Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řvali, že nás zabijí, líčí podnikatel. Po lupičích chce sedm milionů

  15:44aktualizováno  15:44
Litoměřický podnikatel Jaroslav Papoušek požaduje od lupičů za újmu při přepadení jeho vily odškodné sedm milionů korun. U soudu vylíčil, že je dodnes v pracovní neschopnosti a po útoku nebyl schopný dál řídit firmu, takže musela skončit. Dramatickou noc 25. května 2012, při níž jeden z lupičů zemřel, soudu popsal do detailů.

Přepadený litoměřický podnikatel Jaroslav Papoušek vypovídal 15. října u soudu s lupiči, kteří přepadli jeho dům. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

"Tu noc byli psi neklidní. Myslel jsem, že za to může ježek, nebo kocour od sousedů," začal své vyprávění Papoušek.

Vylíčil, jak se najednou rozrazily dveře a do domu vběhlo několik lidí. Na obličejích měli masky, na hlavě černé čepice a oblečení byli do černých kombinéz podobných policejním.

Po schodišti se rozléhal dusot jejich nohou. Pak se rozlétly dveře do ložnice. "Policie! Lehněte si na zem, neklaďte odpor, nebo bude proti vám použito násilí!" zaslechl Papoušek i jeho vyděšená manželka.

"Řekl jsem jí, ať nevyvádí, že se to vysvětlí," vzpomínal podnikatel. Krátce na to ucítil těžký úder do hlavy a na pár sekund prý ztratil vědomí.

Psa lupiči zneškodnili paralyzérem

"Všude byl křik a hrozný zmatek. Strhli mě z postele, hodili na deku a dva si na mě sedli. Začali mě dusit a v oblasti páteře jsem byl popálený, asi od plynové pistole," líčil Papoušek.

Jeden z jeho psů vběhl do ložnice a dva útočníky pokousal. Pak dostal zásah paralyzérem. Později uhynul.

V ložnici byli podle Papouška čtyři lupiči. Dva drželi jeho, jeden jeho manželku a čtvrtý hlídal u dveří.

Ze zadního traktu rozlehlého domu se mezitím přiřítil přítel Papouškovy dcery. Lupič u dveří ho pistolí praštil zezadu do hlavy. Otřesený ležel na na zemi a dva útočníci mu podle Papouška stáli na předloktích, aby nemohl vstát.

V pokoji panoval chaos. Chvíli v něm byli čtyři lupiči, chvílemi někteří z nich vybíhali.

Třikrát zmáčkl spoušť, rána nevyšla

"Když přiběhla dcera, přeskočila postel a jednoho ze mě strhla. Zůstal na mě jen jeden a tak jsem se z toho dostal," vyprávěl podnikatel.

Pak vyběhli všichni z ložnice. Na chodbě ale jeden z pachatelů mířil na Papouška, druhý držel jeho dceru. "Udělal jsem proti němu pohyb. Byl ode mě tři, možná pět metrů. Otočil se na mě a třikrát zmáčkl spoušť. Rána ale nevyšla. Řval, že zabijou celou rodinu, že se vrátí, když nedostanou peníze," popsal Papoušek.

Podnikatel si občas chodil zaboxovat, takže se prát uměl. "Chytl jsem ho a proboural s ním dveře do pracovny. Začali jsme se prát. On používal karate a nějaké kopy. Když jsem se k němu ale dostal blíž, bylo vidět, že na to nemá. Několikrát jsem s ním bouchnul o zem a zbourali jsem celou pracovnu," vylíčil.

Když mu dávali pouta, byl živý, říká Papoušek

Lupič se bránil. Chtěl utéct jako ostatní, Papoušek ho ale držel a mířil na něj pistolí Magnum. Pak dorazila policie a záchranka.

"Když si ho brali a nasazovali mu pouta, byl stále živý," říká Papoušek.

Podle kriminalistů ale lupič už v domě zemřel na následky zhmoždění míchy, což vyvolalo zástavu dechu a srdeční činnosti. Na těle a krku měl podlitiny, které odpovídají ranám pažbou pistole. Policie už avizovala, že lupičovu smrt tento týden odloží, zřejmě se závěrem o nutné obraně (o chystaném odložení zde).

Papoušek vypověděl, že lupiči byli v rolích policistů přesvědčiví. Že to není policejní komando, mu došlo až ve chvíli, kdy křičeli, že chtějí peníze a klíče od aut.

Podnikatel postrádá zbraně, šeky a směnky

Kolik vozů měl v té chvíli v areálu svého sídla, musel Papoušek lovit v paměti.

"Dvě ferrari. Ne, vlastně tři, třetí bylo v garáži. Pak dva mercedesy. Ne, myslím, že byly také tři. A smart," vypočítával.

Při přepadení se podle něj z neuzamčeného trezoru ztratily šeky, zbraně a deset směnek. "Já ale nejsem žádný lichvář, občas půjčuji na zástavu," zdůvodňoval to soudu Papoušek. Své peníze prý získal dědictvím a prodejem pozemků.

Manželka i dcera se podle Papouška po přepadení zhroutily. Bojí se chodit ven i sejít patro pro pití a neustále sledují kamery, zda kolem domu někdo nechodí. Dům se už navíc pokusil vykrást i další zloděj (o nezdařeném vloupání zde).

Papouškova manželka bude vypovídat ve středu. Kdy padne rozsudek, zatím není jasné. Osmi obžalovaným hrozí za loupež a porušování domovní svobody vězení až na 12 let (jak přepadení popsal jeden z lupičů, zde).
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Fenin skončil, varnsdorfského kouče Frťalu zaskočil Brazilcův odchod

Jablonecký kouč Zdenko Frťala

Šest bodů nad sestupem z druhé ligy. Fotbalový Varnsdorf ještě není v komfortní zóně, trenér Zdeno Frťala si to...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz