Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Tajná herna naše nebyla, tvrdí provozovatelé baru. Výhry ale vypláceli

  • 7
Před třemi lety město Podbořany na Lounsku zakázalo všechny výherní hrací automaty. Přesto si tam mohli náruživí několik týdnů v závěru loňského roku zahrát. V baru Bažina byla v běžně nepřístupné místnosti schovaná nelegální herna. Teď její existenci začal řešit soud.

„Hráčské doupě“ fungovalo pod hlavičkou sdružení Život je hrou, které zastřešuje síť podobných podniků po celé republice.

Vietnamští provozovatelé baru, kteří jsou obviněni z neoprávněného provozování loterií, tvrdí, že k tomu mělo sdružení povolení. Přesvědčil je jediný papír - stanovy sdružení.

„S kolegou jsme provozovali jen bar, ne hernu. Automaty byly sdružení. Abychom mohli hosty herny obsluhovat, museli jsme se stát také členy hráčského klubu. Členský příspěvek byl deset korun. Ovšem s nikým se sdružení jsem nejednal, to měl na starosti kolega,“ vypovídal u lounského soudu jeden z obžalovaných s českou přezdívkou David.

V místnosti, která byla označena jako soukromý hráčský klub sdružení Život je hrou, policisté zajistili čtrnáct výherních automatů. Nelegální herna podle jejich zjištění fungovala od 1. 10. do 15. prosince loňského roku.

Vstup do klubu byl sice podle stanov podmíněn předložením členské karty, ovšem kontrola nebyla prakticky žádná. Výplaty hráčům provozovatelé baru vypláceli z tržeb. Žádnou písemnou evidenci přitom nevedli, vše fungovalo na slovní domluvě.

„Za sdružení jednal Ivan Bilý, který mi občas přivezl několik tisíc korun na výhry. Pokud peníze došly, vyplatil jsem výhru z tržeb. Částky jsem si pamatoval. S hernou nemáme nic společného, jen jsme tam pouštěli hráče a prodávali jim pití,“ uvedl druhý z obviněných, který je znám mezi návštěvníky baru jako Honza.

„Mysleli jsme si, že sdružení má výjimku“

Provozovatelé baru ve svém podniku automaty tolerovali i přesto, že věděli, že ve městě platí vyhláška zakazující loterijní hry. Údajně si mysleli, že má sdružení výjimku. Nic takového ale neexistuje.

„Pan Bilý mi řekl, že sdružení může automaty provozovat, že mají advokáty. Je to velká firma, která má sídlo v Praze a provozuje několik hráčských klubů. Pro nás byl klub a členství v něm výhodou, že jsme mohli obsluhovat jeho hosty,“ uvedl Vietnamec Honza.

Z důvodu výslechu dalších svědků, odročil soudce jednání na leden příštího roku.

Sdružení se tváří, že vůbec nepodniká

Občanské sdružení Život je hrou existuje od roku 2011. Tváří se, že neprovozuje žádné výherní hrací přístroje a nevykonává podnikatelskou činnost. Neplatí tak pro něj žádné zákonné a daňové povinnosti, které s provozováním sázkových her souvisejí.

Na podivné praktiky sdružení upozornily již v roce 2012 a také loni velké loterijní firmy. Sdružení i přesto dál funguje.

Ivan Bilý figuruje také v jiné kauze provozu nelegální herny v Postoloprtech. U lounského soudu se zpovídá z neoprávněného provozování loterie a sázkové hry (více o této kauze čtěte zde).