Dvaatřicetiletý Jakub Šámal dostal od soudu čtyřletý trest. Třiačtyřicetiletý Roman Tancoš (vpravo) má ve vězení s ostrahou strávit 3,5 roku. . | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Soud v Lounech poslal za mříže muže, kteří převáželi uprchlíky do Německa

  • 0
Okresní soud v Lounech poslal za mříže dva převaděče z Mostu, odsedět by si měli tři a půl a čtyři roky. Před dvěma lety se pokusili převézt afghánské uprchlíky z Maďarska do Německa, jejich cesta ale skončila v havarované dodávce na českém území.

Řidič havarované dodávky, dvaatřicetiletý Jakub Šámal, který už si odpykává vězení za jinou trestnou činnost, má za mřížemi strávit další čtyři roky. Odsedí si je ve věznici s dozorem.

Soud ho potrestal nejenom za zločin organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, ale i za obecné ohrožení z nedbalosti. Při rozhodování o trestu soudce přihlédl k tomu, že se doznal, hrozilo mu až osm let. Po vynesení rozsudku se na místě vzdal práva na odvolání.

Druhý obžalovaný, třiačtyřicetiletý Roman Tancoš má ve vězení s ostrahou strávit 3,5 roku za organizování nedovoleného překročení státní hranice.

Vinu od začátku popírá a na místě se proti rozsudku odvolal. Případem se tak bude zabývat krajský soud v Ústí nad Labem. „Jsem nevinný. Žádný převoz lidí jsem neorganizoval. Šámal mi dlužil peníze a tvrdil mi, že má kšeft, že bude vozit z ciziny nábytek. Domluvil jsem mu půjčení dodávky. To, že se pak vezli lidi, je věcí Šámala,“ tvrdí Tancoš.

Tancoš pracoval jako hlídač v utečeneckém táboře

Podle žalobkyně to byl ale právě Tancoš, kdo převoz uprchlíků domluvil. Organizovat obchod měl s neznámým mužem s přezdívkou Viky. „Dosvědčují to záznamy telefonní komunikace a SMS zprávy mezi obviněným Tancošem a mužem s přezdívkou Viky. Často spolu komunikovali před cestou do Maďarska, naopak Šámal s Vikym vůbec,“ upozornila státní zástupkyně Alena Černá.

Tancoš navíc předtím pracoval několik týdnů jako hlídač v utečeneckém táboře v Německu, kde mohl získat kontakty. Kdo je Viky, se vyšetřovatelům nepodařilo prokázat.

Do Maďarska se Tancoš osobně nevypravil. Sehnal dodávku od svého známého a poslal tam Jakuba Šámala, který mu dlužil deset tisíc korun. Za to, že cizince převeze, mu Tancoš slíbil jeden tisíc eur.

Do dodávky se namačkalo 21 lidí

Šámal se do Maďarska vypravil 14. července ráno. Do Budapešti dorazil odpoledne. Tam se setkal s Maďarem, který ho navedl do centra k parku. Následně mu do auta nastoupili lidé, podle něj jich mohlo být osm až deset. Ve skutečnosti jich bylo 21 včetně pěti nezletilých, dvěma nejmladším chlapcům bylo pět let.

Všichni se tísnili v malém nákladovém prostoru, jediným přívodem vzduchu bylo malé okénko mezi nákladovým prostorem a řidičem. Po cestě jim Šámal nedovolil vystoupit, neměli jídlo ani pití.

Unavený Šámal, který byl navíc pod vlivem drog, havaroval u obce Dobroměřice u Loun následující den brzy ráno. Zranění imigranti vykopli zadní dveře dodávky a rozprchli se po okolí. Všechny zadržela policie, nakonec byli z České republiky vyhoštěni.

Několik hodin před cestou si chtěl Jakub Šámal převoz rozmyslet. Tancošovi tvrdil, že dodávka není v dobrém technickém stavu a odmítl s ní jet. Tancoš ale jemu a jeho rodině prý hrozil likvidací, pro uprchlíky se proto nakonec vypravil.