Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Při pronájmu bytu makléřka s romskou figurantkou nemluvila, ukázal soud

  16:37aktualizováno  16:37
Soud v Litoměřicích začal projednávat žalobu romské figurantky Lenky Balogové na realitní makléřku Elišku Noskovou, která ji při testu pro kancelář ombudsmanky odmítla pronajmout byt. Balogová za to po Noskové požaduje odškodnění sto tisíc korun.

Balogová k soudu nepřišla. Právní zástupce makléřky Ondřej Pecák řekl, že záznam hovoru, který Balogová předložila jako důkaz, vznikl nelegálně a je nutné prokázat jeho původ. Soudce však telefonní rozhovor jako důkaz připustil a hned si ho vyslechl.

Vyplynulo z něj, že s Balogovou nemluvila Nosková osobně, ale její kolega. Balogové řekl, že se omlouvá, ale majitel si po předchozích zkušenostech nepřeje byt pronajmout Romům.

Fotogalerie

Balogová skutečný zájem o pronájem bytu neměla. Šlo o sehranou provokaci pro kancelář veřejného ochránce lidských práv. Test prováděly dvě sociální pracovnice z Poradny pro občanská a lidská práva (o případu zde).

Výsledek testu zveřejnila ombudsmanka Anna Šabatová loni v září. Praktiky realitních kanceláří označila za rasismus a jsou podle ní nepřípustné.

„Jen kvůli faktu, že paní měla romské jméno, přišel dotaz, jestli je Romka, a na to následovala informace, že si nemůže prohlédnout byt. Byla to diskriminace v krystalické podobě,“ uvedla Šabatová pro MF DNES (rozhovor s Šabatovou zde).

Makléřku přišli k soudu podpořit majitelé nemovitostí

Zpráva rozvířila diskuzi o dosahu práva majitelů bytů a antidiskriminačního zákona. Soudní rozhodnutí tak bude klíčové pro realitní kanceláře i majitele bytů. Noskovou k soudu přišli podpořit zástupci Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR.

„Vlastník musí mít právo zvolit si, komu pronajme svůj byt a s kým chce bydlet pod jednou střechou,“ řekl místopředseda sdružení Milan Krček.

Makléřky se již dříve zastal například europoslanec Svobodných Petr Mach, který založil transparentní účet. Je na něm již přes 67 tisíc korun.

„Pevně doufám, že zvítězí zdravý rozum a paní makléřka Eliška Nosková nebude odsouzena k tomu, aby platila výpalné romské aktivistce. Pro případ, že bude nespravedlivě odsouzena, shromažďujeme příspěvky na její podporu,“ uvedl Mach.

Soud požaduje po Balogové doplnění důkazů

Soud zatím jednání odročil. Soudce vyzval žalující stranu, aby předložila konkrétní důkazy, že se diskriminačního jednání dopustila právě žalovaná makléřka, protože zvukový záznam to neprokázal. Požaduje také předložit inzerát, na jehož základě Balogová makléřce volala.

„Pokud žalující strana tyto důkazy nepředloží, povede to zřejmě k zamítnutí žaloby. Doposud provedené důkazy totiž žalobu neprokazují,“ poznamenal soudce Jiří Šlapal.

Advokát Balogové David Strupeč namítá, že žalobu vedou proti makléřce jako proti provozovateli realitky.

„Také nebudete žalovat číšníka, ale restauraci, když se vám tam stane příkoří,“ řekl. Zároveň zapochyboval, zda je možné inzerát, který byl na internetu v roce 2013, ještě vůbec dohledat.

Makléřka Nosková řekla, že žalobu vnímá jako velkou nespravedlnost. „Jako realitní makléřka musíte respektovat přání a názor majitele, jinak už vaši službu nikdy nevyhledá,“ podotkla.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Najdete na iDNES.cz