Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Němec nabídl policistovi půl milionu falešných eur, dostal 6 let vězení

  14:45aktualizováno  14:45
Ústecký krajský soud poslal na šest let do vězení muže, který nabízel mimořádně zdařilé padělky pětiseteurových bankovek. Odhalit je mohli jen znalci v bance. Němec Frank Carsten Paul chtěl takových falzifikátů udat do oběhu tisíc. Nevěděl ale, že jedná s policistou.

Padělky označila Česká národní banka jako nebezpečné, což je druhý nejvyšší stupeň kvality z pěti. Ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Padesátiletý muž na severu Čech obchodoval s auty a policisté se dozvěděli, že nabízí k prodeji padělky eur. Nasadili na něj proto policejního agenta, který se vydával za zájemce.

Proběhlo několik schůzek, rozhovorů po telefonu i e-mailem. Pak se oba 2. července 2014 sešli v 19 hodin na parkovišti u obchodního domu Globus v Ústí nad Labem.

Němec tajnému policistovi nabídl, že může dodat tisíc pětiseteurových bankovek, což podle tehdejšího kurzu odpovídalo sumě 13 715 000 korun. Obžalovaný za ně chtěl 39 procent nominální hodnoty, tedy 5 378 000 korun. Jako vzorek policistovi jednu bankovku dal.

„Šlo o padělek velmi vysoké kvality,“ upozornil soudce Roman Felzmann. Česká národní banka ho na pětistupňové škále ohodnotila číslem 2, přičemž jednička se již téměř neliší od originálu.

Falzifikát měl všechny ochranné prvky, proužek, vodoznak, rozdíly byly jen v tisku. Podle znalce by ho laik neodhalil ani pod UV lampou, neboť by nevěděl, na které detaily se zaměřit.

Z transakce nakonec sešlo, obžalovaný se tím hájí

Policista o dva dny později složil do úschovy v advokátní kanceláři v Ústí nad Labem 2,5 milionu korun. Zbytek měl doplatit po transakci, nejpozději do 10. července.

Z transakce ale nakonec sešlo. A právě tím se obžalovaný hájí. Tvrdí, že neměl v úmyslu tolik padělků předat. „Nikdy jsem ani neměl možnost tu pochybnou vysokou částku sehnat,“ řekl obžalovaný. Jeho obhájce doplnil, že muže k takové nabídce vyprovokoval policista.

„Jen dokumentoval činnost obžalovaného,“ reagoval na to ale soudce Felzmann a muže odsoudil jak za udání jednoho padělku do oběhu, tak i přípravy dalších tisíc. Kromě šestiletého vězení Němce na dalších šest let vyhostil z Česka. Rozsudek zatím není pravomocný, protože obžalovaný se hned odvolal.

Celý případ je nejspíš součástí větší kauzy. Policistům se totiž nepodařilo přijít na to, kde obžalovaný padělek vzal. Vědí ale, že kontaktoval muže, který je napojený na skupinu, jež falzifikáty téže hodnoty a stejným způsobem vyrábí. Je tudíž možné, že padělky pocházejí z této dílny.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz