," utěšoval těžce zraněnou ženu druhý bratr.

Vrtulník ji transportoval do nemocnice se spoustou zlomenin, modřin a tržných ran. Okamžitě prodělala operaci. Dodnes nemůže jíst, má sdrátovanou čelist a bez pomoci se ani nezvedne z postele.

Neufuss řekl, že je mu to líto. Před soudem však odmítl vypovídat. Obhajoba se snažila jeho čin svést na drogy, soudkyně ale poznamenala, že obžalovaný musel znát jejich účinek. Neufuss nakonec trest přijal.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz