Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Romská figurantka z testu ombudsmana se odvolá. O peníze mi nejde, říká

  6:01aktualizováno  6:01
Romská figurantka Lenka Balogová se chce odvolat proti rozsudku litoměřického soudu, který jí nepřiznal odškodnění a uhrazení nákladů ve sporu s realitní kanceláří. Uznal přitom, že odmítnout Balogové pronajmout byt jen proto, že je Romka, bylo diskriminační a makléřce nařídil, aby se omluvila.

Lenka Balogová u litoměřického soudu | foto: Ladislav PtáčekiDNES.cz

„Jsem spokojená tak na padesát procent. Protože jak soudce odůvodnil, že nevyhověl mým dalším dvěma požadavkům, to podle mě nebylo důvodné. Náklady celého soudního řízení by měla platit ta strana, která prohrála,“ tvrdí Balogová, která u soudu při vyhlašování rozsudku minulý pátek nebyla a nemohla se proto vyjádřit na místě.

Soudce Jiří Šlapal rozhodl, že Balogová nemá na odškodné ani soudní výlohy nárok proto, že svou roli sehrála na objednávku státního orgánu.

„Byla zde vysoká pravděpodobnost, že bude diskriminaci vystavena. Vzhledem k tomu jsem se rozhodl, že žalobkyni nárok na náhradu nákladů řízení nepřiznám,“ zdůvodnil soudce.

Rozsudek litoměřického soudu:

Balogová po makléřce kromě omluvy požadovala sto tisíc korun. I kvůli zamítnutí tohoto požadavku odvolání zvažuje. Zdůrazňuje přitom, že o peníze samotné jí nešlo a pokud by je vysoudila, poslala by je nízkoprahovému centru pro děti.

„Pro mě těch sto tisíc důležitých nebylo, já chodím do zaměstnání a nežiju ze sociálních dávek. Když jsem o tom ale přemýšlela, tak jsem si řekla, že by to byla sankce pro realitky. Jestliže teď však soudce rozhodl, že se jednalo o přímou diskriminaci, ale že je to jen na omluvný dopis, tak to pro realitky není žádný trest. Oni můžou dál postupovat tímto způsobem,“ vysvětluje Balogová.

Pozornost médií mi vadí, říká Balogová

Na druhou stranu připouští, že ji výrok soudu o diskriminačním jednání a nařízení omluvy překvapilo.

Test pro ombudsmana

Lenka Balogová vede v Ústí nad Labem pobočku Poradny pro občanství, občanská a lidská práva. V roce 2013 se jako figurantka zúčastnila pro Kancelář veřejného ochránce práv testu dostupnosti bydlení pro Romy.

Po telefonu předstírala zájem o pronájem bytu v Lovosicích, realitní kancelář Elišky Noskové ji však na zadání majitele prohlídku bytu odepřela kvůli jejímu romskému původu.

Balogová se pak obrátila žalobou na soud, po realitce žádala omluvu, odškodnění sto tisíc korun a uhrazení kompletních nákladů soudního řízení.

V prvním ji soud vyhověl, v dalších dvou částech žaloby nikoliv.

„Původně jsme si mysleli, že je to ojedinělý případ, který se v českém soudnictví ještě neobjevil. Není žádný rozsudek podobného typu, aby se soudce mohl o něco opřít a vycházet ze staršího judikátu. Tudíž jsme si řekli, že si s tím soudce nebude umět poradit a raději to zamítne,“ říká.

Odvolání chce Balogová ještě probrat se svým právním zástupcem, protože se od vynesení rozsudku dosud nesešli. Rozsudek si nepřišel vyslechnout ani on, protože měl jednání v Českých Budějovicích. Sama Balogová nepřišla proto, že se chtěla vyhnout pozornosti médií.

„Když to nebylo nutné, abych tam byla, tak jsem tam nešla. Jsem v tom takový uzavřený člověk, který se nerad prezentuje. Mně je vůbec nepříjemné, že ve všech denících a televizích jsou vidět moje fotky a moje identita je odkrytá,“ říká Balogová.

Dodává, že s takovým zájmem nepočítala. „Kdybych to věděla, tak do toho kvůli mediálnímu tlaku ani nejdu,“ uvedla.

Počkáme na odvolání, reagovala kancelář ombudsmana

Kancelář ombudsmana, na jejíž zadání Balogová jako figurantka vystupovala, komentuje rozhodnutí litoměřického soudu zdrženlivě.

„Rozhodnutí soudu zatím není pravomocné a neznáme jeho zdůvodnění. Lze také očekávat podání odvolání. Jakmile bude existovat pravomocné rozhodnutí a budeme mít možnost ho prostudovat, budeme ho brát v potaz v naší další praxi. Obecně je dobře, že se otázka přístupu k bydlení otevřela ve veřejném prostoru,“ uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Balogová zdůvodňuje, proč žalobu podala:

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz