Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mysleli jsme, že Houska zase střílí petardy, popsali svědci hluk vraždy

  15:38aktualizováno  15:38
Hluk doprovázející vraždu bosse severočeské ČSSD Romana Housky slyšeli sousedé. Vyplynulo to z jejich výpovědí u krajského soudu. Jestli Housku skutečně zastřelil obžalovaný Michal Krnáč, však říct nedokázali. Rány od Houskova domu totiž nebyly výjimečné, a tak jim nevěnovali pozornost.

Michal Krnáč u Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Myslela jsem si, že pan Houska střílí. On si vždycky pro radost párkrát vystřelil nějaké petardy,“ vypověděla Houskova sousedka Dana Poláková, která loňského 18. listopadu v podvečer zrovna stála před domem a kouřila.

Houskovu zálibu v pyrotechnice potvrdil i její manžel Pavel. „Střílel vánoční rakety. Dělal to v létě i v zimě,“ řekl.

Fotogalerie

Domnělé petardy ve skutečnosti byly zvuky doprovázející výboje paralyzéru, kterým Krnáč podle obžaloby Housku před střelbou omráčil.

„Na 90 procent jsem si jistá, že to byl paralyzér,“ dodala u soudu Poláková. Přístroj si totiž později sama vyzkoušela a zněl podle ní totožně.

Výboje byly slyšet jen pár minut před 18. hodinou. Záhy se ozvaly výstřely. „Slyšel jsem rychle po sobě tři nebo čtyři výstřely,“ popsal Polák.

Zpanikařil jsem, vypověděl podnikatel, který Housku našel

Krátce po čtvrt na sedm přijel na místo podnikatel Vlastimil Rindoš, který měl s Houskou ten den smluvenou schůzku. To už u garáže leželo přikryté Houskovo tělo. Rindoš zůstal v autě, protože ho vyděsila ležící mrtvola a zapomenutý paralyzér, který červeně blikal.

„Viděl jsem tělo pod plachtou, poté jsem zpanikařil. Zpod plachty byla vidět část ruky. Říkal jsem si, že by to mohl být Roman. Zkoušel jsem mu volat, ale nezvedal to. Volal jsem i jeho družce (exhejtmance Janě Vaňhové), taky mi to nezvedala,“ vypověděl Rindoš.

Soudce Jiřího Bednáře překvapilo, že podnikatel nezavolal policii ani záchranku. „Vždyť ten člověk ještě mohl dýchat,“ podotkl soudce.

„Nejsem v tomhle žádný hrdina. Kdybych tam šel, tak se tam sesypu,“ reagoval na to podnikatel.

Telefon zvedl až radní Klouda

Dovolal se až na třetí pokus chomutovskému radnímu Martinu Kloudovi, s kterým zrovna Vaňhová seděla na zasedání rady města. „Říkal, že je otevřená garáž a že tam pravděpodobně leží tělo,“ vypověděl Klouda.

Rindoš pak přijel oběma sdělit podrobnosti před magistrát. Klouda svezl Vaňhovou k vile, Rindoš už s nimi ale nejel. „Rozklepal jsem se a šel jsem do hospody,“ vypověděl.

Eskorta přivádí bývalého vojáka Michala Krnáče k soudu:

Vaňhová mezitím stihla zavolat partnerovi Houskovy starší dcery Jindřichu Fröhlichovi, aby se jel k domu podívat, než tam dorazí ona.

„Viděl jsem několik stop od krve, byly dva až tři metry od garáže. Snažil jsem se do nich nešlápnout,“ popsal první okamžiky Fröhlich. „Pod plachtu jsem se podívat nechtěl,“ dodal třesoucím se hlasem.

Pod plachtu se podívala až policie

Když na místo dorazil Klouda s Vaňhovou, Fröhlich se zrovna vracel od domu. Klouda poté Vaňhovou doprovodil k Polákovým, aby se tam uklidnila. „Byla rozrušená a vystrašená,“ popsala Poláková.

Teprve po sedmé večer zavolal Fröhlich policii, která na místo dorazila více než po půl hodině. „Přišlo mi to divné,“ podotkl Klouda k době, za kterou policie přijela.

Pod plachtu se jako první podívali až kriminalisté. Fröhlicha pak vyzvali k identifikaci těla. „Měl jsem ho rád takového, jaký byl. Byl to dobrý člověk,“ uzavřel svou výpověď Fröhlich.

.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz