Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Romská figurantka z testu ombudsmana se odvolá. O peníze mi nejde, říká

  6:01aktualizováno  6:01
Romská figurantka Lenka Balogová se chce odvolat proti rozsudku litoměřického soudu, který jí nepřiznal odškodnění a uhrazení nákladů ve sporu s realitní kanceláří. Uznal přitom, že odmítnout Balogové pronajmout byt jen proto, že je Romka, bylo diskriminační a makléřce nařídil, aby se omluvila.

Lenka Balogová u litoměřického soudu | foto: Ladislav PtáčekiDNES.cz

„Jsem spokojená tak na padesát procent. Protože jak soudce odůvodnil, že nevyhověl mým dalším dvěma požadavkům, to podle mě nebylo důvodné. Náklady celého soudního řízení by měla platit ta strana, která prohrála,“ tvrdí Balogová, která u soudu při vyhlašování rozsudku minulý pátek nebyla a nemohla se proto vyjádřit na místě.

Soudce Jiří Šlapal rozhodl, že Balogová nemá na odškodné ani soudní výlohy nárok proto, že svou roli sehrála na objednávku státního orgánu.

„Byla zde vysoká pravděpodobnost, že bude diskriminaci vystavena. Vzhledem k tomu jsem se rozhodl, že žalobkyni nárok na náhradu nákladů řízení nepřiznám,“ zdůvodnil soudce.

Rozsudek litoměřického soudu:

Balogová po makléřce kromě omluvy požadovala sto tisíc korun. I kvůli zamítnutí tohoto požadavku odvolání zvažuje. Zdůrazňuje přitom, že o peníze samotné jí nešlo a pokud by je vysoudila, poslala by je nízkoprahovému centru pro děti.

„Pro mě těch sto tisíc důležitých nebylo, já chodím do zaměstnání a nežiju ze sociálních dávek. Když jsem o tom ale přemýšlela, tak jsem si řekla, že by to byla sankce pro realitky. Jestliže teď však soudce rozhodl, že se jednalo o přímou diskriminaci, ale že je to jen na omluvný dopis, tak to pro realitky není žádný trest. Oni můžou dál postupovat tímto způsobem,“ vysvětluje Balogová.

Pozornost médií mi vadí, říká Balogová

Na druhou stranu připouští, že ji výrok soudu o diskriminačním jednání a nařízení omluvy překvapilo.

Test pro ombudsmana

Lenka Balogová vede v Ústí nad Labem pobočku Poradny pro občanství, občanská a lidská práva. V roce 2013 se jako figurantka zúčastnila pro Kancelář veřejného ochránce práv testu dostupnosti bydlení pro Romy.

Po telefonu předstírala zájem o pronájem bytu v Lovosicích, realitní kancelář Elišky Noskové ji však na zadání majitele prohlídku bytu odepřela kvůli jejímu romskému původu.

Balogová se pak obrátila žalobou na soud, po realitce žádala omluvu, odškodnění sto tisíc korun a uhrazení kompletních nákladů soudního řízení.

V prvním ji soud vyhověl, v dalších dvou částech žaloby nikoliv.

„Původně jsme si mysleli, že je to ojedinělý případ, který se v českém soudnictví ještě neobjevil. Není žádný rozsudek podobného typu, aby se soudce mohl o něco opřít a vycházet ze staršího judikátu. Tudíž jsme si řekli, že si s tím soudce nebude umět poradit a raději to zamítne,“ říká.

Odvolání chce Balogová ještě probrat se svým právním zástupcem, protože se od vynesení rozsudku dosud nesešli. Rozsudek si nepřišel vyslechnout ani on, protože měl jednání v Českých Budějovicích. Sama Balogová nepřišla proto, že se chtěla vyhnout pozornosti médií.

„Když to nebylo nutné, abych tam byla, tak jsem tam nešla. Jsem v tom takový uzavřený člověk, který se nerad prezentuje. Mně je vůbec nepříjemné, že ve všech denících a televizích jsou vidět moje fotky a moje identita je odkrytá,“ říká Balogová.

Dodává, že s takovým zájmem nepočítala. „Kdybych to věděla, tak do toho kvůli mediálnímu tlaku ani nejdu,“ uvedla.

Počkáme na odvolání, reagovala kancelář ombudsmana

Kancelář ombudsmana, na jejíž zadání Balogová jako figurantka vystupovala, komentuje rozhodnutí litoměřického soudu zdrženlivě.

„Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné a neznáme jeho zdůvodnění. Lze také očekávat podání odvolání. Jakmile bude existovat pravomocné rozhodnutí a budeme mít možnost ho prostudovat, budeme ho brát v potaz v naší další praxi. Obecně je dobře, že se otázka přístupu k bydlení otevřela ve veřejném prostoru,“ uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Balogová zdůvodňuje, proč žalobu podala:

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Všude bylo hodně kouře, popsal požár z Předlic obyvatel domu

Pan Dalibor, obyvatel vyhořelého předlického domu.

Správce domu v Předlicích, kde ve čtvrtek hořelo, pro nájemníky našel provizorní bydlení a zajišťuje už i trvalé. Lidé...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Najdete na iDNES.cz