Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud vyslechne děti zmizelé ženy ze Slavětína. Chce znát rodinné vztahy

  13:54aktualizováno  13:54
Soud v Lounech se rozhodl vyslechnout dvě z nezletilých dětí manželů Paurových ze Slavětína. Už jen ony mohou osvětlit, jak vypadalo soužití rodičů. Jejich otce Pavla Paura viní obžaloba z týrání manželky Jany, ta však záhadně zmizela loni v únoru krátce před tím, než měla přijít na policii sepsat výpověď.

Pavel Paur tvrdí, že naopak manželka v opilosti týrala jeho a on se jen bránil. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Manželé Paurovi mají čtyři děti, dva syny a dvě dcery. Vypovídat by měl nejstarší, čtrnáctiletý chlapec, který žije společně s dívkami u otce.  A také jeho třináctiletý bratr, který po zmizení Jany Paurové s rodinou zůstat nechtěl a opatrovnický soud ho svěřil do péče babičky z matčiny strany.

Jana Paurová

Jana Paurová

nar. 9. 8. 1980

Výška 160 až 168 cm

Postava střední

Vlasy hnědočerné, rovné

Oči šedé

„Přistupuji k tomu pouze výjimečně, oba ale vědí, co je projednáváno. Slyšení bude neveřejné, bez přítomnosti otce a pod dohledem psycholožky,“ uvedl soudce Petr Šilhan.

Aby u soudu vypovídaly děti, není obvyklé. Dokazování, jestli Paur manželku týral, je ale složité. Protože Paurová zmizela ještě před výpovědí na policii, soudce se musí spoléhat jen na výpovědi sousedů, příbuzných a přátel rodiny. Ti u soudu svědčí už od února, ale jejich verze toho, co se u Paurových odehrávalo, se liší.

Přátelé a rodina Paurové mluví o tom, že Paur manželku bil a sexuálně ponižoval. „Povídala mi, že je znovu těhotná, že ji manžel znásilňuje. Nabádal jsem ji, aby mluvila pravdu a ona mi řekla ještě otřesnější věc. Že po ni, když spí, manžel kálí nebo hází výkaly,“ řekl například otec Paurové.

Paur se hájí tím, že žena napadala jeho a on se jen bránil. Jeho příbuzní i sousedé dosvědčili, že žena byla v opilosti agresivní a často padala na zem.

Paurová vyhledala pomoc intervenčního centra pro týrané

„Hádky byly pokaždé, když se opila. Myslím si, že se její manžel bránil. Slyšel jsem ho třeba říkat ‚nedělej to, polož ten nůž‘. Myslím si, že to ona spíš vyvolávala hádky. Několikrát jsem ji viděl opilou upadnout. Třeba když lezla domů přes vrata, spadla zpátky na chodník,“ vypověděl například soused.

U hádek v rodině často asistovala i policie, Paurová jednou dokonce požadovala, aby ji policista zastřelil, že se tím vše vyřeší. U soudu Paur skončil poté, co na něj podala trestní oznámení pracovnice sociálního odboru. Ta je přesvědčená, že Paur na manželku volal policii především proto, aby ukázal, že je opilá.

Vedle výslechů obou synů by zásadní informace o tom, jestli Paur manželku týral, mohly přinést ještě zprávy z intervenčního centra, kde Paurová vyhledala pomoc. Soud bude pokračovat v listopadu, kdy by již koncem měsíce měly zaznít závěrečné řeči a patrně i padnout rozsudek.

Paurová zmizela v noci na 3. února 2013. Zmizení na policii nahlásil Paur. „Působil klidně a řekl, že hledá manželku,“ vypověděla u soudu policistka, která se případem týrání zabývala. Paur řekl, že jeho manželka byla opilá a šla spát a druhý den ráno už ji nenašel. Policie ji dodnes nevypátrala.

Podle psychologického posudku Paur netrpí žádnou psychopatologickou poruchou, ale neumí se vžít do pocitů druhého, kterému může ubližovat duševně či fyzicky.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Najdete na iDNES.cz