Proti územnímu plánu s tunely a mosty lidé v Ústí protestovali.

Proti územnímu plánu s tunely a mosty lidé v Ústí protestovali. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Soud zprostil úředníka obžaloby za zakázku na územní plán Ústí

  • 1
Okresní soud v Ústí nad Labem zprostil obžaloby bývalého šéfa odboru územního plánování ústeckého magistrátu Luboše Pauera. Státní zástupce ho vinil ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli zakázce na zpracovatele ústeckého územního plánu.

"Nebyla prokázaná subjektivní stránka trestného činu, tedy že by jednal v úmyslu způsobit statutárnímu městu Ústí nad Labem škodu," zdůvodnil rozhodnutí soudce Martin Majchrák, jenž měl kauzu na starosti.

Pauer rozsudek přivítal. "Co jsem tvrdil od začátku, bylo verdiktem soudu potvrzeno. Jednoznačně cítím osobní satisfakci," reagoval.

Bývalý úředník podle obžaloby v roce 2008 svévolně zasáhl do kontraktu se zpracovatelem územního plánu, aniž by o tom informoval nadřízené včetně tehdejšího primátora Jana Kubaty. Státní zástupce Pauera vinil, že ze smlouvy vypustil pasáž, která pevně určovala termíny vyhotovení jednotlivých částí územního plánu.

U soudu ale vyšlo najevo, že exúředníka nevedl úmysl poškodit město a hlavně že to ani nebyl jeho nápad.

"Bodů smlouvy o dílo bylo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách změněno více, a to vždy v rámci pracovní skupiny a dohody s dodavatelem," řekl soudce.

Zakázku provázelo sedm porušení zákona

Na administraci tendru si město najalo firmu Varia, která měla na zákonný postup při soutěži dohlížet. Hlavní odpovědnost tak nese právě ona. Kromě toho Pauer neovlivnil výběr dodavatele, cenu dokumentu ani nezpůsobil škodu. Soudce Majchrák také podotknul, že zakázka byla vadná dávno před uzavřením smlouvy.

"Změna smlouvy je pouze částí absolutně nezvládnutého zadávacího řízení, odpovědnost za to však neleží na obžalovaném," řekl soudce.

Už ministerstvo pro místní rozvoj při kontrole v letech 2009 až 2011 zjistilo, že zakázku provázelo sedm porušení zákona. Z revize vyplynulo, že soutěž v dané podobě mělo město zrušit. Kvůli chybám navíc nedosáhlo na dotaci 3 miliony korun, které od resortu žádalo.

Žalobce se proti rozsudku odvolal

Kvůli tomu podala trestní oznámení na neznámého pachatele občanská iniciativa Stop tunelům.

"Trestní oznámení nesměřovalo proti panu Pauerovi. Poukazovalo na možné pletichy ve veřejné soutěži, korupční potenciál a předraženost. Policie se ovšem spokojila s obviněním úředníka ze změny jednoho bodu smlouvy a další souvislosti neprověřovala," řekl za iniciativu David Daduč.

Pauerův případ však zatím není u konce. Proti rozsudku se odvolal státní zástupce, kauza tak zamíří ke krajskému soudu.