Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mysleli jsme, že Houska zase střílí petardy, popsali svědci hluk vraždy

  15:38aktualizováno  15:38
Hluk doprovázející vraždu bosse severočeské ČSSD Romana Housky slyšeli sousedé. Vyplynulo to z jejich výpovědí u krajského soudu. Jestli Housku skutečně zastřelil obžalovaný Michal Krnáč, však říct nedokázali. Rány od Houskova domu totiž nebyly výjimečné, a tak jim nevěnovali pozornost.

Michal Krnáč u Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Myslela jsem si, že pan Houska střílí. On si vždycky pro radost párkrát vystřelil nějaké petardy,“ vypověděla Houskova sousedka Dana Poláková, která loňského 18. listopadu v podvečer zrovna stála před domem a kouřila.

Houskovu zálibu v pyrotechnice potvrdil i její manžel Pavel. „Střílel vánoční rakety. Dělal to v létě i v zimě,“ řekl.

Fotogalerie

Domnělé petardy ve skutečnosti byly zvuky doprovázející výboje paralyzéru, kterým Krnáč podle obžaloby Housku před střelbou omráčil.

„Na 90 procent jsem si jistá, že to byl paralyzér,“ dodala u soudu Poláková. Přístroj si totiž později sama vyzkoušela a zněl podle ní totožně.

Výboje byly slyšet jen pár minut před 18. hodinou. Záhy se ozvaly výstřely. „Slyšel jsem rychle po sobě tři nebo čtyři výstřely,“ popsal Polák.

Zpanikařil jsem, vypověděl podnikatel, který Housku našel

Krátce po čtvrt na sedm přijel na místo podnikatel Vlastimil Rindoš, který měl s Houskou ten den smluvenou schůzku. To už u garáže leželo přikryté Houskovo tělo. Rindoš zůstal v autě, protože ho vyděsila ležící mrtvola a zapomenutý paralyzér, který červeně blikal.

„Viděl jsem tělo pod plachtou, poté jsem zpanikařil. Zpod plachty byla vidět část ruky. Říkal jsem si, že by to mohl být Roman. Zkoušel jsem mu volat, ale nezvedal to. Volal jsem i jeho družce (exhejtmance Janě Vaňhové), taky mi to nezvedala,“ vypověděl Rindoš.

Soudce Jiřího Bednáře překvapilo, že podnikatel nezavolal policii ani záchranku. „Vždyť ten člověk ještě mohl dýchat,“ podotkl soudce.

„Nejsem v tomhle žádný hrdina. Kdybych tam šel, tak se tam sesypu,“ reagoval na to podnikatel.

Telefon zvedl až radní Klouda

Dovolal se až na třetí pokus chomutovskému radnímu Martinu Kloudovi, s kterým zrovna Vaňhová seděla na zasedání rady města. „Říkal, že je otevřená garáž a že tam pravděpodobně leží tělo,“ vypověděl Klouda.

Rindoš pak přijel oběma sdělit podrobnosti před magistrát. Klouda svezl Vaňhovou k vile, Rindoš už s nimi ale nejel. „Rozklepal jsem se a šel jsem do hospody,“ vypověděl.

Eskorta přivádí bývalého vojáka Michala Krnáče k soudu:

Vaňhová mezitím stihla zavolat partnerovi Houskovy starší dcery Jindřichu Fröhlichovi, aby se jel k domu podívat, než tam dorazí ona.

„Viděl jsem několik stop od krve, byly dva až tři metry od garáže. Snažil jsem se do nich nešlápnout,“ popsal první okamžiky Fröhlich. „Pod plachtu jsem se podívat nechtěl,“ dodal třesoucím se hlasem.

Pod plachtu se podívala až policie

Když na místo dorazil Klouda s Vaňhovou, Fröhlich se zrovna vracel od domu. Klouda poté Vaňhovou doprovodil k Polákovým, aby se tam uklidnila. „Byla rozrušená a vystrašená,“ popsala Poláková.

Teprve po sedmé večer zavolal Fröhlich policii, která na místo dorazila více než po půl hodině. „Přišlo mi to divné,“ podotkl Klouda k době, za kterou policie přijela.

Pod plachtu se jako první podívali až kriminalisté. Fröhlicha pak vyzvali k identifikaci těla. „Měl jsem ho rád takového, jaký byl. Byl to dobrý člověk,“ uzavřel svou výpověď Fröhlich.

.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz