Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vozíčkářka vjela pod přívěs traktoru sama, tvrdí znalec obhajoby

  18:05aktualizováno  18:05
Okresní soud v Lounech se zabýval dopravními posudky v případu traktoristy, který srazil na Lounsku ženu na vozíčku a usmrtil ji. Dva znalci se ve svých závěrech značně rozcházejí. Odborník navržený obhajobou tvrdí, že žena vjela pod kola přívěsu za traktorem sama.

Státní zástupce viní ze smrti hendikepované Zuzany traktoristu Radka Č. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

"Je to divadlo, fraška. To není možné, co se tu děje. Proč viník nepřizná, jak se to stalo, když to ví," zlobili se rodiče zemřelé Zuzany. Ani po téměř dvou letech není dopravní nehoda, při níž zemřela jejich dcera, vyřešena.

Stala se 17. srpna 2012 u Třeskonic na okresní silnici do Nečemic. Jednatřicetiletá hendikepovaná Zuzana se vypravila před pátou hodinou odpoledne na svém elektrickém vozíku na výlet k nedalekému koupališti, doprovázel ji přítel. Proti ní přijížděl od obce Třeskonice traktor se dvěma přívěsy plně naloženými slámou. Podle svědků řidič vezl další balík slámy na vidlicích před kapotou, a neviděl tak dopředu. Zuzana zastavila na krajnici, traktor ji ale srazil.

Dva posudky, dva odlišné závěry

To, jak se nehoda stala, měl osvětlit znalecký posudek. K soudu se dostavili dva znalci, každý došel k jinému závěru. Rozdíly jsou obrovské.

Dokazování ztěžuje fakt, že řidič traktoru po střetu poodjel několik desítek metrů dál, balík se slámou shodil a vidlice sundal ještě před příjezdem policie. Není tak jasný důkaz, jak moc mohl balík slámy výhled znemožnit.

"Nemohu posoudit, jak viděl přes balík slámy, jelikož jsem k tomu neměl podklady. Ovšem čím výš by byl, tím menší by měl rozhled," vypověděl jeden ze znalců Tomáš Rozlivka.

Při zkoumání znalci neměli k dispozici Zuzanin vozík ani traktor - ten majitel několik týdnů po nehodě prodal. Vycházeli tak z fotografií a dokumentů dodaných policií a pokusu.

"Je prokazatelné, že došlo ke střetu vozíku se zadním kolem traktoru. Napovídají tomu stopy poškození na vozíku, kde jsou znatelné znaky oděru od zadní pneumatiky traktoru," vypověděl Rozlivka. Své závěry měl podložené přesnými výpočty.

K odlišnému závěru došel znalec, kterého si objednala obhajoba. "Ke střetu vozíku se zadním kolem nemohlo dojít," tvrdil Jiří Pech.

Na dotazy soudkyně, jak k tomu došel, nedokázal věrohodně odpovědět a své tvrzení nepodložil správnými výpočty. "Řidič traktoru věnoval pozornost cyklistovi a paní na vozíku neviděl. Traktor ji minul, vozíčkářka vjela pod kolo přívěsu," vysvětlil, jak k nehodě mělo dojít.

Při jeho vysvětlování Rozlivka nevěřícně kroutil hlavou. Znalecký posudek obhajoby zpochybnil i státní zástupce.

"Jsem přesvědčen, že posudek inženýra Rozlivky je věrohodný. Znám jej, je to vynikající odborník. S panem Pechem jsem se setkal poprvé a s jeho závěrem nemohu v žádném případě souhlasit. Je vypracován na základě domněnek, nedokázal jej vysvětlit. Dokonce k soudu přišel bez znaleckého posudku a musel si ho půjčovat, že ho prý zapomněl v autě," uvedl Jindřich Koželuh.

Soudkyně líčení odročila na konec května. Státní zástupce zvažuje, zda nepodá návrh na vypracování posudku Ústavem soudního inženýrství.

Svědci tvrdí, že traktorista neviděl přes slámu

Již dříve u soudu zazněly výpovědi několika svědků, kteří poukázali na to, že řidič neviděl přes balík slámy na vidlicích.

"Když jsem ho viděla projíždět kolem nás, shodli jsme se s bratrancem, který šel se mnou, že je to blbec, že někoho zabije. Na silnici před sebe nemohl vidět," vypověděla už dříve svědkyně, která traktor potkala.

Řidič to odmítá. Ženu prý neviděl kvůli paprskům slunce, zahlédl ji prý až ve zpětném zrcátku, otočenou směrem do silnice.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Podnikatel Třešňák kupuje pozemky po bývalých kasárnách v Krupce

Pozemek, kde měla okupační vojska po srpnu 1968 kasárna, získá Jaroslav Třešňák...

Společnost JTH Holding známého teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka se brzy stane vlastníkem dvou lukrativních...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Najdete na iDNES.cz