Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ekologovi souzenému za vydírání firem hrozí vyšší trest za úplatky

  17:41aktualizováno  17:41
Předsedovi občanského sdružení Společnost ochránců životního prostředí Lubomíru Studničkovi z Litoměřic hrozí vyšší trest. Obžalovaný je z vydírání, podle spisu žádal od podnikatelů peníze za to, že jim nebude dělat potíže při stavebním řízení. Soud ale naznačil, že by mohl případ přehodnotit.
Místo tří let za vydírání by mohl soud Studničku poslat do vězení až na pět let za požadování a přijmutí úplatku.

Místo tří let za vydírání by mohl soud Studničku poslat do vězení až na pět let za požadování a přijmutí úplatku. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Upozorňuji strany, že může dojít k jinému právnímu posouzení," řekl soudce Vlastimil Nedvěd státnímu zástupci a Studničkovu obhájci. Obžaloba i obhajoba tak nyní s ohledem na avizovanou změnu právní kvalifikace může doplňovat další důkazy.

Za vydírání nyní Studničkovi hrozí až tři roky vězení. Soud naznačil, že by mohl případ překvalifikovat na přijímání úplatku, kde je sazba až pět let.

Studničkův obhájce Pavel Polák rozhodnutí soudu přesto ocenil. O tom, že jde spíše o uplácení než vydírání, mluvil sám už dřív.

"Oceňuji přístup soudu, i když je tam přísnější trest. Na druhou stranu tím ale hrozí také postih druhé straně. Od začátku říkám, že postup pana Studničky nebyl morálně v pořádku, ale nebyl trestný jako vydírání," řekl Polák.

Pětiletý trest hrozí Studničkovi v případě, kdy soud rozhodne, že o peníze od firem vysloveně žádal. Za pouhé přijetí úplatku je stejně jako u vydírání trest do tří let. Pokud by ale soud rozhodl, že Studnička úplatek jen přijal, měl by také řešit, kdo a proč mu ho dal.

Podobně nepostupoval nikdo jiný, řekl šéf stavebního úřadu

Obžaloba u litoměřického soudu v lednu při začátku hlavního líčení popsala šest případů z let 2007 a 2009. Studnička podle žalobce chtěl po firmách, které plánovaly stavbu například vodních či fotovoltaických elektráren, finanční dary pro svou společnost. Za to slíbil, že se nebude odvolávat při stavebním řízení, a tím jej prodlužovat.

Dohromady takto Studnička podle obžaloby získal dary za asi čtvrt milionu korun.

Kdo nezaplatil, měl potíže. Například jeden z investorů, který Studničkovi nedal 50 tisíc korun, pak kvůli průtahům dokončil fotovoltaickou elektrárnu v Zahořanech na Litoměřicku o půl roku později. Termín sice nakonec stihl, ale přišel o miliony korun.

Studnička se přitom samotného stavebního řízení většinou ani neúčastnil. Jen se k němu připojil, na což má ekologické občanské sdružení právo, a námitku podal třeba v poslední možný den. Odvolání u krajského úřadu pak většinou trvá čtyři až šest měsíců.

"Nepamatuji se, že by se účastnil ústních jednání. Postupoval v souladu se zákonem, ale některé věci, informace, požadoval nad rámec účastníka řízení. Podobně nepostupoval nikdo jiný," uvedl například vedoucí Stavebního úřadu Litoměřice Jan Nejtek, když porovnával chování Studničky a jiných ekologických sdružení.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz