Albánští bratři Ismail a Dželal Ljatifi u Okresního soudu v Teplicích. Na

Albánští bratři Ismail a Dželal Ljatifi u Okresního soudu v Teplicích. Na snímku spolu s tlumočnicí. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Vytahoval se, hájil advokát šéfa gangu se zbraněmi. Hrozí mu i vyhoštění

  • 5
Proces s gangem, který upravoval vyřazené armádní zbraně a prodával je funkční, se u teplického soudu chýlí ke konci. Státní zástupce navrhl pro členy skupiny tresty od podmínky až po 10 let vězení. Většina z obžalovaných se přiznala.

"Chci se omluvit, že jsem kdy na nějakou zbraň sáhl. Už na žádnou nikdy nesáhnu," dušoval se Jan Pánov ze Želenic u Mostu, jenž ve své dílně zbraně upravoval. Vysoustružil k nim navíc i tlumiče zvuku. Žalobce Pavel Norek pro něj navrhl 8 let a pokutu 100 tisíc.

Ve skupině byl i bývalý zbrojíř městské policie v Krupce Zdeněk Votava, jenž měl ke zbraním už od mládí velmi blízko. Tvrdil, že se po nuceném odchodu do invalidního důchodu po operaci páteře dostal do tíživé situace. "Zvažoval jsem i prodej ledviny," řekl soudu. Tomu žalobce navrhl sedm let pobytu ve vězení.

Nejvyšší tresty navrhl pro albánské bratry Ismaila a Dželala Ljatifi: deset a osm let vězení a oba následně na 8 až 10 let vyhostit ze země. Podle obžaloby totiž právě tito dva muži gang založili a řídili.

Dva kriminalisté vydávající se za obchodníky se zbraněmi od gangu koupili od května 2010 do března 2011 celkem 18 škorpionů s tlumiči, zásobníky s náboji, pistole a kulomet. Při posledním obchodu v teplické Alejní ulici policie zločince zatkla (o dopadení čtěte zde).

Pro spolupracujícího obviněného chce žalobce 2,5 roku

Obhájci tvrdili, že to byla policejní provokace. "Nějakou iniciativu policisté vyvinout museli, ale vstupovali už do rozjetého vlaku. Obžalovaní aktivně nabízeli zbraně a reakce na nabídku nemůže být provokací," namítl však Norek.

Ismail Ljatifi navíc v odposleších mluvil o svých kontaktech a o tom, že je schopen prodat velké množství zbraní. "Jen se vytahoval," snažil se jeho obhájce. Advokát Dželala zase odmítl, že jeho klient byl jedním z šéfů skupiny. "Jen pomáhal bratrovi, když byl nemocný," sdělil.

Členům skupiny ale nepomohlo ani to, že používali pro zbraně šifry a pistole a samopaly označovali třeba jako malou a velkou skříň. "Aniž by někdo z nich byl nábytkář," podotkl s nadsázkou žalobce.

Při objasňování případu totiž získali vyšetřovatelé trumf: jednoho z obviněných, jehož výpověď pomohla případ rozplést a usvědčit ostatní. Jako spolupracujícímu mu Norek navrhl nejnižší trest, dva a půl roku. "Vyjádřil lítost a spolupracoval. Nicméně jde stále o vysoce škodlivou trestnou činnost," vysvětlil svůj návrh trestu žalobce Norek.

Rozsudek nad členy skupiny padne 13. srpna.