Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

  13:30aktualizováno  13:30
Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za dopravní nehodu, při níž na čtyřproudové silnici u Mostu srazil opilého muže. Ten na místě zemřel. Rozsudek není pravomocný, žalobce se odvolá, a kauza tak znovu poputuje ke krajskému soudu.

Martin Klika před mosteckým soudem. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

Krajský soud přitom předtím kauzu třikrát vrátil do Mostu s tím, že okresní soud podle něj nevyhodnotil správně důkazy. Naposledy navíc nařídil, aby věc řešil jiný soudce. 

Případ tak nyní rozhodoval Benno Eichler, jenž ovšem dospěl ke stejnému závěru jako dříve soudce Jan Hartman.

„Skutek není trestným činem,“ uvedl při úterním soudním líčení Eichler. „Příčinou toho všeho je chování pana poškozeného. Ten je jediným zdrojem toho, co se stalo,“ poznamenal.  

„Na té silnici se chodec v žádném případě vyskytovat nemá. Stejně jako kolega Hartman se domnívám, že na takovém místě nelze očekávat člověka. Není to bulvár určený ke korzování. Byla to bez diskuse překážka náhlá a nečekaná,“ pokračoval Eichler.

Žádná výstražná znamení jsem neviděl, říká Klika

Nehoda se stala 5. února 2013 po půl osmé večer na silnici I/13. Klika jel ve směru od Teplic, když chodce, jenž předtím způsobil nehodu v protisměru, srazil. 

Politik nebyl pod vlivem alkoholu, netelefonoval ani nepřekračoval rychlost. Státní zástupce se už dříve nechal slyšet, že díky dodržení předpisů, ho viní „pouze“ z usmrcení z nedbalosti v prvním odstavci, kde hrozí až tříletý trest.

Podle žalobce Klika nepřizpůsobil jízdu aktuální situaci na silnici, kde podle něj projížděla auta opatrně se zapnutými výstražnými světly, čímž upozorňovala právě na to, že se po komunikaci pohybuje daný muž. 

Klika opakovaně tvrdí, že žádná výstražná znamení neviděl.

Žalobce se opírá o kamerový záznam

Státní zástupce se opírá o kamerový záznam, na němž jsou vidět blikající auta a člověk, který mává na projíždějící řidiče. Podle vyšetřovatelů je to muž, kterého poté Klika srazil. 

Klikova obhájkyně naopak tvrdí, že záznam pochází až z doby po projednávané nehodě, kdy z Klikova auta vystoupil jeho spolucestující, bývalý náměstek hejtmanky Pavel Kouda. Ten si prý oblékl výstražnou vestu a zatímco Klika volal policii, zastavoval projíždějící auta.

„Pan obžalovaný chování přizpůsobil. Když brzdila auta před ním, brzdil též. Teprve když vůz jedoucí před ním vjel do vedlejšího pruhu, mírně zvýšil rychlost o tři kilometry s vědomím, že má před sebou volnou cestu,“ podotkl soudce. „Podle soudu neporušil vůbec nic,“ zdůraznil Eichler.

Na základě odvolání státního zástupce se tedy případ počtvrté vrátí ke krajskému soudu, který se ztotožňuje se žalobcem.

Klika se o případu do médií nevyjadřuje. Nekomentoval ani nynější rozhodnutí okresního soudu. Přímo v jednací síní zopakoval, že je mu líto zmařeného lidského života, ale že se necítí vinen.

Martin Klika při jednom z předešlých soudních líčení:
Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Na led, nebo do slévárny. Mladí mají spoustu věcí zadarmo, říká Duda

Radek Duda (vlevo) slaví svůj první gól po návratu do Chomutova, gratuluje...

Ačkoli napáchal na ledě i mimo něj víc průšvihů než několik hokejových smrtelníků dohromady, něco by mu přesto mohli...

Další z rubriky

Za zbití mladíka u teplické diskotéky policie obvinila dva útočníky

Ilustrační snímek

Až deset let vězení hrozí dvěma mladým útočníkům, kteří 29. září brutálně zbili třicetiletého muže u diskotéky Luna v...

Učí v USA českou kuchyni. Chci české studenty na stáž, říká Texasanka

Čechoameričanka Denise Mazal.

Čechoameričanka Denise Mazal má v Texasu restauraci s českou kuchyní. Na stáže tam budou jezdit studenti z mostecké...

Cenný kostel v Peruci je zavřený, kvůli prasklinám v něm není bezpečno

Praskající klenby uvnitř kostela.

Zhoršující se stav cenného barokního kostela sv. Petra a Pavla trápí lidi v Peruci na Lounsku. V minulých dnech se tam...

Najdete na iDNES.cz