Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V kauze exnáměstka ŘSD soud čeká na znalce. Mají přinést poslední důkaz

  • 0
Déle než dva roky řeší soud v Chomutově případ exnáměstka Ředitelství silnic a dálnic Tomáše Hofmanna. Podle obžaloby nechal v roce 2009 proplatit některé práce, ačkoliv nebyly udělané tak, jak určoval projekt. Obhajoba ve středu navrhla vyslechnout další dva znalce, které k případu přizvala.

„Námi předložené dva znalecké posudky poukazují na to, jaké práce a kdy konkrétně byly provedené. Jsme přesvědčení, že rozsah stavebních prací byl větší, než stojí v obžalobě a dokazují tak nevinu obžalovaných,“ uvedl obhájce.

Tomáš Hofmann podle obžaloby připravil stát bezmála o 1,5 milionu korun fakturováním prací na dvou stavbách silnic, které nebyly provedené nebo byly udělané v menší kvalitě (psali jsme o tom zde).

Obžalovaný je i stavbyvedoucí David Kanický. Oběma hrozí za podvod až osm let vězení. Vinu oba popírají.

Protože ale písemné posudky soudkyni Haně Muritové nestačily, neboť obsahovaly procesní vady, budou oba znalci slyšeni osobně.

„Předpokládám, že slyšení těchto znalců bude posledním důkazem a budeme moci případ konečně ukončit vynesením rozsudku,“ uvedla Muritová. Další líčení proběhne v říjnu.

Posudky obhajoby mají zpochybnit závěry znaleckého posudku, o který opírá žalobu státní zastupitelství. Znalec Petr Júza v něm mimo jiné uvedl, že jeden z projektů vypadal více jako dětská malůvka, než odborně zpracovaný dokument.

Podvedl vlastní společnost, říká žalobkyně

Poukázal také na to, že při stavebních pracích byly použité jiné technologie, levnější materiál a že jejich rozsah byl mnohem menší, než stavební firma ve finále vyfakturovala.

Přesto chomutovské pracoviště Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) peníze vyplatilo. Projekty měl na starosti právě Hofmann. Podle žalobkyně tak podvedl vlastní společnost.

Neodvedené práce byly podle obžaloby zaplacené na silnici ve Střelné na Teplicku.

V době od 30. září do 16. října 2009 se tam rekonstruovaly mosty, jenže následně se musely opravit i objízdné trasy, které příliš zatížila doprava. Silnice opravovala firma Insky.

Podivných zakázek si všimlo ministerstvo

Druhý problém se týká opěrných zdí u silnice mezi Dubím a Cínovcem, které se opravovaly od 30. června do 14. srpna 2009.

Stavbu prováděla firma Trans-region-stav, jejímž stavby vedoucím je obžalovaný Kanický. S ním se měl Hofmann domluvit, že stavební práce papírově nadhodnotí. Policii na podivné zakázky upozornilo v roce 2011 ministerstvo dopravy vedené tehdy Vítem Bártou (blíže o tom zde).

Na lavici obžalovaných oba stanuli už na začátku února 2014. Následovalo několik líčení, během kterých byli vyslechnuti zaměstnanci ŘSD a stavebních firem.

V té době šéfoval severočeskému Ředitelství silnic a dálnic Renné Komínek, který i s náměstkem Hofmannem dostal vyhazov na základě údajných rozsáhlých nesrovnalostí v účetnictví.

K půlročnímu zdržení došlo na začátku letošního roku, kdy soudkyně odešla na stáž ke krajskému soudu.