Obžalovaný řidič autobusu Bohumil Vimer.

Obžalovaný řidič autobusu Bohumil Vimer. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Kdyby jel řidič autobusu předpisově, nehoda by se nestala, řekl znalec

  • 7
Rychlá jízda je podle dopravního znalce jedinou příčinou loňské dopravní nehody školního autobusu u Panenského Týnce, při níž se zranili všichni cestující. Řidiči Bohumilu Vimerovi za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti hrozí od dvou do osmi let vězení.

Nehoda se stala loni 9. března krátce po osmé hodině ráno na hlavním tahu z Chomutova do Prahy v místě, kde se čtyřproudová silnice zužuje na dvouproudovou (psali jsme o tom zde).

Třiašedesátiletý šofér se hájí tím, že na namrzlé silnici nemohl zpomalit. Dostal smyk a s autobusem skončil mimo vozovku, kde se převrátil.

Jeho tvrzení při pondělním líčení u lounského soudu vyvrátil znalec z oboru dopravy. Ten uvedl, že by se nehoda nestala, pokud by se šofér autobusu řídil dopravním značením udávající maximální povolenou rychlost.

V úseku se rychlost snižuje postupně z 90 kilometrů v hodině na 80 kilometrů a poté 60 kilometrů za hodinu.

„Zpomalení je dlouhé a řidiči mají dostatek času na to reagovat. Na silnici byl led, ale pokud by se šofér řídil dopravním značením, úsekem by bez problémů projel. Příčinou nehody je rychlost autobusu, která byla výrazně vyšší než je pro daný úsek nařízena,“ uvedl Tomáš Rozlivka.

Autobus byl bez závad, potvrdil expert

Tachograf ukázal, že řidič kolem značky rychlosti 80 kilometrů v hodině projel pětadevadesátkou. V momentě, kdy autobus havaroval, se ručička na tachometru zastavila na 98 kilometrech v hodině. Nejvyšší povolená rychlost je tam přitom 60 kilometrů za hodinu.

Znalec zároveň vyloučil technickou závadu. „Autobus splňoval podmínky provozu na komunikacích, byl ve velmi dobrém technickém stavu,“ doplnil.

V havarovaném autobusu cestovali žáci ze Základní školy ve Vejprtech. Mířili do Prahy na exkurzi na Pražský hrad. Tři děti utrpěly těžká zranění. Dalších 29 cestujících, včetně tří učitelek a řidiče, bylo zraněno lehce.

Z důvodu doplnění dalších důkazů soudce líčení odročil na 24. dubna.

Právní zmocněnkyně jedné vážně zraněné dívky vznesla návrh na náhradu nemajetkové újmy třicet tisíc korun s odůvodněním, že poškozená dodnes trpí psychickými problémy (o nejvážněji zraněném dítěti více zde).