Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O VIP projektech jsem slyšel, připustil obžalovaný v dotační kauze

  17:55aktualizováno  17:55
Před ústeckým krajským soudem stanul právník dotačního úřadu Severozápad Jan Martinovský. Podle obžaloby radil s tím, jak nezákonně získat evropské peníze. V rozsáhlé kauze jsou obžalovaní i tři někdejší ředitelé úřadu a bývalý náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda.

Právník dotačního úřadu Jan Martinovský (uprostřed) je obžalovaný v souvislosti s dotací pro mostecký hotel Cascade Omara Koleilata (vpravo). | foto: ČTK

Obžaloba Martinovského se týká dotace pro hotel Cascade v Mostě. Jeho majitel žádal v roce 2011 o 13 milionů na rekonstrukce v 9. patře hotelu. Kontrola provedená 25. ledna 2011 však odhalila, že s opravou toalet a dalšího vybavení se dávno začalo a dokonce je už z větší části hotová, což projekt v tu chvíli vyřadilo ze hry o evropské miliony.

„Návrh musí být podán ještě před začátkem stavby,“ řekl Martinovský.

Kontroloři šli do hotelu po údajném anonymním telefonátu, který poukazoval na nesrovnalosti. Vyšetřovatelé ale měli ještě jinou verzi: možná se kdosi rozhodl přitlačit žadatele o dotaci ke zdi.

Podle obžaloby pak hned po víkendu 28. ledna tehdejší ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz přišel s tím, že je potřeba, aby projekt prošel.

„Kušnierz mi řekl, že by mělo být naší snahou najít nějaké řešení. Netroufám si spekulovat, proč došlo ke změně názoru,“ sdělil Martinovský.

Vyšetřovatelé získali odposlech

Vyšetřovatelé získali odposlech, v němž Kušnierz říká, že s tím, jak to zařídit, přišel právě Martinovský. Ten to odmítá.

Řešení se ale našlo: v žádosti o peníze se původní deváté patro náhle změnilo na sedmé. „Šlo o to, aby se 9. patro, kde začaly práce, změnilo na 7. patro, kde zahájeny nebyly,“ řekl Martinovský.

Podle obžaloby došlo kvůli tomu k padělání a antedatování některých dokumentů. Třináctimilionová dotace nakonec vyplacena nebyla. Projekt stáhli sami žadatelé, když byl v březnu 2011 zatčen Kušnierz kvůli jiným machinacím s eurodotacemi.

Martinovský je prvním obžalovaným, který se rozhodl u soudu vypovídat. Kouda, Kušnierz i další exředitel úřadu Pavel Karel Markvart jen prohlásili, že jsou nevinní, ale na dotazy soudu odpovídat odmítli.

Detailní dotazy soudkyně Kamily Elsnicové na obžalovaného Martinovského advokáti nesli nelibě. Teatrálně se chytali za hlavu a polohlasem komentovali, když se soudkyně vyptávala, kdo z dotačního úřadu chodil do kanceláře kontroverzního podnikatele Patrika Oulického, jehož firma vlastnila budovu, kde byl úřad v pronájmu.

Při vyšetřování totiž zaznělo, že na zvýhodňování některých žádostí o dotace „byl zájem z 5. patra“, kde sídlila právě Oulického firma.

Advokáti se ostře pustili do státního zástupce

Advokáti obžalovaných se pak pustili i do státního zástupce, když se ptal Martinovského, zda je v pořádku, aby se v projektu libovolně měnila patra a zda mu může říct, z jakého právního předpisu vychází.

„To je neslýchané, že obžalovaný má poučovat státního zástupce,“ křikl jeden z obhájců. Další vstávali a hystericky skákali žalobci do řeči.

Podle Martinovského byla změna pater v pořádku a legální. Na dotaz soudkyně připustil, že slyšel o „VIP nebo tlačených projektech“. „Jestli mezi nimi byl i tento, ale nevím,“ dodal.

Obvinění odmítá i majitel hotelu. „Neexistují žádné důkazy,“ sdělil Ondřej Micka, mluvčí společnost ICKM Podbaba východ, jež hotel Cascade vlastní.

Ve čtvrtek má vypovídat úřednice Irena Kotlanová, která spolupracovala s policií a popsala praktiky úřadu i vinu ostatních obžalovaných.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Najdete na iDNES.cz