Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud projedná útěky tyrana z Krupky, i když zmizel. Zatknout ho nemůže

  13:58aktualizováno  13:58
Ústecký krajský soud projedná odvolání mladšího z romských násilníků z Krupky, přestože k líčení nepřišel a zřejmě zmizel v zahraničí. Mladík je obžalovaný za útěky z výchovného ústavu, kde skončil na jaře 2010 za týrání 12letého hocha. Soud bude jednat v mladíkově nepřítomnosti.

U soudu v Děčíně dostal útěkář roční trest. Víc jako mladistvý dostat nemohl. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Do práv mladistvého vstupuje jeho obhájce," sdělila MF DNES mluvčí soudu Markéta Morkusová. K soudu se tak dostaví násilníkův advokát, který si vyslechne rozsudek jménem svého klienta.

Mladík dostal v srpnu u děčínského okresního soudu za opakované útěky z výchovného ústavu v Boleticích roční vězení, vzhledem k jeho věku maximální trest, ale odvolal se. Soud ho zároveň musel pustit z vazby. Jako mladistvý totiž mohl být ve vazbě nejdéle dva měsíce.

K odvolacímu řízení v září však už mladík nepřišel a policie zjistila, že patrně odjel za svou rodinou do Velké Británie. Soudce tak zvažoval, že na něj vydá evropský zatykač, aby ho mohli kriminalisté zadržet i v zahraničí a předvést k ústeckému krajskému soudu. Jenže z tohoto záměru nakonec musel slevit.

"Z důvodu vyčerpání maximální možné doby vazby," zdůvodnil soudce Jan Chocholatý, který má odvolací řízení na starosti.

Mladíkovi je už nyní sice osmnáct let, ale protože při útěcích ještě nebyl plnoletý, podle zákona se na něj při projednávání případu ochrana nezletilých vztahuje dál. Tedy i maximálně dvouměsíční délka vazby, kterou soud už vyčerpal.

Po zatčení může žádat o nový soud a čekat na něj na svobodě

Ani po vydání eurozatykače by ho tak kriminalisté nemohli zadržet a soud nesměl poslat do vazby. Soudce tak musel zvolit řízení proti uprchlému.

"Nelze učinit jiný závěr než ten, že uprchl z obavy před běžícím trestním řízením," přidal další důvod soudce Chocholatý.

Odvolací řízení proběhne počátkem ledna. Pokud krajský soud potvrdí roční vězení, otevře se tím cesta k vydání násilníka do Česka. "Okresní soud v Děčíně pak může vydat příkaz k zatčení nebo evropský zatýkací rozkaz za účelem dodání do výkonu trestu," poznamenal soudce.

Ani poté ale nebude jisté, že útěkář skutečně skončí ve vězení. Bude totiž moci požádat o opakování líčení, které se konalo v jeho nepřítomnosti. Na soud by pak čekal na svobodě.

Za brutální útok skončil v polepšovně

Násilník zaměstnává české úřady a justici už tři a půl roku, přesto má stále čistý trestní rejstřík.

V dubnu 2010 si jako čtrnáctiletý vytipoval s o dva roky starším komplicem u nádraží v krupské částí Bohosudov na Teplicku dvanáctiletého chlapce z dětského domova, který šel pěšky za svou matkou do Ústí. Chlapce sexuálně zneužili, několik hodin lynčovali a málem zabili.

Motivem pro ně bylo i to, že chlapec byl "bílej". Napadený si po útoku zachránil život tím, že se odplazil na nádraží, kde mu místní zavolali záchranku.

Zatímco staršího z útočníků poslal soud na pět let do vězení, trest mu skončí v roce 2015 a poté má nařízenou detenci, mladšího soudkyně jako nezletilého potrestat nemohla. Poslala ho alespoň do ústavu v Chrastavě, odkud kvůli agresivnímu chování putoval do přísnějšího zařízení v Boleticích.

První vězení zrušila Klausova amnestie

Boletický ústav má ale oddělení s přísným režimem jen pro děti do 15 let. Mladík se tak brzy přestěhoval na běžný pokoj. Z ústavu pak utekl celkem jedenáctkrát.

Po sedmém útěku ho dokonce soud poslal na osm měsíců do vězení. Už po dvou měsících ale rozsudek zrušila Klausova amnestie a mladík se vrátil do Boletic. Amnestie mu smazala i předchozí útěky a policie ho tak zadržela až letos v červnu, když nastřádal dost dalších útěků na nové obvinění.

Podle zákona také nesmí být v souvislosti s jeho útokem v Krupce nebo útěky z ústavu ani po jeho osmnáctinách nadále uvedené jeho jméno či fotografie celé tváře.

"Spáchá-li skutek v době, kdy mu ještě nebylo osmnáct let, je po celou dobu trestního stíhání, i kdyby bylo skončeno v jeho 30 letech, veden jako mladistvý se všemi důsledky," zdůraznil soudce Chocholatý.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz