Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řvali, že nás zabijí, líčí podnikatel. Po lupičích chce sedm milionů

  15:44aktualizováno  15:44
Litoměřický podnikatel Jaroslav Papoušek požaduje od lupičů za újmu při přepadení jeho vily odškodné sedm milionů korun. U soudu vylíčil, že je dodnes v pracovní neschopnosti a po útoku nebyl schopný dál řídit firmu, takže musela skončit. Dramatickou noc 25. května 2012, při níž jeden z lupičů zemřel, soudu popsal do detailů.

Přepadený litoměřický podnikatel Jaroslav Papoušek vypovídal 15. října u soudu s lupiči, kteří přepadli jeho dům. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

"Tu noc byli psi neklidní. Myslel jsem, že za to může ježek, nebo kocour od sousedů," začal své vyprávění Papoušek.

Vylíčil, jak se najednou rozrazily dveře a do domu vběhlo několik lidí. Na obličejích měli masky, na hlavě černé čepice a oblečení byli do černých kombinéz podobných policejním.

Po schodišti se rozléhal dusot jejich nohou. Pak se rozlétly dveře do ložnice. "Policie! Lehněte si na zem, neklaďte odpor, nebo bude proti vám použito násilí!" zaslechl Papoušek i jeho vyděšená manželka.

"Řekl jsem jí, ať nevyvádí, že se to vysvětlí," vzpomínal podnikatel. Krátce na to ucítil těžký úder do hlavy a na pár sekund prý ztratil vědomí.

Psa lupiči zneškodnili paralyzérem

"Všude byl křik a hrozný zmatek. Strhli mě z postele, hodili na deku a dva si na mě sedli. Začali mě dusit a v oblasti páteře jsem byl popálený, asi od plynové pistole," líčil Papoušek.

Jeden z jeho psů vběhl do ložnice a dva útočníky pokousal. Pak dostal zásah paralyzérem. Později uhynul.

V ložnici byli podle Papouška čtyři lupiči. Dva drželi jeho, jeden jeho manželku a čtvrtý hlídal u dveří.

Ze zadního traktu rozlehlého domu se mezitím přiřítil přítel Papouškovy dcery. Lupič u dveří ho pistolí praštil zezadu do hlavy. Otřesený ležel na na zemi a dva útočníci mu podle Papouška stáli na předloktích, aby nemohl vstát.

V pokoji panoval chaos. Chvíli v něm byli čtyři lupiči, chvílemi někteří z nich vybíhali.

Třikrát zmáčkl spoušť, rána nevyšla

"Když přiběhla dcera, přeskočila postel a jednoho ze mě strhla. Zůstal na mě jen jeden a tak jsem se z toho dostal," vyprávěl podnikatel.

Pak vyběhli všichni z ložnice. Na chodbě ale jeden z pachatelů mířil na Papouška, druhý držel jeho dceru. "Udělal jsem proti němu pohyb. Byl ode mě tři, možná pět metrů. Otočil se na mě a třikrát zmáčkl spoušť. Rána ale nevyšla. Řval, že zabijou celou rodinu, že se vrátí, když nedostanou peníze," popsal Papoušek.

Podnikatel si občas chodil zaboxovat, takže se prát uměl. "Chytl jsem ho a proboural s ním dveře do pracovny. Začali jsme se prát. On používal karate a nějaké kopy. Když jsem se k němu ale dostal blíž, bylo vidět, že na to nemá. Několikrát jsem s ním bouchnul o zem a zbourali jsem celou pracovnu," vylíčil.

Když mu dávali pouta, byl živý, říká Papoušek

Lupič se bránil. Chtěl utéct jako ostatní, Papoušek ho ale držel a mířil na něj pistolí Magnum. Pak dorazila policie a záchranka.

"Když si ho brali a nasazovali mu pouta, byl stále živý," říká Papoušek.

Podle kriminalistů ale lupič už v domě zemřel na následky zhmoždění míchy, což vyvolalo zástavu dechu a srdeční činnosti. Na těle a krku měl podlitiny, které odpovídají ranám pažbou pistole. Policie už avizovala, že lupičovu smrt tento týden odloží, zřejmě se závěrem o nutné obraně (o chystaném odložení zde).

Papoušek vypověděl, že lupiči byli v rolích policistů přesvědčiví. Že to není policejní komando, mu došlo až ve chvíli, kdy křičeli, že chtějí peníze a klíče od aut.

Podnikatel postrádá zbraně, šeky a směnky

Kolik vozů měl v té chvíli v areálu svého sídla, musel Papoušek lovit v paměti.

"Dvě ferrari. Ne, vlastně tři, třetí bylo v garáži. Pak dva mercedesy. Ne, myslím, že byly také tři. A smart," vypočítával.

Při přepadení se podle něj z neuzamčeného trezoru ztratily šeky, zbraně a deset směnek. "Já ale nejsem žádný lichvář, občas půjčuji na zástavu," zdůvodňoval to soudu Papoušek. Své peníze prý získal dědictvím a prodejem pozemků.

Manželka i dcera se podle Papouška po přepadení zhroutily. Bojí se chodit ven i sejít patro pro pití a neustále sledují kamery, zda kolem domu někdo nechodí. Dům se už navíc pokusil vykrást i další zloděj (o nezdařeném vloupání zde).

Papouškova manželka bude vypovídat ve středu. Kdy padne rozsudek, zatím není jasné. Osmi obžalovaným hrozí za loupež a porušování domovní svobody vězení až na 12 let (jak přepadení popsal jeden z lupičů, zde).Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz