Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z doživotního trestu v Německu vyvázl, v ČR dostal za loupež osm let

  14:36aktualizováno  14:36
Na osm let do vězení poslal v pondělí soud recidivistu Jiřího Baloga z Chomutova za loupeže. V rozmezí několika měsíců podle obžaloby přepadl ve městě sázkovou kancelář a poštu. Pár měsíců před tím byl podmíněně propuštěn z německého vězení, kde si odpykával trest za spoluúčast na vraždě.

Jiří Balog při příchodu k chomutovskému soudu. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Děvětapadesátiletý Balog letos v únoru podle spisu obsluze chomutovské sázkové kanceláře Chance na sídlišti Březenecká vyhrožoval plynovou pistolí a odpálením bomby. Tvrdil, že ji má v tašce, kterou pak v provozovně nechal (o případu jsme psali zde).

Fotogalerie

Obžalovaný se u soudu k oběma loupežím přiznal. Podle svých slov loupil, aby měl na živobytí. Nespokojený byl ale s délkou trestu a ponechal si lhůtu na odvolání, rozsudek proto není pravomocný.

„Nikde mě nechtěli zaměstnat. Na měsíc jsem měl jen tři tisíce korun od sociálky. S tím se nedalo vyžít. Denně beru dvanáct léků, které mě vyjdou na osm stovek měsíčně,“ líčil u soudu muž s prošedivělým strništěm na tváři.

Sázkovou kancelář, kam se vypravil na první loupežnou výpravu, si vytipoval předem. Obstaral si plynovou pistoli a vyrobil atrapu výbušniny.

„Přišel krátce před zavírací dobou. Působil na mě jako váhavý střelec, jak zvedal a skláněl ruku s pistolí. Pak zamířil do rohu a slyšela jsem výstřel. Schovala jsem se do kanceláře,“ vyprávěla žena ze sázkové pobočky.

Nevystřelil jsem, tvrdil obžalovaný

„Kopal ale do dveří, až se rozbila skleněná výplň. Znovu na mě namířil pistolí a chtěl peníze. Dala jsem mu košík s tržbou, kde bylo přes pět tisíc korun,“ dodala obsluha sázkové kanceláře.

U soudu Balog odmítl, že by vystřelil. „Byla to nefunkční plynová pistole. Nestřílel jsem. Paní jsem nechtěl ublížit, myslel jsem to v dobrém smyslu,“ odmítl část obžaloby.

Igelitovou tašku, kterou Balog při odchodu v sázkové kanceláři nechal, našla až přivolaná policejní hlídka, jež poté celý prostor vyklidila.

V igelitce byla krabice a vzkaz, že v případě zavolání policie odpálí granát. Na místo dorazil pyrotechnik, který zjistil, že o žádnou bombu nejde.

Pachatele se policii nepodařilo dopadnout. Balog se proto vypravil v červenci loupit znovu. Tentokrát si vybral pobočku České pošty v chomutovské Jiráskově ulici.

Další bombová výhrůžka

Maskovaný do bundy, kšiltovky a černých brýlí předložil pracovnici lístek, že chce peníze, jinak že odpálí bombu. Pošťačka křikla na svojí kolegyni, aby spustila tichý alarm, a schovala se. Balog se lekl a odešel s prázdnou.

„Dal mi složenku s lístkem, který jsem na první pohled nepřečetla. Když jsem se zeptala, co to je, ukázal mi nějaký blikající předmět. Křikla jsem na kolegyni od druhé překážky a ten muž v tichosti odešel,“ vzpomínala úřednice.

Ačkoliv pošta byla v té době plná lidí, nikdo si přepadení nevšiml, rozruch vzbudila až policie, která na místo dorazila.

Balog má již v rejstříku trestu jedenáct záznamů. V roce 1998 byl v Německu odsouzený na doživotí za spoluúčasti na vraždě.

Po osmnácti letech byl nakonec podmíněně propuštěn a vrátil se do České republiky. První loupež spáchal ani ne rok po opuštění věznice.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Najdete na iDNES.cz