Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud projedná útěky tyrana z Krupky, i když zmizel. Zatknout ho nemůže

  13:58aktualizováno  13:58
Ústecký krajský soud projedná odvolání mladšího z romských násilníků z Krupky, přestože k líčení nepřišel a zřejmě zmizel v zahraničí. Mladík je obžalovaný za útěky z výchovného ústavu, kde skončil na jaře 2010 za týrání 12letého hocha. Soud bude jednat v mladíkově nepřítomnosti.

U soudu v Děčíně dostal útěkář roční trest. Víc jako mladistvý dostat nemohl. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Do práv mladistvého vstupuje jeho obhájce," sdělila MF DNES mluvčí soudu Markéta Morkusová. K soudu se tak dostaví násilníkův advokát, který si vyslechne rozsudek jménem svého klienta.

Mladík dostal v srpnu u děčínského okresního soudu za opakované útěky z výchovného ústavu v Boleticích roční vězení, vzhledem k jeho věku maximální trest, ale odvolal se. Soud ho zároveň musel pustit z vazby. Jako mladistvý totiž mohl být ve vazbě nejdéle dva měsíce.

K odvolacímu řízení v září však už mladík nepřišel a policie zjistila, že patrně odjel za svou rodinou do Velké Británie. Soudce tak zvažoval, že na něj vydá evropský zatykač, aby ho mohli kriminalisté zadržet i v zahraničí a předvést k ústeckému krajskému soudu. Jenže z tohoto záměru nakonec musel slevit.

"Z důvodu vyčerpání maximální možné doby vazby," zdůvodnil soudce Jan Chocholatý, který má odvolací řízení na starosti.

Mladíkovi je už nyní sice osmnáct let, ale protože při útěcích ještě nebyl plnoletý, podle zákona se na něj při projednávání případu ochrana nezletilých vztahuje dál. Tedy i maximálně dvouměsíční délka vazby, kterou soud už vyčerpal.

Po zatčení může žádat o nový soud a čekat na něj na svobodě

Ani po vydání eurozatykače by ho tak kriminalisté nemohli zadržet a soud nesměl poslat do vazby. Soudce tak musel zvolit řízení proti uprchlému.

"Nelze učinit jiný závěr než ten, že uprchl z obavy před běžícím trestním řízením," přidal další důvod soudce Chocholatý.

Odvolací řízení proběhne počátkem ledna. Pokud krajský soud potvrdí roční vězení, otevře se tím cesta k vydání násilníka do Česka. "Okresní soud v Děčíně pak může vydat příkaz k zatčení nebo evropský zatýkací rozkaz za účelem dodání do výkonu trestu," poznamenal soudce.

Ani poté ale nebude jisté, že útěkář skutečně skončí ve vězení. Bude totiž moci požádat o opakování líčení, které se konalo v jeho nepřítomnosti. Na soud by pak čekal na svobodě.

Za brutální útok skončil v polepšovně

Násilník zaměstnává české úřady a justici už tři a půl roku, přesto má stále čistý trestní rejstřík.

V dubnu 2010 si jako čtrnáctiletý vytipoval s o dva roky starším komplicem u nádraží v krupské částí Bohosudov na Teplicku dvanáctiletého chlapce z dětského domova, který šel pěšky za svou matkou do Ústí. Chlapce sexuálně zneužili, několik hodin lynčovali a málem zabili.

Motivem pro ně bylo i to, že chlapec byl "bílej". Napadený si po útoku zachránil život tím, že se odplazil na nádraží, kde mu místní zavolali záchranku.

Zatímco staršího z útočníků poslal soud na pět let do vězení, trest mu skončí v roce 2015 a poté má nařízenou detenci, mladšího soudkyně jako nezletilého potrestat nemohla. Poslala ho alespoň do ústavu v Chrastavě, odkud kvůli agresivnímu chování putoval do přísnějšího zařízení v Boleticích.

První vězení zrušila Klausova amnestie

Boletický ústav má ale oddělení s přísným režimem jen pro děti do 15 let. Mladík se tak brzy přestěhoval na běžný pokoj. Z ústavu pak utekl celkem jedenáctkrát.

Po sedmém útěku ho dokonce soud poslal na osm měsíců do vězení. Už po dvou měsících ale rozsudek zrušila Klausova amnestie a mladík se vrátil do Boletic. Amnestie mu smazala i předchozí útěky a policie ho tak zadržela až letos v červnu, když nastřádal dost dalších útěků na nové obvinění.

Podle zákona také nesmí být v souvislosti s jeho útokem v Krupce nebo útěky z ústavu ani po jeho osmnáctinách nadále uvedené jeho jméno či fotografie celé tváře.

"Spáchá-li skutek v době, kdy mu ještě nebylo osmnáct let, je po celou dobu trestního stíhání, i kdyby bylo skončeno v jeho 30 letech, veden jako mladistvý se všemi důsledky," zdůraznil soudce Chocholatý.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz