Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ředitelka léta vykrádala účet a pokladnu školy. Soud jí dal podmínku

  17:37aktualizováno  17:37
Přes 800 tisíc korun zpronevěřila bývalá ředitelka Základní a mateřské školy ve Staňkovicích na Lounsku z účtu školy. Prostředky, které mohly sloužit k vybavení tříd či kabinetů učitelů, skončily na jejím účtu. Soud ji ve středu potrestal podmíněným trestem a povinností škodu uhradit.

Ilustrační snímek. | foto: Policie ČR

Peníze ředitelka Gabriela S. vybírala z bankovního účtu a z pokladny, ke kterým měla jediná přístup, více než čtyři roky.

Soudce ji za to potrestal 30 měsíci s podmíněným odkladem na čtyři roky. Zároveň jí uložil uhradit celou výši škody.

Po dobu čtyř let nesmí také vykonávat vedoucí funkci ve školském zařízení. Obviněná ani státní zástupce se proti rozsudku neodvolali, takže je pravomocný.

„Je mi to líto. Byla jsem v tíživé životní situaci, zadlužila jsem se, a chtěla jsem takto pomoci své rodině. Peníze jsem chtěla vrátit, ale zadlužila jsem se do takové výše, že už to nešlo,“ přiznala se u soudu devětatřicetiletá žena.

Podle obžaloby školní peníze použila na umoření jak svých dluhů, tak také na rekonstrukci domu. „Peníze vybírala od ledna roku 2011 do listopadu 2015,“ uvedla žalobkyně Dagmar Olšáková.

Obec školu moc nekontrolovala

Bývalé ředitelce se dařilo peníze ze školy vybírat i díky nedůsledné kontrole ze strany zřizovatele, tedy obce. Na podezřelé finanční toky obec upozornila externí účetní, která převzala účetní agentu v závěru roku 2014.

„Zdál se mi podivný nadlimitní zůstatek v pokladně, uvedený v dokumentech. Zpracovávání účetnictví pro školu bylo náročné, jelikož ředitelka dodávala podklady opožděně, leckdy na poslední chvíli. Tušila jsem, že něco není v pořádku, proto jsem obec informovala,“ uvedla účetní.

Začátkem následujícího roku informovala obec o podivném vedení účetnictví. Následná kontrola pokladny ale na nic nepřišla.

To, že není s účetnictvím školy všechno v pořádku, přitom věděl a upozornil na to i předchozí účetní. Odmítl s ředitelkou školy dál spolupracovat, hlavně kvůli pozdnímu dodávání účetních dokladů.

Obviněné hrozilo až pět let za mřížemi

Ačkoliv bývalé ředitelce hrozilo až pětileté vězení, od lounského soudu odešla s podmíněným trestem. Ten požadovala v závěrečné řeči i Olšáková.

„Polehčující okolnosti jsou, že se obviněná doznala v přípravném řízení i u soudu. Dosud také nebyla také trestaná,“ uvedla Olšáková.

Hned po vynesení rozsudku před soudní síní se bývalá ředitelka domlouvala se současným vedením školy, jak bude škodu splácet. „Chce peníze škole vrátit. Na chod zařízení chybějící finance vliv nemají,“ uvedla současná ředitelka Iveta Čataiová.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Najdete na iDNES.cz