Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O VIP projektech jsem slyšel, připustil obžalovaný v dotační kauze

  17:55aktualizováno  17:55
Před ústeckým krajským soudem stanul právník dotačního úřadu Severozápad Jan Martinovský. Podle obžaloby radil s tím, jak nezákonně získat evropské peníze. V rozsáhlé kauze jsou obžalovaní i tři někdejší ředitelé úřadu a bývalý náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda.

Právník dotačního úřadu Jan Martinovský (uprostřed) je obžalovaný v souvislosti s dotací pro mostecký hotel Cascade Omara Koleilata (vpravo). | foto: ČTK

Obžaloba Martinovského se týká dotace pro hotel Cascade v Mostě. Jeho majitel žádal v roce 2011 o 13 milionů na rekonstrukce v 9. patře hotelu. Kontrola provedená 25. ledna 2011 však odhalila, že s opravou toalet a dalšího vybavení se dávno začalo a dokonce je už z větší části hotová, což projekt v tu chvíli vyřadilo ze hry o evropské miliony.

„Návrh musí být podán ještě před začátkem stavby,“ řekl Martinovský.

Kontroloři šli do hotelu po údajném anonymním telefonátu, který poukazoval na nesrovnalosti. Vyšetřovatelé ale měli ještě jinou verzi: možná se kdosi rozhodl přitlačit žadatele o dotaci ke zdi.

Podle obžaloby pak hned po víkendu 28. ledna tehdejší ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz přišel s tím, že je potřeba, aby projekt prošel.

„Kušnierz mi řekl, že by mělo být naší snahou najít nějaké řešení. Netroufám si spekulovat, proč došlo ke změně názoru,“ sdělil Martinovský.

Vyšetřovatelé získali odposlech

Vyšetřovatelé získali odposlech, v němž Kušnierz říká, že s tím, jak to zařídit, přišel právě Martinovský. Ten to odmítá.

Řešení se ale našlo: v žádosti o peníze se původní deváté patro náhle změnilo na sedmé. „Šlo o to, aby se 9. patro, kde začaly práce, změnilo na 7. patro, kde zahájeny nebyly,“ řekl Martinovský.

Podle obžaloby došlo kvůli tomu k padělání a antedatování některých dokumentů. Třináctimilionová dotace nakonec vyplacena nebyla. Projekt stáhli sami žadatelé, když byl v březnu 2011 zatčen Kušnierz kvůli jiným machinacím s eurodotacemi.

Martinovský je prvním obžalovaným, který se rozhodl u soudu vypovídat. Kouda, Kušnierz i další exředitel úřadu Pavel Karel Markvart jen prohlásili, že jsou nevinní, ale na dotazy soudu odpovídat odmítli.

Detailní dotazy soudkyně Kamily Elsnicové na obžalovaného Martinovského advokáti nesli nelibě. Teatrálně se chytali za hlavu a polohlasem komentovali, když se soudkyně vyptávala, kdo z dotačního úřadu chodil do kanceláře kontroverzního podnikatele Patrika Oulického, jehož firma vlastnila budovu, kde byl úřad v pronájmu.

Při vyšetřování totiž zaznělo, že na zvýhodňování některých žádostí o dotace „byl zájem z 5. patra“, kde sídlila právě Oulického firma.

Advokáti se ostře pustili do státního zástupce

Advokáti obžalovaných se pak pustili i do státního zástupce, když se ptal Martinovského, zda je v pořádku, aby se v projektu libovolně měnila patra a zda mu může říct, z jakého právního předpisu vychází.

„To je neslýchané, že obžalovaný má poučovat státního zástupce,“ křikl jeden z obhájců. Další vstávali a hystericky skákali žalobci do řeči.

Podle Martinovského byla změna pater v pořádku a legální. Na dotaz soudkyně připustil, že slyšel o „VIP nebo tlačených projektech“. „Jestli mezi nimi byl i tento, ale nevím,“ dodal.

Obvinění odmítá i majitel hotelu. „Neexistují žádné důkazy,“ sdělil Ondřej Micka, mluvčí společnost ICKM Podbaba východ, jež hotel Cascade vlastní.

Ve čtvrtek má vypovídat úřednice Irena Kotlanová, která spolupracovala s policií a popsala praktiky úřadu i vinu ostatních obžalovaných.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Najdete na iDNES.cz