Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soud zrušil plán tunelů v Ústí, obchvat měl vést lidem přes zahrady

  8:51aktualizováno  8:51
Ústecký krajský soud zrušil část dopravního systému, který je součástí územního plánu Ústí nad Labem. Plán počítal s několika tunely a mosty na místech, kde jsou teď soukromé domy a pozemky.

Takto lidé v Ústí nad Labem protestovali proti novému územnímu plánu v září 2011. | foto: Karel PešekMF DNES

"Zrušuje se pro vadu řízení (...) vymezení koridoru územní rezervy index plochy R111," zní klíčová část čerstvého rozsudku, jenž padl tento týden. Pod značkou R111 se skrývá zamýšlený tunel pod Střížovickým vrchem, komunikace přes Předlice a most překlenující západní nádraží.

Územní plán

Územní plán na dlouho závazně stanovuje možné využití pozemků. Jeho hlavní náplní je nastavit udržitelný rozvoj města, jež má vyvažovat zájmy životního prostředí, hospodářství a výstavby.

Současný územní plán Ústí nad Labem schválili zastupitelé 15. 12. 2011, hlasovala pro něj tehdejší koalice ČSSD, ODS a SZSP. Dokument platí od 31. 12. 2011, stál nadprůměrných 34 milionů. Jeho jádrem je dopravní řešení s mosty a tunely, které je podle kritiků předimenzované a finančně nereálné.

"Zachránit rodině dům je samozřejmě velké vítězství," komentoval rozhodnutí předseda iniciativy Stop tunelům Jan Kvapil, který byl jedním z podavatelů žaloby na územní plán. Tunel pod Střížovickým vrchem měl totiž ústit na jeho pozemku, přitom už jen zakreslení stavby v dokumentu Kvapilovi výrazně omezilo vlastnická práva.

Po rozhodnutí soudu může s domem opět nakládat zcela podle svého, přesto zůstává spíše zdrženlivý. "Jsem současně občanem Ústí a z tohoto pohledu mi to vítězství přijde polovičaté, neboť v územní rezervě zůstávají desítky lidí a firem tam, kde soud tunelový systém nezrušil," doplnil Kvapil.

Výrok soudu je ale zásadní. Navržený dopravní systém v územním plánu stál na obchvatu, který se měl sestávat ze tří mostů a tří tunelů. Soud teď z tohoto provázaného systému vyjmul třetinu, čímž budoucí koncepce dopravy v Ústí do značné míry ztrácí smysl.

"Když teď soud třetinu tunelového systému zrušil, systém nutně přestává fungovat," říká další člen iniciativy Stop tunelům David Daduč, který se problematice územního plánu dlouhodobě věnuje.

Zastupitelstvo rozhodlo, že systém tunelů odstraní celý

Oficiální reakci magistrátu se získat nepodařilo, tiskový odbor na zaslané otázky neodpověděl. MF DNES ale zastihla radního Pavla Dlouhého z ČSSD, pod něhož spadají záležitosti kolem územního plánu.

"Zrušení jednoho z tunelů z nesmyslného ‚dopravně-radiálního skeletu‘ považujeme za bezvýznamné, neboť zastupitelstvo města rozhodlo již v prosinci 2011, že bude systém tunelů a mostů odstraněn celý," reagoval Dlouhý.

Dlouhý připomněl, že během poslední fáze přípravy územního plánu v roce 2011 vzbudil právě systém mostů a tunelů největší odpor veřejnosti. Do stejné situace jako Kvapil se totiž dostalo několik lidí. Zastupitelé se tedy při schválení územního plánu zavázali, že dopravní řešení z dokumentu vyjmou.

Jenže pracovat na tom dosud nezačali. Radní Dlouhý se odvolává na to, že je omezila právě žaloba podaná na územní plán. Po nynějším rozhodnutí soudu však zastupitelům ani nezbude nic jiného, než nový systém dopravy zpracovat.

Zatím ale není jasné, kdy začnou změnu připravovat a zda zastupitelé nechají vypracovat jen dílčí změny územního plánu, nebo zadají tvorbu kompletně nového dokumentu. V této věci by mohlo být jasněji v příštích týdnech či měsících. Radnice i žalovatelé kolem Kvapila totiž ještě mohou podat na rozhodnutí kasační stížnost.

Krajský soud žalobu projednával už podruhé

Ústecký krajský soud projednával územní plán už podruhé. V prvním verdiktu v červenci 2012 na systém tunelů a mostů nesáhl, stejně jako nechal netknuté nově zastavitelné pozemky, naopak zrušil pozemky pro stavbu obchodního centra v ústecké části Střekov a stavbu obchvatu obce Strážky poblíž Ústí.

Nejvyšší správní soud mu pak loni v prosinci vrátil žalobu i ve věci obchvatového systému a nových pozemků. Krajský soud tak nyní vyjmul jeden tunel s mostem, kromě toho ještě zrušil z několika stovek nových parcel jednu na Bukově.

"Přivítali jsme, že krajský soud opět zamítl podstatnou část žaloby ve věci nově zastavitelných ploch," komentoval výsledek radní Dlouhý.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz