Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ekologovi souzenému za vydírání firem hrozí vyšší trest za úplatky

  17:41aktualizováno  17:41
Předsedovi občanského sdružení Společnost ochránců životního prostředí Lubomíru Studničkovi z Litoměřic hrozí vyšší trest. Obžalovaný je z vydírání, podle spisu žádal od podnikatelů peníze za to, že jim nebude dělat potíže při stavebním řízení. Soud ale naznačil, že by mohl případ přehodnotit.
Místo tří let za vydírání by mohl soud Studničku poslat do vězení až na pět let za požadování a přijmutí úplatku.

Místo tří let za vydírání by mohl soud Studničku poslat do vězení až na pět let za požadování a přijmutí úplatku. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Upozorňuji strany, že může dojít k jinému právnímu posouzení," řekl soudce Vlastimil Nedvěd státnímu zástupci a Studničkovu obhájci. Obžaloba i obhajoba tak nyní s ohledem na avizovanou změnu právní kvalifikace může doplňovat další důkazy.

Za vydírání nyní Studničkovi hrozí až tři roky vězení. Soud naznačil, že by mohl případ překvalifikovat na přijímání úplatku, kde je sazba až pět let.

Studničkův obhájce Pavel Polák rozhodnutí soudu přesto ocenil. O tom, že jde spíše o uplácení než vydírání, mluvil sám už dřív.

"Oceňuji přístup soudu, i když je tam přísnější trest. Na druhou stranu tím ale hrozí také postih druhé straně. Od začátku říkám, že postup pana Studničky nebyl morálně v pořádku, ale nebyl trestný jako vydírání," řekl Polák.

Pětiletý trest hrozí Studničkovi v případě, kdy soud rozhodne, že o peníze od firem vysloveně žádal. Za pouhé přijetí úplatku je stejně jako u vydírání trest do tří let. Pokud by ale soud rozhodl, že Studnička úplatek jen přijal, měl by také řešit, kdo a proč mu ho dal.

Podobně nepostupoval nikdo jiný, řekl šéf stavebního úřadu

Obžaloba u litoměřického soudu v lednu při začátku hlavního líčení popsala šest případů z let 2007 a 2009. Studnička podle žalobce chtěl po firmách, které plánovaly stavbu například vodních či fotovoltaických elektráren, finanční dary pro svou společnost. Za to slíbil, že se nebude odvolávat při stavebním řízení, a tím jej prodlužovat.

Dohromady takto Studnička podle obžaloby získal dary za asi čtvrt milionu korun.

Kdo nezaplatil, měl potíže. Například jeden z investorů, který Studničkovi nedal 50 tisíc korun, pak kvůli průtahům dokončil fotovoltaickou elektrárnu v Zahořanech na Litoměřicku o půl roku později. Termín sice nakonec stihl, ale přišel o miliony korun.

Studnička se přitom samotného stavebního řízení většinou ani neúčastnil. Jen se k němu připojil, na což má ekologické občanské sdružení právo, a námitku podal třeba v poslední možný den. Odvolání u krajského úřadu pak většinou trvá čtyři až šest měsíců.

"Nepamatuji se, že by se účastnil ústních jednání. Postupoval v souladu se zákonem, ale některé věci, informace, požadoval nad rámec účastníka řízení. Podobně nepostupoval nikdo jiný," uvedl například vedoucí Stavebního úřadu Litoměřice Jan Nejtek, když porovnával chování Studničky a jiných ekologických sdružení.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Najdete na iDNES.cz